Poklady sveta

Skalné hrobky v Myre / Demre / Kale

TureckoTURECKO

Popis lokality

Photograph Myra by Jurgen Proschinger on 500px


Významnou historickou lokalitou južného Turecka je mestečko Demre, kde žil napríklad aj sv. Mikuláš. Áno, bol to presne ten legendárny Mikuláš, ktorý má u nás na Slovensku i vo svete sviatok 6. decembra. Narodil sa v mestečku Patara, cca 60 km od Demre, avšak po vysvätení za biskupa odišiel práve do Demre, kde pôsobil a nakoniec aj zomrel (06.12.343 n.l.) a bol pochovaný. Demre sa tak stalo zároveň pútnické mesto a byzantský kostol sv. Mikuláša s kosťami tohto svätca sa stal jednou z hlavných atrakcií mesta.
Nemenej významná atrakcia Myra, náš poklad sveta, leží v blízkosti mestečka Demre (cca 2km) a je známa tým, že sa tam nachádzajú hrobky vytesané do skalných stien a taktiež zachovalé rímske divadlo. Hoci roku 141 p.n.l. bolo zničené zemetrasením, neskôr bolo opäť obnovené do pôvodnej podoby. Predpokladá sa, že v minulých časoch ho mohlo naraz navštíviť až 12 tisíc divákov. Divadlo pozostávajúce z 35 radov sedadiel sa využívalo ako na divadelné, tak neskôr aj na gladiátorské hry. Samotné skalné hrobky v Myre pochádzajú pravdepodobne cca zo 5-6. storočia pred Kristom. Sú to vlastne hrobky zámožných občanov, ktoré sú zdobené zachovalými reliéfmi a kresbami vyobrazujúcimi výjavy zo života zosnulých.
Myra patrila v minulosti medzi najdôležitejšie mestá Lýcie, keďže okrem iného bola aj dôležitým prístavným a obchodným mestom. Možno aj preto bola Myra miestom, kde sa na svojich cestách zastavil sv. Pavol a sv. Lukáš.

Lokalita Myra / Demre je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1988.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Antalya
Ubytovanie Antalya
Požičanie auta Antalya

Poistenie do Turecka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaMyra