Poklady sveta

Mŕtve more

IzraelIZRAEL    JordánskoJORDÁNSKO

Popis lokality

Photograph Sunrise in the lower place on Earth by Cristian Kirshbom on 500px


Mŕtve more, ležiace na hranici medzi Izraelom a Jordánskom, vzniklo približne pre 3 miliónmi rokov. Podľa povesti bolo miestom, kde sa dodnes nachádzajú zrúcaniny biblickej Sodomy a Gomory, ktoré Boh zničil, pretože boli plné hriešnikov.
Mŕtve more, rozprestierajúce sa na ploche 1.050 km2, dosahuje dĺžku 75 km a šírku 3-18 km. Hĺbka Mŕtveho mora je aj viac ako 400 metrov. Nakoľko je more bezodtokové, predstavuje vlastne jazero. Výnimočnosť Mŕtveho mora je v tom, že je najnižšie položeným morom/jazerom na Zemi (cca 400 m pod hladinou mora) a zároveň je aj najslanšie. 10 násobne väčšia intenzita soli v porovnaní so Stredozemným morom je jasným dôkazom. Aj preto tu v podstate neexistuje život, čo bolo východiskom pri zadefinovaní názvu tohto mora. Výnimkou sú snáď len baktérie, ale žiadne ryby a ani iné morské živočíchy tu nehľadajte. Z pohľadu slanosti má Mŕtve more viac-menej len jedného konkurenta. Je ním sopečné jazero Assal v Džibutsku, o rozlohe 54 km2.
Práve vysoká soľná koncentrácia spôsobuje ďalšiu výnimočnosť Mŕtveho mora. Tou je fakt, že Vás voda nadnáša a neumožní sa Vám ani ponoriť. Ak budete mať po ruke noviny, bez plávania, či akejkoľvek námahy si ich počas kúpania prečítate. Len si nezabudnite pritom chrániť svoje oči, pretože ak sa táto extrémne slaná voda dostane do oka, zažijete veľmi nepríjemnú skúsenosť. Ak sa ďalej vyberiete do miest, kde sú nánosy bahna, možno tiež otestujete jeho blahodarné, no hlavne liečivé účinky, či už na kožné choroby, artritídu a reumu, alebo aj celý nervový systém. Má taktiež omladzujúce účinky, zlepšuje kvalitu vlasov a pôsobí proti ich vypadávaniam.
Reálnym problémom Mŕtveho mora je, že vysychá. Ročne klesne jeho hladina o viac ako meter a teda podľa prepočtov do roku 2050 úplne zanikne. Klesanie spôsobuje nadmerné vyparovanie vody, ale i odčerpávanie prítokovej rieky Jordán na zavlažovanie. Práve rieka Jordán e hlavnou zásobárňou vody pre Mŕtve more. Ďalším vodným zdrojom sú horské minerálne pramene s vysokým obsahom soli a minerálov. Keďže vplyvom vysokých teplôt sa voda prevažne odparuje, koncentrácia soli a minerálov sa zvyšuje. Veď práve tu sa nachádza 21 minerálov, z ktorých 12 sa nachádza len tu a nikde inde vo svete.
Samozrejme, táto skutočnosť nenecháva vedcov ľahostajných. Pripravujú rôzne alternatívy, ako Mŕtve more zachrániť. Jednou z nich je výstavba 190 km dlhého kanála, ktorým by sa sem privádzala voda z Červeného mora.
Pri návšteve Izraela odporúčame spojiť návštevu Mŕtveho mora s návštevou národného parku Ein Gedi. Ak sa vyberiete do Jordánska, ideálnou plážou na relax v okolí Mŕtveho mora predstavuje populárna Amman Beach.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Tel Aviv
Ubytovanie v Jeruzaleme
Požičanie auta v Jeruzaleme

Poistenie do Izraela

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaMŕtve more