Poklady sveta

Most SNP v Bratislave

SlovenskoSLOVENSKO

Popis lokality

Photograph Most SNP by Sven Schiffler on 500px


Most Slovenského národného povstania / Nový most predstavuje jednu z hlavných dominánt Bratislavy, čo okrem iného potvrdzuje aj v minulosti získané označenie najcharakteristickejšej stavby mesta.
Hoci jeho výstavba prebiehala v rokoch 1967 – 1972 (otvorenie sa uskutočnilo 26. augusta 1972), design a tvar mosta s charakteristickou UFO reštauráciou dodnes pôsobí nadčasovo. Možno aj preto bol tento most v roku 2001 vyhlásený za stavbu storočia v kategórii mostné stavby.
Projektantmi stavby boli J. Lacko, A. Tesár a I. Slameň, výstavbu zabezpečovali spoločnosti Doprastav Bratislava a Hutné montáže Ostrava. Výsledkom ich snaženia a konštrukčného umu bolo zhotovenie oceľového mostu na jednom pylóne, s celkovou hmotnosťou 7.537 ton. Most SNP bol tak prvým mostom takéhoto typu na Slovensku a dokonca len druhým na svete.
Pylón je vysoký 85 metrov a na jeho vrchole sa nachádza reštaurácia v tvare lietajúceho taniera, s priemerom 32 metrov. Výhľad na Bratislavu a jej okolie si tak môžete vychutnať až z výšky 95 metrov. Prístup do reštaurácie zabezpečuje jednak rýchlovýťah, ale aj schodište. Aby ste sa dostali na samý vrchol, musíte zvládnuť až 430 schodov.
Most SNP, tiahnuci sa ponad rieku Dunaj, dosahuje dĺžku 430,8 metrov a šírku 21 metrov, pričom zabezpečuje spojenie medzi Starým Mestom a najväčším slovenským sídliskom Petržalka. Taktiež zabezpečuje aj zásobovanie Starého mesta vodou z Petržalky, nakoľko v moste je ťahané vodovodné potrubie.
Most Slovenského národného povstania patrí k turistickým magnetom hlavného mesta Slovenska. Ročne ho navštívi približne 200 tisíc návštevníkov.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Bratislavy
Ubytovanie v Bratislave
Požičanie auta v Bratislave

Poistenie Slovensko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaMost SNP v Bratislave