Poklady sveta

Mejdán-e Šáh, Kráľovské námestie

IránIRÁN

Popis lokality

Photograph Naqsh-e Jahan Square by Ali Bahadori on 500px


Mejdán-e Šáh, známy aj ako Mejdán-e Imám Chomejní je významným symbolom vrcholnej perzskej kultúry 15. a 17. storočia. Toto tzv. Kráľovské alebo Šachovo námestie je doslova ohromujúce vďaka svojej neuveriteľnej rozlohe. Na dĺžku dosahuje 500 metrov, jeho šírka zase takmer 200 metrov. Námestie bolo inšpirované monumentálnymi helénskymi námestiami a rímskymi fórami. Pôvodne slúžilo na hranie póla, ktoré údajne vzniklo práve v Iráne. Neskôr však došlo k dostavbám, ktoré vzhľad námestia postupne zmenili.
Na jednej strane kráľovského námestia sa nachádza veľká fontána, tiež je tu mešita Imáma Chomejního známa aj ako Šachova mešita, či Loftoláhova mešita, ktorá je mimochodom bez minaretu. Práve z minaretu imám zvoláva k modlitbe, avšak Šach prehlásil, že niečo také vôbec nepotrebuje, keďže sám najlepšie vie, kedy je vhodný čas na modlitbu.
Už spomenutá hlavná mešita - Masdžíd-e Imám Chomejní je hlavnou dominantou námestia. Jej výstavba trvala neuveriteľne krátku dobu, konkrétne 18 rokov, a to aj preto, že Šach mal záujem vidieť túto stavbu ešte pred svojou smrťou, čo sa mu však nakoniec nepodarilo. Vzhľadom na vysokú rýchlosť výstavby sa však podcenili niektoré stavebné postupy, výsledkom čoho sú nedostatočné základy vzhľadom na príležitostné zemetrasenia, ktoré sa v tunajších končinách objavujú. Na výzdobu mešity sa nepoužili klasické mozaiky, ale väčšie, tzv. sedemfarebné dlaždice (tzv. haft-rangí), čo výstavbu skutočne pomohlo urýchliť. Nádherná modrá kupola mešity sa štylizovaným florálnym vzorom zase akoby snáď súperila s nebeskou klenbou. Mešita je pootočená tak, aby jej hlavná modlitebňa bola otočená smerom k Mekke. Oproti Chomejního mešite sa nachádza veľký bazár s kľukatými uličkami a náruživými obchodníkmi.
Za zmienku stojí tiež sídelný palác Šacha Abbasa, známy pod názvom Ali-Qapi /Alí Kapú palác/. Bol postavený v 17. storočí. Zaujímavou časťou paláca je terasa, ktorej strechu podopiera 18 drevených stĺpov. Ponúka nádherný výhľad na celé námestie. Aj v minulosti slúžila ako pozorovateľňa Šacha. Obvod kráľovského námestia lemuje množstvo obchodíkov so suvenírmi, porcelánom, kobercami, jednoducho tovarom od výmyslu sveta.

Lokalita Mejdán-e Šáh je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Teheránu
Ubytovanie v Teheráne
Požičanie auta v Teheráne

Poistenie do Iránu

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaMejdán-e Šáh