Poklady sveta

Pevnosť Masada

IzraelIZRAEL

Popis lokality

Photograph Top of Mount Masada by Matt Guzy on 500px


Na 600 metrov vysokom skalnom útese (cca 200 metrov nad morom) na okraji Judskej púšte neďaleko Mŕtveho mora sa rozprestiera pevnosť Masada, ktorá je dodnes symbolom Židov a ich odporu proti zotročeniu Rimanmi.
Masadu dal postaviť Makabejec Jonathan v r. 160-143 p.n.l., pričom následne jej opevnenie zabezpečil ďalší panovník - Johanes Hyrkanos I. Dnes sa tu nachádzajú ruiny, ktoré boli odkryté pri vykopávkach v r. 1963-1965. Tie pochádzajú z čias Heroda Veľkého, ktorý ale pevnosť Masada nikdy nenavštívil. Obával sa hlavne egyptskej kráľovnej Kleopatry, ktorá žiadala jeho zosadenie. Aj z toho dôvodu bola pevnosť Masada dôkladne pripravená - nechýbali tu podzemné úkryty, kasematy. Samozrejmosťou tiež boli dostatočne vysoké sklady potravín pre prípad dlhodobejšieho obliehania ako i dodnes prístupné vodné nádrže s kapacitou 40 miliónov litrov. Okrem toho tu stál kráľovský palác s vilami patriacimi kráľovským príbuzným, kúpele i synagóga. Tá je dnes najstaršou dochovanou synagógu v Izraeli, kde boli tiež ukryté hebrejské, grécke a aramejské zvitky, patriace do súboru zvitkov od Mŕtveho mora.
Keď rímske légie zničili Jeruzalem a Rím konečne nad mestom opätovne prebral vládu, na rade bolo dobitie Masady. V roku 72 n.l. začalo obliehanie pevnosti Masada rímskymi vojakmi, trvajúce až jeden rok a to napriek desaťnásobnej rímskej presile oproti tzv. skupine zelótov, predstavujúcich židovskú sektu bojujúcu proti rímskej nadvláde. Po vpáde vojakov do pevnosti Masada nastalo obrovské prekvapenie, pretože vo vnútri ich čakalo 960 mŕtvych povstalcov (mužov, detí a žien), ktorí spáchali radšej vraždu/sebevraždu ako by mali padnúť do rúk nepriateľa. Najprv muži zavraždili svoje ženy a deti, potom losom vybrali ďalších desiatich, ktorí pozabíjali zvyšných mužov, potom seba navzájom, až napokon ten posledný spáchal samovraždu.
Dodnes sa tu zachovali aj zvyšky rímskych vojenských táborov vybudovaných okolo pevnosti Masada. Cestu do pevnosti zabezpečuje lanovka, ktorá turistov pohodlne vyvezie až na jej samotný vrchol. Za úvahu však stojí aj skorá ranná pešia prechádzka do pevnosti, hlavne ak sa na jej vrchol dostanete v čase východu slnka. Romantické výhľady na vychádzajúce slnko, ale aj okolité kaňony, púšť a Mŕtve more budú tými spomienkami, na ktoré nezabudnete do konca svojho života.

Lokalita Masada je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 2001.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Tel Aviv
Ubytovanie v Jeruzaleme
Požičanie auta v Jeruzaleme

Poistenie do Izraela

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaPevnosť Masada