Mestá sveta

MARRAKÉŠ SPRIEVODCA / MARRAKECH CITYGUIDE

MarokoMAROKO

Popis lokality

Marrakéš je niekedy označovaný za bránu do Sahary. Toto červené mesto má jedinečnú atmosféru vďaka pretrvávajúcim umeleckým remeslám, živému trhu a neopakovateľnému koloritu jeho hlavného námestia.

Photograph Jemaa el-Fna, Marrakech, Morocco by Roger Green on 500px

Z histórie mesta Marrakéš

Mesto Marrakéš bolo založené v roku 1062 vládnucou dynastiou Almorávidovcov, ktorým sa podarilo do suchej oblasti doviesť vodu systémom studní a potrubia. Vďaka ním tu umelo vznikla palméria, ktorá bola predpokladom ďalšieho rozkvetu mesta a nárastu obyvateľstva. Mesto sa stalo metropolou Almorávidovcov, ale zostalo ňou aj za vlády ich nástupcov Almohádovcov. Tí postavili prvú nemocnicu, kde pôsobil mimo iné i Ibn Rušd, nám známy pod menom Averroes. Po páde Almohádovcov sa správa krajiny presťahovala do severnejšieho a chladnejšieho Fezu, v 16. storočí sa ale vrátila späť vďaka dynastii Saadovcov. V tejto dobe bola postavená replika španielskej Alhambry, a tiež nespočet mešít, fontán a medres. Tieto boli v 19. storočí doplnené o krásne udržované záhrady a ďalšie paláce, až sa Marrakéš stal centrom aristokracie a umelcov. Dodnes tu žije početná komunita prisťahovalcov zo západnej Európy, ktorí chcú v príjemnej klíme stráviť roky dôchodku.

Orientácia v meste Marrakéš

Mesto Marrakéš sa delí na moderné, v ktorom najvýznamnejšou je štvrť Guéliz, a starú historickú časť, obohnanú hradbami. Pri dobrej viditeľnosti sú na juh od mesta vidieť vrcholky Vysokého Atlasu, ktoré bývajú do pozdnej jari pokryté snehom.

Najvýznamnejšie pamiatky v Marrakéši

Mešita Koutoubia

Je jedna z najstarších pamiatok mesta Marrakéš. Mešita Koutoubia [ ] bola postavená v 12. storočí v dobe vlády Almohádovcov, a jej dokončenie trvalo 40 rokov. Jej minaret je velmi pekne zdobený a pripomína Hassanov nedokončený minaret v Rabate, ako aj sevillský minaret Giralda. Je vysoký 77 metrov a pri dobrej viditeľnosti sa dá vidieť zo vzdialenosti 25 kilometrov.
Mešita samotná je prístupná iba moslimom, minaret sa ale dá obdivovať z jej záhrady a námestia Džamá al Fna.

Džamá al Fna / Jemaa El Fna Square

Toto námestie je pulzujúcim srdcov Marrakéša. Je zapísané na zozname nemateriálneho svetového dedičstva UNESCO pre pretrvávajúce tradície, ktoré sa konajú vždy po západe slnka. Vtedy sem chodia rôzni umelci, ľudoví rozprávači, akrobati, krotitelia hadov a ženy maľujúce henou ruky a nohy.
Toto otvorené a nenútené predstavenie navštevujú turisti i miestni, ktorí sa nechajú hostit miestnymi pochúťkami v reštauráciách pod holým nebom.

Záhrady Menara

Záhrady Menara [ ] boli vytvorené v 12. storočí okolo pavilónu, ktorý tu stojí už z doby Almohádovcov. Merínovci v 14. storočí doviedli do záhrady vodu, čím bolo vytvorené malé jazierko. Záhrady, ktoré sa rozprestierajú v dĺžke 1,25 km zo severu na juh a šírke 720 metrov zo západu na východ, sú príjemným miestom odpočinku, hlavne podvečer.

Otváracia doba: Menara záhrady 5:00-18:30

Medersa Ben Youssef

Nepochybne najkrajšia stavba v Marrakéši je táto medersa Ben Youssef [ | ], pochádzajúca z doby 16. storočia. Slúžila ako koránska vzdelávacia inštitúcia. Jej interiér je vykladaný mramorom a drevom, a zdobený množstvom kaligrafie. Velmi pekne sú zachované horné poschodia, kde je dodnes možné si predstaviť si študentský život frekventantov medersy.

Otváracia doba: Ben Youssuf každý deň 9:00 - 18:30

Koubba Almorávidovcov

Je to jediná stavba z ranej doby existencie mesta Marrakéš. Koubba bola pravdepodobne fontánou, kde prichádzali za účelom rituálneho očistenia muži pred vstupom do mešity. Jej bohatstvo spočíva v jej úctyhodnom veku 1000 rokov.

Saadské hrobky

Pohrebný komplex dynastie Saadovcov, ktorá sa zaslúžila o rozvoj mesta v 16. storočí sa nachádza v blízkosti brány Bab Agnaou. Komplex je vykladaný talianskym carrarským mramorom. Saadské hrobky boli mimochodom objavené Francúzmi, vďaka leteckému snímku mesta. Následne sa zrekonštruovali. Dnes patria tieto hrobky k najvýznamnejším pamiatkam historického mesta Marrakéch.
Otváracia doba: Saadské hrobky denne 8:30-11:45, 14:30-17:45

Palác Bahia

Bahia [ | ] predstavuje palácový komplex z 19. storočia, veľmi dobre zachovaný. Tento palác so 150 miestnosťami sa rozprestiera na ploche 6 hektárov. Je tu možné vidiet klasickú štruktúru marockých palácov, kde vstup do jednotlivých častí bol podmienený spoločenským postavením a vzťahom návštevníka k rodine. Zachovalá architektura odráža vplyv predchádzajúcich dynastií a staviteľstvo v 19. storočí.
Otváracia doba: Palác Bahia okrem piatku 8:45- 11:45, 14:45-17:45 piatok 8:45- 11:30 15:00-17:45

Marrakéšsky bazár

Tento bazár je jedným z najkrajších v arabskom svete. Jeho hlavnou charakteristikou je farebnosť a rôznorodosť tovaru, ktorý sa z väčšej časti vyrába práve v Marrakéši. Je tu možné kúpiť za dobrú cenu kožené výrobky (z kože opracovanej v miestnych garbiarňach), látky na šaty a do interiéru, ako i strieborné predmety a šperky alebo aj tovar od miestnych kovotepcov.

Záhrada Majorelle

Záhrada Majorelle [ | ] sa nachádza v modernom Marrakéši. Bola vytvorená francúzskym maliarom Jacques Majorellom, ktorý tu býval vo vile štýlu Art-Deco. Túto nepochybne zaujímavú záhradu charakterizuje výrazné sýta modrá farba (ktorá sa podľa maliara označuje za farbu majorelle modrú), a tiež úctyhodná zbierka kaktusov, ktoré rastú okolo vily. Záhradu po smrti majiteľa kúpil Yves Saint-Laurent, ktorý je tu aj pochovaný.
Otváracia doba: Záhrada Majorelle každý deň 8-18, október a máj otvorené do 17:00

Doprava v Marrakéši

Mesto je značne rozľahlé, je vhodné na presun použiť taxík. V historickej medíne je možné chodiť iba pešo.


Mapa lokality


Poskytovateľ informacii: KOUZLO ORIENTU | Autor: Katka Maruskinova
Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Marrakech
Ubytovanie v Marrakéši
Požičanie auta v Marakeši

Poistenie Marrakéš


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáMarrakéš