Cestopisy

Marianská priekopa


Hlbšie sa už ísť nedá

Vedeli by ste odpovedať, keby sa Vás niekto opýtal, či poznáte miesto na Zemi, o ktorom sa s istotou vie, že tam bol človek v histórii ľudstva zatiaľ iba raz? Ak nie, čítajte ďalej...

Marianská priekopa (Mariana Trench) je najhlbšou časťou svetových oceánov. Nachádza sa v západnej časti Tichého oceánu a vznikla dlhodobými posuvmi tektonických dosiek. Marianská priekopa je dlhá okolo 2.550 kilometrov, no v priemere široká iba čosi vyše 69 kilometrov. Na jej južnom cípe sa nachádza miesto zvané Challenger Deep (pomenovane podľa lode, ktorá ako prvá zmerala jeho hĺbku), ktoré je v hĺbke neuveriteľných 10.916 metrov. Aj keby sme do neho vložili najvyššiu horu sveta Mount Everest, mali by sme k dobru dva kilometre.

Marianská priekopa Marianská priekopa

A práve tam, dna 23. januára 1960, teda presne pred 52 rokmi, zostúpili v batyskafe Trieste dvaja dobrodruhovia - Francúz Jacques Piccard a Američan Don Walsh - aby v rámci projektu amerického námorníctva Nekton prebádali dovtedy nepreskúmanú hlbočinu. Nikto iný tam po nich zatiaľ nebol...

Marianská priekopa Marianská priekopa

Pri priemernej rýchlosti jedného metra za sekundu, zostup na dno oceána trval 4 hodiny a 48 minút. Piccard s Walshom, jediac čokoládu na udržanie metabolizmu, zaznamenali posledné viditeľné svetlo v hĺbke 244 metrov. Potom už nasledovala úplná tma. Teplota v kabíne postupne klesla až na 7 stupňov Celzia.

Marianská priekopa

V hĺbke 9 kilometrov nastal zimomriavkový moment. Pod vplyvom obrovského tlaku sa za hlasitého rachotu objavila prasklina v 15 cm hrubom plexiskle pozorovacieho okna.

Marianská priekopa

Napriek tomu sa pokračovalo v zostupe, dokonca sa ani neprerušilo spojenie s materskou loďou - trvalo sedem sekúnd kým sa hlas z Trieste dostal hore, a to aj pri rýchlosti 1.67 km za sekundu, čo je 5 krát rýchlejšie ako šírenie zvuku vzduchom.
Keď sa Piccard s Walshom dotkli mäkkého dna, rozvírili prach, ktorý však bohužiaľ ani po čase neusadal, čim znemožnil akúkoľvek fotodokumentáciu historického momentu. S pomocou svetiel predsa len videli niečo, čo vyzeralo ako ryba a tiež pohybujúceho sa živočícha, ktorý pripomínal krevetu. Batyskaf, hoci naplnený v jeho hornej časti benzínom, ktorý je ľahší ako voda a prakticky nestlačiteľný, neustále čelil tlaku váhy obrovskej masy vody nad dnom oceána, ktorý by sa dal prirovnať k váhe 50 lietadiel typu Boeing pôsobiacich na človeka usilujúceho sa ich udržať. Nič neriskujúc, bádatelia zostali na dne iba krátkych 20 minút a po zhodení závaží začali cestu naspäť. Stúpanie trvalo kratšie ako zostup - 3 hodiny a 15 minút.

Bohužiaľ, Piccardovi (zomrel ako 86-rocny v roku 2008) a Walshovi (má 80 rokov a žije v štáte Oregon, USA /r.2012/) sa nikdy nedostalo zaslúženého uznania. Ich rekord totižto prišiel v čase, kedy sa do popredia dostaval výskum vesmíru. Svetlá hviezd lákali viac než tma hlbočín oceánov. Batyskaf Trieste našiel svoj odpočinok v námornom múzeu vo Washingtone.

Marianská priekopa

Do dnešného dňa sa po Piccardovi a Walshovi na dno Challenger Deep spustili iba dve robotické sondy v rokoch 1995 a 2009. V januári 2010, na okrúhle 50-te výročie zostupu, vypísala nadácia X Prize odmenu 10 miliónov dolárov pre prvý súkromne financovaný batyskaf, ktorý sa dvakrát po sebe spusti tam kde zatiaľ boli iba Piccard s Walshom. Podmienkou však je, že na jeho palube budú ľudia...

Pridá sa ku mne niekto v rámci hesla, že peňazí nie je nikdy dostatok?

Aktualizácia - 26.03.2012: na dno Mariánskej priekopy sa ľudia vrátili až 25. marca 2012, keď tam v miniponorke Deepsea Challenger samostatne zostúpil James Cameron (americký režisér, tvorca filmov Titanic a Avatar). Na palube mal aj stereoskopické kamery, ktoré celú výpravu zaznamenávali. Rýchlosť zostupu a výstupu bola neporovnateľne kratšia ako pred 50 rokmi, čo sa ale dalo vzhľadom na pokrok techniky očakávať... Ponorka dosiahla dno o 07.52 hod. miestneho času, t.j. 00:52 hod. nášho času. Keď sa Cameron dostal na dno, prostredníctvom siete Twitter konštatoval: "Všetky systémy OK" a následne "Práve som dorazil na najhlbšie miesto v oceáne. Po dosiahnutí dna som sa nikdy necítil tak dobre. Už sa nemôžem dočkať, aby som sa s Vami podelil o to, čo som videl." Jamer Cameron sa stal jediným človekom, ktorý dosiahol dno Mariánskej priekopy sólo. V stiesnených podmienkach ponorky (kokpit bol široký 109 cm) to nebolo najpríjemnejšie. Sústredil sa ale na svoju prácu, ktorou bolo počas šiestich hodín preskúmať podmorskú krajinu, zozbierať nové vzorky a zrealizovať 3D snímky a videá.
Expedíciu podporovala National Geographic Society.





Autor: Peter Krajňák
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenky
Ubytovanie vo svete
Požičanie auta

Poistenie


SI TU:  Domov › Články › Na cestáchMarianská priekopa