Cestopisy

Kvetinový ostrov Mainau

NemeckoNEMECKO

Voňavý a pestrofarebný ostrov Mainau

Kvetinový ostrov blízko mesta Konstanz (Kostnica) v nemeckej časti Bodamského jazera, ktoré je po Balatone a Ženevskom jazere tretie najväčšie v strednej Európe, je prístupný dvomi cestami.

Kvetinový ostrov Mainau

Z pevniny autom alebo autobusom - ostrov je spojený s pevninou cca 200 m dlhým mostom, pred vstupom je parkovisko. Druhá možnosť je loďou – cesta trvá asi 30 minút z Konstanz podľa cestovného poriadku. Ostrov má vlastný prístav.

Rozloha ostrova je cca 45 ha a pre priaznivú klímu a nádhernú vegetáciu je vyhľadávaný a často navštevovaný.

Podľa legendy sa škandinávski križiaci vracajúci zo Svätej zeme, unavení cestou, zastavili na tomto ostrove a do daru priniesli semená kvetov - boli to prvé semená kvetov tu zasiatych.
História ostrova však siaha ešte do dávnejších dôb. Pôvodné keltské obyvateľstvo si v 15. stor. p . n. l. podrobili Rimania, neskôr patril ostrov Rádu nemeckých rytierov. Potom sa striedali majitelia. V r. 1827 ostrov kúpil knieža Eszterházy Miklós, ktorý začal s pestovaním vzácnych drevín. Údajne ním zasadený strom má výšku 43 m. Od r. 1930 súkromný ostrov patrí švédskemu šľachtickému rodu Bernadotte, ktorý umožnil prístup verejnosti.

Kvetinový ostrov Mainau

Trvalo to polstoročie, kým z pôvodne divoko rastúceho lesa vytvorili nádherný kvetinový ostrov. Zámok - dominanta ostrova - je obývaný, v niektorých jeho častiach sa konajú koncerty. Na jeho terase v Palmenhaus (palmovom dome) je asi 20 druhov pálm a časté sú tu výstavy rôznych vzácnych exotických a tropických kvetín, aj stála výstava orchideí.

Kvetinový ostrov Mainau

Pri vstupe na ostrov všetkých návštevníkov prekvapia prekrásne rôznofarebné pestré kvety, nadrozmerné postavy z kvetín – páv, kačka a iné „kvetinové sochy“. Tisíce voňavých kvetov, od jarných po rôzne druhyruží, georgín, trvaliek, lúčnych kvetov, kríkov, vytvárajú miestami farebný koberec a človek sa cíti ako v raji.
Na jar park hýri farebnosťou asi 1,2 miliónmi kvetov, podľa niektorých údajov asi 500 druhov tulipánov, 200 druhov narcisov, 80 druhov hyacintov.
Terasovite usporiadané pestrofarebné záhony a malé kaskádovité vodopády udivujú návštevníkov parku.

Kvetinový ostrov Mainau

Kvety nevidieť vädnúť, farebnosť aj kompozícia svedčia o vysokej odbornej aj estetickej úrovni zamestnancov, ktorých je tu v sezóne (marec - október) okolo 300.

Kvetinový ostrov Mainau

Relaxovať možno aj v tieni na lavičkách pod obrovskými stromami, alebo v krásnych zákutiach medzi kvetmi s výhľadom na jazero. Vzácne kríky, stromy, ktorých je asi 250 druhov, cédre, sekvoje a iné stredomorské rastliny dotvárajú scenériu parku. Oddychu napomôže aj omamná vôňa kvetov zmiešaná s vôňou z Bodamského jazera.

Navštíviť motýlí dom, kde voľne poletujú pestrofarebné motýle, väčšinou juhoamerické, je tiež nevšedný zážitok.

Kvetinový ostrov Mainau

Deti si tiež prídu na svoje. Detské ihrisko, rôzne atrakcie, podobne aj malé zoo ich určite zabaví.

Na ostrove samozrejme nechýbajú ani gastronomické zariadenia, bufety a podobne.

Kvetinový ostrov Mainau

Ostrov Mainau je otvorený a prístupný po celý rok, otváracie hodiny sú v závislosti od východu a západu slnka.
Konajú sa tu rôzne hudobno - kultúrne podujatia, nezriedka aj svadby.
Tento krásny voňavý a pestrofarebný ostrov – ako veľká botanická záhrada – priláka ročne asi 2 milióny návštevníkov. Prídu sem nielen milovníci prírody, kvetov, ale ostrov je rajom aj pre fotografov.

Kvetinový ostrov Mainau

Samotné Bodamské jazero a okolie je vyhľadávanou turistickou oblasťou. Jazero je ľadovcového pôvodu a je najväčším rezervoárom pitnej vody v Európe.

Ak teda navštívite historické mesto Konstanz (tu bol upálený 6. júla 1415 Ján Hus), prípadne jeho okolie a túžite po nevšednom zážitku, ostrov Mainau splní vaše očakávania. Farebná voňavá krása ostrova sa ťažko načrtáva na papier, treba ho vidieť a zažiť.

Autor: Ľubomír Mihalik
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Nemecka
Ubytovanie v Nemecku
Požičanie auta v Nemecku

Poistenie do Nemecka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchKvetinový ostrov Mainau