Poklady sveta

Londýnske oko

Veľká BritániaVEĽKÁ BRITÁNIA

Popis lokality

Photograph A Starry Night in London by Gerard McAuliffe on 500px


Jedna z najobľúbenejších atrakcií v Londýne je výhliadkové koleso Londýnske oko / London eye (niekedy prezývané aj ako Millennnium Wheel) [ ], dosahujúce výšku 135 metrov. V roku 2013 bolo tretím najväčším výhliadkovým kolesom na svete (k väčším patrí 165 metrov vysoký Singapore Flyer a 162 metrov vysoké čínske koleso v Nančangu).
Londýnske oko sa za posledné roky stalo jedným zo symbolov mesta Londýn. Jeho výstavba začala v roku 1998 a už o 2 roky neskôr bola táto atrakcia sprístupnená verejnosti. Otáčacia časť Londýnskeho oka bola vyhotovená vo Veľkej Británii, konštrukcia kolesa zase v Holandsku. Časť komponentov dodala česká Škoda, zvyšné časti ďalšie spoločnosti z Francúzska, Talianska a Nemecka. Na tomto diele pracovalo viacero designérov a architektov, avšak k tým hlavným patrili David Marks a Jule Barfieldová.
Londýnske oko váži 1.700 ton. Pozostáva z 32 klimatizovaných kabín, pričom každá váži úctihodných 10 ton. Jedna kabínka je určená pre 25 pasažierov, t.j. na jedno otočenie trvajúce 30 minút Londýnske oko pojme 800 ľudí.
Zaujímavé sú predovšetkým výhľady z kabínky. Z najvyššieho miesta sa Vám naskytne nádherný výhľad na okolie mesta Londýn, pričom si môžete v prípade pekného počasia vychutnať panoramatický výhľad až do vzdialenosti 40 km.
Londýnske oko navštívi ročne viac ako 3,5 mil. turistov z celého sveta. Vzhľadom na vysoké vstupné patrí k najvýnosnejším atrakciám sveta, ktorá ročne zarobí takmer 30 miliónov libier.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Londýn
Ubytovanie v Londýne
Požičanie auta v Londýne

Poistenie Veľká Británia

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaLondýnske oko