Články cestovných kancelárií

Liptov treba zažiť

SlovenskoSLOVENSKO

Vychutnajte si babie leto na Liptove. Dobrodružstvo, ktoré treba zažiť. Jesenná romantika do žlta zafarbených listov na stromoch má na Liptove vždy svojskú atmosféru. Dobrodružstvo aj romantika. Na vode i na súši. Stačí si len vybrať.

Lokalizácia

Liptov sa nachádza v juhovýchodnej časti žilinského samosprávneho kraja v Liptovskej kotline. Tento región je pre aktívny oddych ako stvorený. Obklopujú ho z každej svetovej strany naše najvyššie horstvá – na východe Západné Tatry a Čhočské vrchy na severe. Z juhu dotvárajú malebnosť tohto kúska raja na Slovensku Nízke Tatry a zo západu ho lemuje Veľká Fatra.

Čo sa oplatí vidieť?

Ľudová architektúra

Najzaujímavejšou zastávkou je istotne Vlkolínec - živá obec pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, zapísanej v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obec predstavuje najzachovalejší a najucelenejší urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb v strednej Európe! V múzeu prebiehajú tvorivé dielne pre malých aj veľkých. Na vlastnej koži si vyskúšate drotárske práce, maľovanie na sklo, ale aj starodávne paličkovanie.

Liptov treba zažiť

Úplnou samozrejmosťou sú nádherné panoramatické výhľady na Vlkolínec rozsiahlych z Vlkolínskych lúk, kde natrafíte aj na ovce a kočovné salaše.

Pôsobivé prechádzky v dolinách

Vybrať sa môžete aj na turistiku a verte, že budete mať na čo pozerať. Vysoké a Nízke Tatry so svojimi jaskyňami Vás príjeme prekvapia. Nezabudnite si vziať so sebou svoj fotoaparát. Jedinečnosť prírodných scenérií Vás uchváti.
Liptov ponúka priam ideálne podmienky, aj vďaka pôsobivým dolinám /Kvačianska, Prosiecka, Čutkovská/, na pešiu turistiku, cykloturistiku a tiež výborné príležitosti pre zimné športy.
Lyžiarske strediská na Liptove ponúkajú lyžiarom skvelé podmienky na zjazdové i bežecké lyžovanie. Vyhľadávanými zimnými strediskami sú Demänovská dolina, Malinné, Jasná, Chopok, Bocká dolina, Jánska dolina. Milovníkom skialpinizmu sú známe dve doliny - Žiarska a Demänovská.

Dobrodružstvo na vode

Ak ste akčnejší typ, Liptov vám ponúka pestrú paletu ďalších športov. Odporúčame staviť na rafting. Príjemne vás prekvapia nezabudnuteľné pereje na riekach Váh alebo Belá. Za adrenalínovým dobrodrúžstvom nezaostáva ani paragliding, rafting, jazda na koni, speleoservis, vyhliadkové lety, horolezectvo, cyklistiku, poľovníctvo či rybárstvo. Liptov je bohatý aj na minerálne pramene. Ich liečivé účinky sú využívané v kúpeľoch Lúčky, Korytnica a Ľubochňa. Minerálny prameň zásobuje termálne kúpalisko Tatralandia, v Liptovskom Jáne a v Bešeňovej s travertínovými nálezmi.

Liptov treba zažiť

Okúpte sa v Thermal parku Bešeňovej, ktorý je typický komplexom termálnych kúpalísk, a to s celoročnou prevádzkou. Doprajte svojmu telu príjemné horúce pramene liečivých vôd, ktoré blahodárne pôsobia na organizmus. Okrem toho môžete zrelaxovať vo wellness či pri masáži chrbta a budete sa cítiť ako znovuzrodení.

Nezabudnite ani na Liptovskú Maru s pestrou paletou relaxačných a športových aktivít. Mimochodom, tie najpôsobivejšie východy slnka na Liptove sú práve na jej brehoch.

Liptov treba zažiť

Tajomstvo podzemného sveta jaskýň

Južne od Liptovského Mikuláša sa nachádza Národný park Nízke Tatry (NAPANT) a jeho najväčšie chránené územie na Slovensku - Demänovská dolina, ktorá sa stala vo svete známou hlavne vďaka bohatému a rozsiahlemu Demänovskému krasu a lyžiarskym terénom s európskym štandardom kvality.
Systém Demänovských jaskýň má dĺžku asi 21 km a tvorí ho 30 jaskýň, z ktorých 3 sú sprístupnené: Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa mieru.

Liptov treba zažiť

Popri vašich potulkách Liptovom, nezabudnite na súveníry pre svojich drahých. Typický je hlavne drevený črpák na žinčicu. Odporúčame zastaviť sa pre ne v Liptovskom Mikuláši, Ružomberku či v Liptovskom Hrádku. Spojíte tak príjemné s užitočným. Príjemné prostredie a pohostinnosť domácich. A keď sme pri ich pohostinnosti. Azda najviac ju oceníte pri ochutnávke liptovskej kuchyne. Halušky, pirohy a šúľance rozhodne ochutnajte. Sú znamenité. Ako od starej mamy

Nerozmýšľajte príliš dho a navštívte kraj mlieka, syrov, oviec a nádhernej prírody. Stojí to za to!


Zdroj: Zážitkové víkendové pobyty na Slovensku ; www.aventuria.sk ; www.visitliptov.sk ; www.regionliptov.sk
Tip: nevynechajte ani ďalšie Články cestovných kancelárií...

REZERVUJ

Letenka
Ubytovanie na Slovensku
Požičanie auta

Poistenie Slovensko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Články cestovných kanceláriíLiptov treba zažiť