Poklady sveta

Leptis Magna

LíbyaLÍBYA

Popis lokality

Photograph LEPTIS MAGNA 7 by Jaume Millan on 500px


Mesto Leptis Magna, pôvodne založené fénickými kolonistami okolo roku 1100 p.n.l., sa neskôr stalo súčasťou bohatej ríše rímskej. Leptis Magna predstavovala strategické mesto, keďže bolo centrom obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami. Tie spolu s obrovským množstvom olivového oleja a obilia sa posielali do Ríma každý rok, čo zabezpečilo mestu významné bohatstvo a prosperitu. Leptis Magna sa dokonca stala tretím najväčším mestom rímskeho impéria.
Leptis Magna je známa aj tým, že sa tu narodil rímsky cisár Septimius Severus, ktorý mal rímske občianstvo zo strany svojej matky, hoci po otcovej strane bol berberom. Septimius Severus bol vlastne prvým cisárom antického Ríma, ktorého pôvod bol z Afriky. Práve počas jeho vlády mesto zaznamenalo najväčší rozvoj. Z pohľadu výstavby došlo v tomto období napr. k vybudovaniu stĺpovej kolonády od centra mesta až do prístavu (cca 410 m), či 19 km dlhého akvaduktu a iných zaujímavých stavieb.
Cestovatelia tu v Leptis Magna dnes môžu obdivovať monumentálne obĺuky viacerých cisárov (Vespasiana, Trajana a Severusa), pohanské chrámy, verejné kúpele, amfiteáter z roku 56 n.l., staré fórum ako bývalé srdce mesta, kolonádu, trhovisko, či prístav s majákom. Významnou atrakciou Leptis Magna sú súkromné domy bohatých, kde sa zachovali nádherné farebné mozaiky. Snáď najznámejšie sú gladiátorské mozaiky, nachádzajúce sa vo vile blízko Wadi Lebda.
Leptis Magna opisuje samotné UNESCO ako "Jedno z najkrajších miest Rímskej ríše". Dnes už ruiny tohoto významného mesta ležiace na pobreží Stredozemného mora predstavujú významnú turistickú atrakciu Líbye, nakoľko Leptis Magna je dodnes najzachovalejšie rímske mesto v severnej Afrike.

Lokalita Leptis Magna je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1982.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Tripolisu
Ubytovanie v Tripolise
Požičanie auta Líbya

Poistenie Líbya

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaLeptis Magna