Cestopisy

Potulky Azerbajdžánom

AzerbajdžánAZERBAJDŽÁN

Zákutia Kaukazu - Lahič

Kaukaz v Azerbajdžane je majestátny i divoký zároveň, krásny ale tiež nepoznaný, skrátka stojí za to ho vidieť. Vo svojej majestátnosti i divokosti ukrýva mnoho krásnych zákutí, ktorých spoznanie nevyžaduje žiadnu horolezeckú výstroj. Jedným z takýchto zákutí je aj Lahič. Svojim spôsobom nenápadná dedina, učupená pod kaukazskými velikánmi, ale zato dedina so „svojim“ charakterom a bohatou históriou.

Lahič, Kaukaz

Lahič sa oplatí navštíviť minimálne z troch dôvodov.

Tým prvým je samotná cesta do Lahiča. Necelých 20 km dlhá cesta sa kľukatí kaňonovitým údolím riečky Girdimančay.

Lahič, Kaukaz

Po krátkom úseku sa klasická „asfaltka“ mení, z nášho pohľadu, na poľnú cestu. Hoci sa vezieme v terénnom vozidle, predsa len zneistievame a využívame prvú príležitosť stretnutia s autom prichádzajúcim od Lahiča na to, aby sme si overili naše vyhliadky na úspešné zdolanie tejto cesty. Vodič na „Lade“ ani na okamžik nezaváhal a doporučil nám pokračovať v ceste. Zrejme naše „Pajero“ bolo pre neho dostatočnou zárukou úspešného prechodu.

Lahič, Kaukaz

Pretože s bežným autom strednej triedy by sme až takí úspešní možno neboli. Ktovie prečo tento „len“ 20 km úsek nestojí niekomu kompetentnému za povšimnutie. Veď je to cesta k jednému z najkrajších miest v Azerbajdžane.

Lahič, Kaukaz

Okrem samotného povrchu cesty adrenalín spôsobuje veľké množstvo čerstvo popadaných kameňov rôznej veľkosti vedľa cesty, ale aj na ceste. Našu výpravu absolvujeme na začiatku jari, kedy je riziko padania zimou zvetralých kameňov najväčšie. A keď sa k tomu pridá aj neustále padanie drobných kamienkov na viacerých miestách „v priamom prenose“, tak nie div, že po výjdení z kaňonu sme si vydýchli. Ale nie kvôli tomuto zbytočnému adrenalínu stojí za to absolvovať túto cestu. Hlboký kaňon ponúka mnohé krásne scenérie, ktoré napriek už spomínanému adrenalínu sme si vychutnali. Nedalo nám aby sme sa nezastavili pri dlhej visutej lávke pre peších.

Lahič, Kaukaz

Aj tento skvost ľudskej šikovnosti v kombinácii s krásou okolitej prírody však ponúka veľkú dávku adrenalínu. Už zbežný pohľad na technický stav lávky napovedá, že toto dielko súrne potrebuje opravu. Ja som sa kvôli foto odhodlal asi na 5 metrov od brehu, zato náš domáci kolega Eldar s dcérou nezapreli svoj kaukazský naturel a lávku absolvovali celú – samozrejme, že dvakrát: tam aj späť.

Lahič, Kaukaz Lahič, Kaukaz

Pokochali sme sa aj pri horskej osade, učupenej pod veľkými skaliskami. Možno práve jarné obdobie s množstvom vody z topiaceho snehu nám poskytlo pekný vodopád vysoko nad korytom riečky. Sú miesta, ktoré sa dajú vidieť aj niekoľkokrát a stále Vás očaria. Tento nenápadný kaňon na ceste do Lahiča medzi takéto miesta určite patrí.

Druhým dôvodom, prečo navštíviť Lahič, je samotná rázovitá dedina. Kedysi dávno jedno z dôležitých obchodných stredísk na „Veľkej hodvábnej ceste“ obývalo až 6000 obyvateľov. Dnes je to ani nie tisíc obyvateľov, čo obývajú súčasný Lahič.

Lahič, Kaukaz

My sme svoju prvú návštevu Lahiča naplánovali len na niekoľko desiatok minút a tak ju môžeme nazvať len ako úvodnú, alebo informatívnu návštevu.

Lahič, Kaukaz

Lahič sa zaslúži pobudnúť tam viac ak chce človek vychutnať atmosféru tohto kúta Kaukazu. Už prvá prechádzka po úzkych uličkách dedinky poskytne krásne obrázky. Domy vybudované len z kameňa v kombinácii s drevom vhodne upravené drevenými balkónmi a masívnymi drevenými bránami vytvárajú svojskú inde v Azerbajdžane bežne nevídanú architektúru.

Lahič, Kaukaz

Hlavnou činnosťou v bohatej histórii dedinky bola okrem obchodovania aj výroba zdobených zbraní a výroba tepaných predmetov do domácnosti z kovu a medi. Dnes tieto remeslá pripomínajú početné predmety vystavené a ponúkané na predaj na hlavnej úzkej uličke dediny.

Lahič, Kaukaz

Z informačných zdrojov sa návštevník dediny dozvie, že v Lahiči sa nachádza jeden z najstarších zachovalých kanalizačných systémov na svete. No a veľa turistov neodolá ponuke obliecť sa do miestneho odevu – hune ušitej z ovčích kožiek, prípadne do niektorého z bojových póz stredovekých bojovníkov. Samozrejme, že je to spojené s fotografovaním za mierny poplatok cca 2–3 Eura.
Určite môže byť zaujímavé stráviť v Lahiči večer a noc v niektorej z tunajších ubytovacích možností. V miestnom hoteli je napríklad možné dostať nocľah za cca 50 Eur za izbu a noc.

Lahič, Kaukaz Lahič, Kaukaz

Tretím dôvodom pre návštevu Lahiča môže byť skutočnosť, že dedina sa nachádza na úpätí Kaukazu a to umožňuje využiť ju ako nástupnú stanicu na vysokohorské túry.

Lahič, Kaukaz Lahič, Kaukaz

Najznámejšia je asi túra na zdolanie 3629 m vysokého Babadaru. Ale keďže vysokohorská turistika je oblasť, ktorá ide úplne mimo mňa, tak ďalšie komentáre, alebo tipy v tejto oblasti nechám na iných.

V každom prípade pri odchode z Lahiča sme si povedali, že sa pokúsime do tejto krásnej a zaujímavej dedinky ešte raz vrátiť.

Lahič, Kaukaz

Na záver by bolo vhodné situovať Lahič trochu podrobnejšie. Určite je treba uviesť jeho vzdialenosť od Baku. Takže Lahič nájdete na ceste z Baku do Gruzínska po trase Šamachy – Ismaily – Šeki – Balakan, pričom samotná odbočka do Lahiču je v úseku Šamachy – Ismaily, necelých 200 km od Baku.


Autor: František Murár
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Baku, Azerbajdžán
Ubytovanie v Ganja, Lahič
Požičanie auta v Azerbajdžáne

Poistenie do Azerbajdžánu

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchPotulky Azerbajdžánom Lahič