Poklady sveta

Kámasútra v Khadžuráho

IndiaINDIA

Popis lokality

Photograph Adinath Temple by Sandeep Shande on 500px


Khadžuráho / Khajuráho predstavuje menšie mestečko, s počtom obyvateľov do 20 tisíc, nachádzajúce sa v indickom štáte Madhjapradéš. Návšteva lokality sa určite oplatí, pretože práve tu nájdete nádherné hinduistické a džinistické chrámy s neuveriteľne detailnými sochami, a to v tých najrôznejších erotických pozíciách obsiahnutých v starovekej Kámasútre. Nahí muži, ženy s veľkými prsiami, či milostné hry a samotné akty vo dvojiciach alebo skupinách, či dokonca aj so zvieratami... Možno aj preto patria tieto chrámy k najnavštevovanejšími miestam v Indii.
V čase najväčšej slávy bolo mesto Khadžuráho hlavným spirituálnym mestom dynastie Chandelov, ktorých vládcovia sa podpísali pod vznik týchto chrámov. Ich história siaha do 9.-10. storočia. Boli postavné z lešteného pieskovca doteraz neznámou technikou, problematicky napodobniteľnou aj v súčanosti. Pôvodne tu bolo až 85 chrámov, žiaľ dodnes sa zachovalo len 22, z ktorých len jeden sa využíva na náboženské účely.
Lokalita bola objavená až v roku 1966, vďaka čomu je dnes prístupná turistom z celého sveta. Zachovalé chrámy, ktoré môžete navštíviť, sa rozprestierajú na ploche cca 6 km2. Sú rozdelené do troch hlavných skupín.
Prvú skupinu tvoria západné tri chrámy /Kándárijá Mahádény, Višvanáthov chrám a významný Lakšmanov chrám). Približne 1-2 kilometre ďalej nájdeme druhú skupinu, ktorú predstavujúcu východné chrámy (najvýznamnejší je chrám Páršvanáthy) a aj tretiu skupinu, ktorú tvoria chrámy južné. Na rozdiel od prvej skupiny sú tieto chrámy prístupné zdarma. Najviac vyhľadávanou stavbou celého areálu je chrám Kándárijá Mahádév (1025-1050), keďže erotických pikantných, či až pornografických motívov a výjavov nájdete najviac práve tu.
Hoci sú chrámy vnímané ako centrum sexu a erotiky, podstata nemusí byť až taká plytká a výlučne telesná, ako by sa mohlo zdať. V Indii je sex súčasťou spirituality. Napríklad tantrické sekty využívajú sexuálne vytrženie ako cestu k prebudeniu vyššieho spirituálneho vedomia osobnosti. Každopádne môžeme túto oblasť pokojne nazvať aj ako „Kámasútru v kameni“, keďže je tu vyobrazených 84 sexuálnych polôh, pôvodne vyobrazených v knihe Kámasútry. Mimochodom, tá bola dielom mnícha Vátsjájany v 4. storočí nášho letopočtu.
Nie všetko je tu ale len o sexe. V chrámoch v Khadžuráho sa nachádza taktiež mnoho sôch, ktoré znázorňujú bojové výpravy, ale i každodenný život dedinčanov. Na návštevu všetkých chrámov v danej oblasti je potrebné si rezervovať minimálne 1 celý deň, ale pokiaľ sa im chcete venovať detailne, rezervujte si 2, ideálne 3 dni na obhliadku.

Lokalita Khadžuráho / Khajuráho je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1986.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Delhi
Ubytovanie v Khajuraho
Požičanie auta v Dillí

Poistenie do Indie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaKámasútra v Khadžuráho