Festivaly vo svete

Benátsky karneval

TalianskoTALIANSKO

Najslávnejší karneval

Najslávnejším európskym karnevalom je Carnevale di Venezia, t.j. Karneval v Benátkach. Každoročne ho navštívia státisíce návštevníkov z celého sveta, ktorí odchádzajú s jedinečnými zážitkami. Otvorenie benátskeho karnevalu je 1.-3. februára, záver 8.-10. februára - koná sa pred štyridsaťdňovým pôstom, ktorý predchádza Veľkú noc.

Photograph Carnevale by Jakob Noc on 500px

Karneval v Benátkach je slávnosť najrozmanitejších kostýmov, masiek, slávnostných sprievodov, ktoré pripomínajú históriu mesta Benátky.
Centrom diania je Námestie svätého Marka, kde sa konajú koncerty, divadelné predstavenia a Canal Grande - hlavá dopravná tepna mesta.

Madam Butterfly by Kah Kit Yoong on 500px.com

Benátske masky môžu byť zhotovené z kože, z porcelánu, alebo z papierov, v súčasnosti aj zo sadrokartónu, ktoré sa ručne maľujú, alebo zdobia korálkami, flitrami, perím a pod. Masky sú rôznych druhov: bauta-pokrývajúca celú tvár, kolombína-polovičná maska často zdobená zlatom, striebrom aj perím, dottore-maska s dlhým zobákom, volto je maska v bielom prevedení z voskového plátna. Sprievodu sa môžu zúčastniť aj návštevníci-je veľa možností si zakúpiť masky a zamiešať sa do veselého pestrofarebného davu. Veselie vrcholí vyhlásením najkrajšej masky na Námestí svätého Marka.

Gondola ride along the Grand Canal by Manish Gajria on 500px.com

História Benátskeho karnevalu

Najstarší dokument týkajúci sa nosenia masiek v Benátkach pochádza z r. 1268. V 14. storočí s cieľom zastaviť morálny úpadok benátskej spoločnosti bol vydaný dekrét, ktorý zakazoval v noci chodiť v meste v maškarných kostýmoch. Mnohí šľachtici nosili masky aj pri hazardných hrách, aby sa skryli pred veriteľmi - a tak nosenie masiek bolo obmedzené len na dni karnevalu. Koncom 18. storočia karnevalové tradície upadli, boli dokonca režimom zakázené a obnovili sa až v roku 1979.
Návštevu karnevalového veselia možno spojiť aj s poznávaním ďalších atrakcií mesta Benátky, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

VIDEO: Karneval v Benátkach

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Benátok
Ubytovanie v Benátkach
Požičanie auta v Benátkach

Poistenie do Benátok

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyBenátsky karneval