Články cestovných kancelárií

Kapverdský ostrov Sal

KapverdyKAPVERDY

Kapverdské ostrovy sú skupinkou vulkanických ostrovov v Atlantickom oceáne len asi 500 kilometrov od pobrežia africkej pevniny a štátu Senegal. Kým pred možno desiatimi rokmi sme vnímali Cabo Verde len ako krajinu z poštových známok medzi filatelistami a ako jednu na zozname ostrovných štátov, dnes sa čoraz viac stáva obľúbenou destináciou aj českých a slovenských dovolenkárov, ktorí jednak mieria za oddychom, poznávaním, alebo športom, pokiaľ holdujú kitesurfingu a iným vodným športom.

Kapverdy
   Photo by © Silvia
Kapverdy
   Photo by © Silvia

V každom prípade sa Kapverdy dnes v ponukách predajcov zájazdov v celej Európe zaraďujú medzi typické zimné destinácie, kedy dovolenkári riadi siahnu pre výborné podmienky a počasie po exotických zájazdoch. Kapverdské ostrovy však ponúkajú výborné podmienky, neovplyvnené žiadnymi monzúnmi celoročne. Tým pádom sa otvárajú možnosti celoročnej turistike.

Kapverdy
   Photo by © Silvia

Letecké spojenie s Kapverdami

Kapverdy sú výrazne odkázané na leteckú a lodnú dopravu. Oba druhy dopravy prekvitajú medzi ostrovmi. Okrem toho je ostrov Sal jednou z najdôležitejších dopravných križovatiek v Atlantickom oceáne v blízkosti rovníka. Ponúka totiž medzipristátie pre diaľkové lety z Portugalska do bývalej kolónie Brazílie. Práve Kapverdy boli taktiež bývalou portugalskou kolóniou a v minulosti boli Kapverdy využívané ako prekladisko a zásobáreň pri lodných výpravách do Južnej Ameriky. Veľké letisko na ostrove postavené Talianmi ešte na začiatku minulého storočia využívajú lietadlá z celého sveta, a nie sú výnimkou ani tie najväčšie lietajúce kolosy, aké vôbec križovali vzdušný priestor našej planéty. Mohutné stroje Antonov tu nájdu dostatočnú pristávaciu plochu a aj napriek významu miestnej plochy nemajú turisti na ostrove vôbec pocit, že by na ostrove nejaké letisko bolo. Celý turistický ruch sa totiž odohráva najmä na južnom pobreží v okolí mestečka Santa María, kde dovolenkári nájdu krásne pláže s čistým morom a jemným čistým pieskom.

Kapverdy
   Photo by © Silvia
Kapverdy
   Photo by © Silvia

Na Kapverdy vedú pravidelné linky z väčších portugalských miest, niekoľkých európskych metropolí, ale aj okolitých afrických krajín. Letecká doprava je kľúčová aj medzi ostrovmi a lety sú operované malými vrtuľovými lietadlami. Bežný Slovák sa s leteckou dopravou na Kapverdy stretne asi práve len v oblasti turizmu. Pre spojenie s ostrovom Sal sa posledné roky v najvýraznejšej miere využívalo letisko Václava Havla v Prahe, v minulosti známe ako Letiště Praha - Ruzyně.
Niektorí prepravcovia a predajcovia na Slovensku ponúkali aj lety z Viedne. Slováci však poznajú taktiež spojenie s Budapešťou, ktoré niektoré slovenské cestovné kancelárie využívali najmä ako alternatívu pri spájaní letov, alebo cestovali priamo s maďarskými cestovnými kanceláriami.
Bratislavské letisko sa často obchádza a neboli to len prípady záujmu o Kapverdské ostrovy. V čase, kedy sa zrejme dá predpokladať zvýšený záujem o túto destináciu sa však predsa len začína lietať aj z Bratislavy. V prvej polovici júna sa prostredníctvom cestovnej kancelárie Kartago tours začnú operovať priame lety z Bratislavy na ostrov Sal a pokračovať budú až do konca septembra. Cestovať sa dá na 8, 11, 12, alebo aj 15 dní, čo nebýva veľmi časté pri exotických destináciach.

Kapverdy
   Photo by © Silvia
Kapverdy
   Photo by © Silvia

Prečo zavítať na Sal?

Sal získal svoje meno podľa soli, ktorá sa tu v minulosti ťažila a dnes ponúka vo vyhasnutom kráteri výnimočnú možnosť okúsiť alternatívu Mŕtveho mora. Slaná voda s mimoriadne liečivými vlastnosťami sa tu v menšej miere pre kozmetické účely ťaží aj dnes. Inak sa však môžete vykúpať v jazierkach v obrovskom vulkáne. Miesto známe ako Pedra de Lume je však len jednou z geologických atrakcií, ktoré na vás na Sale čakajú.
Zaujímavosťou je Burracona, výnimočný výrez vody do tvrdého pobrežia. Vytvára prírodnú špirálu, ktorá sa pri silnej vlne napĺňa vodou a ihneď odteká znova do mora. Na tomto mieste môžete naraziť aj na umelé jazierko, v ktorom sa kúpu len odvážlivci. V tesnej blízkosti tohto miesta je podzemná jaskyňa, v ktorej sa v konkrétnu hodinu, v čase príjazdu turistov, objavuje zaujímavý svetelný úkaz, modrý diamant. V skutočnosti ide o úkaz spôsobený lomom svetla.
Zaujímavé je pobrežie zložené z čiernych kameňov, rôzne tipy kamenistého pobrežia, Levia hora, ale aj pár ďalších miest. Prístav Palmeira je ukážkou miestneho rybárstva a spôsobu života afrického obyvateľstva, celé mestečko ponúka niekoľko nákupných možností typických suvenírov, kávy, praktických predmetov ručnej výroby, masiek, textilu a podobne. Hlavné mesto Espargos ponúka pohľad na úplnú chudobu, ale aj bohatstvo. Nad mestom sa týči biela budova s vežou, ktorá je v skutočnosti radarom riadiacim leteckú dopravu celej západnej Afriky. Juh ostrova tvoria hotelové komplexy a záhrady.
Najvyhlásenejšou reštauráciou ostrova je Odjo´d Aqua s výbornou ponukou rybích špecialít. Je súčasťou hotela, ktorý postavili na malom kamennom útese neďaleko známeho móla.


Zdroj: Kartago Tours
Tip: nevynechajte ani ďalšie Články cestovných kancelárií...

REZERVUJ

Letenka Kapverdy
Ubytovanie v Addis Ababa
Požičanie auta Kapverdy

Poistenie Kapverdy

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Články cestovných kanceláriíKapverdský ostrov Sal