Cestopisy

Kapverdami, časť I.

KapverdyKAPVERDY

Ostrov Sal

Cez Lisabon na dva skoky, prílet na Sal o polnoci a na ďalších desať dní som Kapverdčanka. Horúco je, v malej príletovej hale sa nás na pasovke potí zo dvesto. Hola Miss Erika, zdraví ma veselo mladý fešný dôstojník, keď sa konečne postavím pred správne okienko - okienka sú dve a ku ktorému ísť je malé kapverdské tajomstvo. Vymením 25 eur za pečiatku do pasu a hopnem do taxíka. Cestou vidím, že nič nevidím. Krajina je plochá, monotónna. O dvadsať minút z plochej monotónnosti nečakane vyrastie sídlisko Santa Maria, na ktorom som šťastne vysadená, o dvanásť eur ľahšia, a v serióznych pochybnostiach. Toto že je ono?! Tak to teda nie, zajtra to tu balím!!

O štvrtej ráno toto presvedčenie zosilnie, keď ma zobudí hysterický, psychotický, neurotický, nespavosťou trpiaci pes štekajúci o dvesto na streche protiľahlého domu. (Pes sa volá Christina a po štyroch dňoch si na seba celkom zvykneme. Po pozorovaní zvyklostí iných kapverdských psov dedukujem, že štekať na streche je úplne normálne.)

Kapverdy

Ráno je však múdrejšie večera a keď premyšickujem sídliskom, nájdem na druhom konci Santa Marie pláž. Aj keď je len deväť ráno, na móle to žije, rybári sa predbiehajú kto chytil väčšiu/farebnejšiu/papulnatejšiu rybu, deti skáču z móla do mora, psíci majú ranný míting, rozospatí turisti zavadzajú. Aj obzor je rozospatý, slnko ešte nestihlo rozohnať mliečnu oblačnosť, ale keď konečne vykukne, piesok sa rozsvieti do zlatožlta, veselo pomaľované člnky sa váľajú na pláži, a more v modro-zelenej ma bielu vlnenú čapicu.

Kapverdy Kapverdy Kapverdy Kapverdy

A tu exotika končí. Stromy sa minuli. Ani inej zelene niet. Za Santa Mariou pláž postupne prejde do púšte, polopúšte, a kto čakal zanzibarské pohľadnice s hojdacou sieťou medzi dvoma palmami, bude veľmi sklamaný. Ostrov Sal je však raj pre surferov, lebo duní more a vlna za vlnou sa valí, malé, veľké, špliechajúce, skákajúce, zakrádajúce sa, vytvárajúce tunely, lamajúce sa elegantne aj kostrbato.

Kapverdy Kapverdy

Z rozjímania nad Atlantikom ma vyruší miestny umelec a ponúkne na nazretie a prípadný predaj svoje diela. Toto je Maria, s vážnou tvárou ukazuje na portrét. A toto je Maria v Santa Maria, ukazuje na kresbu siluety ženy s morom a domami v pozadí. Nasleduje Mariin manžel, jeho rybársky čln a Maria pri móle v Santa Maria, potom Maria a Mariine deti v Santa Maria, a ďalší tucet obrázkov z cyklu Maria a život v Santa Maria.

Predaj sa nekoná a ja sa vrátim do Santa Maria zistiť, či sa Mariin manžel už vrátil z rybačky, kedže je čas na večeru. Dostanem zubatú rybičku so smutnými očami a kapverdskou trojkombináciou ryža-zemiaky-varená zelenina. Čokoľvek kdekoľvek si objednám, táto trojkombinácia v nekonečných variáciách je istá. Kapverdské národné jedlo je catchupa pozostávajúca z kukuričnej muky, fazule, manioku a sladkých zemiakov, korenia a do ‘bohatej’ verzie sa pridáva aj mäso.

Sal je maličký ostrov, dvanásť krát tridsať-a-zopár kilometrov, všetko čo sa tu oplatí vidieť pokryje celodenný výlet. Zo Santa Marie smer hlavné mesto Sal Espargos, málo inšpiratívne mestečko uprostred ostrova.

Kapverdy Kapverdy

Odtiaľ sa vydáme na západ do zátoky zvanej Buracona pozrieť ‘Modré oko’, jaskyňu voda na dne ktorej sa vďaka vysokému obsahu minerálov zmení na intenzívnu modrú, keď do nej svieti slnko. Atrakcia je to vysoko precenená, oveľa zaujímavejšie je more trieštiace sa o útesy na pobreží.

Kapverdy Kapverdy

Z Buracony smer Palmeira - rybárske mesto a prístav. V dokoch na rozporcovanie čaká skupina čerstvo ulovených tuniakov. Na turistov čakajú Kapverdčanky v afrických háboch balansujúce na hlavách koše suvenírov.

Kapverdy Kapverdy Kapverdy Kapverdy Kapverdy Kapverdy Kapverdy

Z Palmeiry ideme cross-country po cestách-necestách, prašných rovinách, len občas prerušených niekoľko-stometrovými krtincami - pozostatkami vulkanickej aktivity spred mnoho tisíc rokov. Na imaginárnej križovatke kde sa stretávajú prašné necesty, stojí stánok so zmrzlinou. Za ním sa v diaľke zrkadlí imaginárne jazero, ktoré v skutočnosti nie je jazero, ale - fanfáry - fatamorgána. S maďarským spolucestujúcim skonštatujeme, že u nás na dolniakoch máme aj lepšie, ale keď máte štyristo štvorcových kilometrov a na nich nič, na niečo turistov nalákať musíte.

Kapverdy Kapverdy Kapverdy

Nezlákaní fatamorgánou, pokračujeme na východ do ospalého mestečka Pedra de Lume. Pedra de Lume by mohlo bez väčších uprav slúžiť ako kulisa pre western. Vpravo je opustená pláž, vľavo kostolík a základná škola. Z pláže poza kostolík a okolo školy vedie rad drevených konštrukcií, miznúcich v kráteri vyhasnutej sopky. V kráteri fungovali kedysi prosperujúce soľné jazerá a na konštrukciách sa vinula lanovka, v ktorej sa soľ prepravovala do prístavu. Zapísané do Svetového dedičstva UNESCO v marci, dnes fungujú viac-menej iba ako turistická atrakcia.

Kapverdy Kapverdy

Tunelom prejdeme do krátera, a nájdeme tu spleť bazénov s morskou vodou v rôznych štádiách odparovania. Kým do niektorých možno skočiť rybičku a potom sa s vyloženými nohami hojdať na vode ako v Mŕtvom mori, v iných soľ kryštalizuje v kôrkach po okrajoch, a v ďalších sú kopce soli, vytvárajúce ilúziu zimnej krajiny.

Kapverdy Kapverdy Kapverdy

Po vyčerpaní videnia populárnych pamätihodností pokračujem po ostrove po vlastnej osi, po vlastných. Na severovýchod od Santa Marie sa rozprestiera niekoľkokilometrová pláž, meniaca sa zo skalnatej na pieskovú, skalnatú a znova pieskovú. Na polceste pošliapem skupine kitesurferov lanká. Za odmenu takmer schytám nízko letiacim kiteom po hlave.

Kapverdy Kapverdy

Záliv končí plážou Serra Negra lemovanou kopcami padajúcimi strmo do mora a široko-ďaleko tu okrem mojej nohy, niet ani nohy. Turistami málo frekventovaná, o to častejšie sem zájdu morské korytnačky - niektoré druhy na výlet, iné na kávu, a niektoré na materskú: Caretta Caretta prichádza na Kapverdy od júna do októbra v stovkách až tisíckach naklásť vajíčka, a mláďatá sa liahnu do konca novembra. Serra Negra je posiata kúskami bielej fólie, na bližšie prizretie zistím, že sú to zbytky vajíčok. Korytnačiu sezónu som teda zmeškala a veľrybia ešte nezačala - veľryby sem chodia zimovať od decembra do apríla.

Kapverdy Kapverdy Kapverdy

Pokračovanie

Kapverdami, časť II  |  Kapverdami, časť III


Autor: Erika Lelovičová
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Kapverdy
Ubytovanie v Addis Ababa
Požičanie auta Kapverdy

Poistenie Kapverdy

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchKapverdami, časť I.