Poklady sveta

Kapadokia

TureckoTURECKO

Popis lokality

Photograph Surreal rocks by blank_re on 500px


Kapadokia je sopečná hornatá a zároveň skalnatá krajina, rozprestierajúca sa na ploche o rozlohe cca 300 km2. Zlomovým obdobím vo vývoji Kapadokie bolo obdobie pred tromi miliónmi rokov, kedy vulkány Hasan, Melendiz a Erciyes pokryli zem silnou vrstvou popola a horúcej lávy. Výsledkom tohto procesu sa postupne časom stali bizarné, eróziou ovplyvnené, skalné útvary, ktoré Turci pomenovali ako „peri bacala“, t.j. „rozprávkové / čarovné komíny“, ktoré sú hlavnou turistickou atrakciou tejto lokality.
Je zaujímavé, že napriek nehostinnosti aj táto oblasť bola už v dávnej minulosti obývaná. Dodnes sa tu nachádzajú skalné obydlia, podzemné mestá a viac ako tisíc kostolov a kaplniek s farebnými freskami, ktoré je možné navštíviť.
K tým najpopulárnejším oblastiam patrí Göreme a Kaymakli a to asi aj preto, lebo práve v ich okolí je týchto eróznych útvarov z celej Kapadokie najviac. Göreme je pritom jediným miestom, kde zostali kamenné priestory stálymi obydliami.
Za zmienku však určite stoja aj staré mestečká Uchisar s hradom Kale a Otarhisar s ďalším skalným hradom. Obzvlášť interesantná je zástavba pod týmto hradom, kde sa ešte stále býva. Navštíviť by ste mali tiež skalné mestečko Cavusin, či turistickú lokalitu Zelve s atrakciami, ku ktorým patrí populárna skala v tvare ťavy a Múzeum pod otvoreným nebom, kde je možné navštíviť rôzne staré obydlia, kostoly či jaskyne.
Populárnou adrenalínovou aktivitou Kapadokie je let teplovzdušným balónom, ktorý ponúka prekrásny pohľad na túto lokalitu z vtáčej perspektívy.
Kapadokia je jednoducho krajina plná útvarov rôznych tvarov (ihlanov, kužeľov, hríbov, vysokých vežičiek, či rozprávkových komínov), čím sa zaslúžene stala jedným z prírodných divov, ktorý každoročne obdivujú tisíce turistov z celého sveta.
Najväčším mestom s letiskom v tejto oblasti je Kayseri, ktoré je zároveň atraktívnymi turistickým miestom.

Lokalita Kapadokia je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1985.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Antalya
Ubytovanie v Goreme
Požičanie auta v Kayseri

Poistenie do Turecka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaKapadokia