Poklady sveta

Jantar Mantar observatórium

IndiaINDIA

Popis lokality


Jantar Mantar predstavuje astronomické observatórium postavené v rokoch 1724 až 1734 vášnivým milovníkom astronómie, ktorým bol Sawai Maharaja Jaj Singh II a aj preto sa niekedy prezýva ako Džajsinhovo observatórium.
Jantar znamená prístroj, Mantar zase výpočet. V skutočnosti sa tu však nachádza až 14 obrích meracích prístrojov, z ktorých väčšina je založená na princípe slnečných hodín. Umožňovali merať čas, polohu slnka, predikovať zatmenie, presne určiť sever, či znamenia zverokruhu. Niektoré prístroje sa dodnes používajú k predpovedi teploty, prichádzajúcich monzúnov, či záplav.
V areáli Jantar Mantar sa okrem iného nachádzajú najväčšie slnečné hodiny na svete, sú vysoké až 30 metrov. Čas merajú až s presnosťou na 2 sekundy, jedinou podmienkou je, že musí svietiť slnko.
Observatórium Jantar Mantar v Jaipure bolo starostlivo renovované v roku 1901. Následne, v roku 1948 bolo vyhlásené za národný monument Indie.
Jantar Mantar je dodnes najväčším kamenným a mramorovým observatóriom na svete, niet preto divu, že každoročne priťahuje pozornosť mnohých turistov cestujúcich do Radžastanu a mesta Jaipuru.

Lokalita Jantar Mantar je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 2010.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Bombaj
Ubytovanie Jaipur
Požičanie auta v Jaipure

Poistenie do Indie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaJantar Mantar