Mestá sveta

HURGHADA SPRIEVODCA / HURGHADA CITYGUIDE

EgyptEGYPT

Popis lokality

Hurghada, alebo Al-Ghardaka po arabsky, je egyptské mesto, ktoré sa nachádza na pobreží Červeného mora. Žije tu vyše 250 tisíc obyvateľov a jedná sa o tretie najvačšie mesto v krajine. Hurghada si vďaka takmer 40 km pobrežiu piesočnatých pláží vybudovala povesť obľúbenej dovolenkovej destinácie a medzi našincami je najvýhľadávanejším letoviskom v Egypte. Každoročne sa tu prestrieda vyše milión turistov. Bohatý podmorský svet je známy medzi milovníkmi potápania. Do popredia sa dostali aj vodné aktivity, múzeum a akvárium s kolekciou najrôznejšej fauny a flóry z oblasti Červeného mora.

Good Night Egypt by Efemir Art on 500px.com

História Hurghady a pôvod jej názvu

História mesta sa datuje od začiatku 20. storočia, kedy bola Hurghada len malou dedinkou. Egypťania zo severu sem chodili nakupovať sušené ryby a Arabi zo Saudskej Arábie sem cestovali pre rybolov.
Názov mesta v arabčine (Al-Ghardaka) pochádza z púštnej rastliny Gharkad, ktorá rástla na púšti a slúžila ako „stretávací bod“ pre obchodníkov a rybárov zďaleka. Gharkad bol viditeľný na míle ďaleko a tak bolo jednoduché si pri ňom dohodnúť stretnutia. Na rovnakom mieste bolo tiež postavené letné sídlo pre posledného egyptského kráľa Farouka. Dnes sa lokalita využíva ako športové stredisko pre členov vojenských oddielov. Mesto si získalo pozornosť v 30. rokoch po objavení zásob oleja v jeho okolí. Olej spracujúci priemysel bol prínosný v oblastiach dopravy, stavebníctva a obchodu. Hurghada začala rásť. Nebolo to však len pred niekoľkými desiatkami rokov, kedy mesto začalo skutočne ťažiť zo svojej výhodnej prímorskej polohy.
V 80. rokoch minulého storočia si potenciál jej prírodného bohatstva – korálové útesy, piesočnaté pláže a slnečné podnebie všimli investori a začalo sa budovanie hotelov a postupný nárast obyvateľstva.

Zaujímavosti: Čo v Hurghade navštíviť

Práve kvôli „krátkej“ histórií, by ste v Hurghade darmo hľadali pozostatky egyptskej civilizácie, pyramídy či starodávne chrámy. Hurghada je vyhľadávaná pre svoje pláže a podmorský svet, kvôli šnorchlovaniu a potápaniu. Záujemci si môžu zajednať potápačské kurzy, či expedície s miestnymi expertmi.
Medzi obľúbené potápačské lokality patria napr: Carless Reef (13 km), Dorfa El Fanus East (6 km), Erg Camel (16 km), Gamul Soraya (51 km), alebo Erg Sabina (11 km). Viac tipov nájdete na oficiálnej stránke mesta Hurghada.

Hotely však organizujú aj jednodňové výlety do okolitých miest či historických pamiatok. Môžete si zájsť do hlavného mesta Káhiry, či do Luxoru (s nádherným luxorským a karnackým chrámom, či pôsobívymi Tébami), obe lokality vzdialené vyše 4 hodiny cesty autobusom.
Pre dobrodružnejšie povahy sú k dispozícií výlety na motorkách do púšte, jazdenie na ťavách, výlety na lodi na okolité ostrovy a množstvo vodných športov cez windsurfing, paragliding, kitesufirng, parasailing a iné.

Mesto Hurghada je rozdelené na tri hlavné časti. V Novej Hurghade (Al-Ahiaa / Al-Ahyaa) žije malý počet miestnych a nachádza sa tu niekoľko rozostavaných hotelov. V oblasti starého mesta El Dahar žije vačšina obyvateľstva a nájdete tu hotelíky, reštaurácie, trhoviská. Najmä vo večerných hodinách táto oblasť ožíva, na prechádzke stretnete viac Egypťanov než turistov. Tretí región, Sigala (Sekala/Sekalla) je umiestnený medzi predchádzajúcimi dvomi a je známy ako turistická oblasť. Práve tu je vybudovaná vačšina hotelov, nákupných centier, reštaurácií a klubov.
Turisti neraz opúšťajú steny hotelov a chodia na prechádzky po mestskej promenáde, na večere do miestnych reštaurácií, alebo si sadnúť do kaviarne na vodnú fajku.

Dovolenka pre každého

Do Hurghady ročne lietajú ľudia z celej Európy, najmä Nemecka, Franzúzska a Talianska. Turisti prichádzajú so svojimi rodinami na dovolenky do súkromných rezortov, aby si užili celodenné horúčavy, piesočnaté pláže a známy all inclusive egyptských hotelov. Pobyty v hoteloch ponúkajú nespočetné množstvo aktivít od animačných programov pre najmenších, cez rané tanečné rozcvičky v bazéne, až po spa v hotelových wellness centrách a zábavu vo večerných baroch. Mesto si okrem iného vybudovala aj povesť rušného nočného života. Nájdete tu množstvo klubov, barov, kaviarní – žije to tu doslova 24/7.

Ostrovy

V okolí Hurghady sa nachádza niekoľko ostrovov, ktoré sú v ponuke ako jednodňové výlety. Ostrovné lokality ponúkajú vodné aktivity, súkromné pláže, možnosti turistiky a nakupovania. Na ostrove Shadwan si môžete zašnorchlovať, chytať ryby, alebo sa potápať. Plávanie je tu napríklad zakázané.
Ostrovy Shaab Abu Shiban, Shaab el-Erg, Umm Gammar Shasb Saghir Umm Gammae sú vhodné najmä pre potápanie.
Krásne pláže a možnosti kúpania sa v mori nájdete na ostrovoch Abu Minqar, Sharm el-Arab a Shaab Abu Hashish. Ostrov Giftun turisti obľubujú aj pre butiky s oblečením či turistiku na pohorí Mons Porphyrites.

Obľúbené rezorty v okolí Hurghady

Len 22 km severne od Hurghady môžete navštíviť dovolenkový spot El Gouna. El Gouna je menší rezort s luxusnými hotelmi, golfovým ihriskom a veľmi dobre vybudovanou infraštruktúrou. Zaujímavosťou je, že toto miesto bolo postavané len pred vyše 10 rokmi ako malý hotel pre 200 ľudí, no za poslednú dekádu sa stalo veľmi populárnym medzi turistami.
Smerom na juh, 30 km od Hurghady nájdete Makadi Bay s 15 hotelovými rezortmi čo je tiež veľmi obľúbená destinácia pre našincov.
Safaga je vzdialená od Hurghady 60 km a je zaujímavá tým, že má pláže dlhé vyše 60 km. Turisti sem chodia aj kvôli tzv. čiernemu piesku, ktorý má blahodárne účinky na zdravie. Miesto má tiež reputáciu dobrej kvality vzduchu vďaka tomu, že je obklopené horami.

Al Quseir

Len 140 km od Hurghady sa nachádza prístavné mesto Al Quseir, ktoré bolo po niekoľko storočí významné stredisko obchodu. V preklade názov mesta znamená „malý palác“. Mesto bolo jediným prístavom do ktorého sa dovážala káva z Jemenu, stretávali sa tu obchodníci zo Severnej Afriky a Ďalekého Východu. Počas Ottomanskej éry mesto slúžilo ako dôležitá zastávka pre pútnikov na ceste do Mekky.
Okolo mesta bola panovníkmi vystavaná pevnosť, ktorá mala chrániť pred francúzskymi a anglickými útočníkmi. Ku koncu 19. storočia, kedy sa Suezský kanál otvoril a realizovalo sa tak viac prímorských obchodov, začalo významné postavenie Al Quseiru upadať.
V súčasnosti je Al Quseir obľúbeným miestom pre jednodňové výlety. Ak vás lákaju dejiny Egyptu, práve v tomto meste nájdete zaujímavé historické stavby a kultúrne pamiatky.

Ako sa do Hurghady dostať

Zájazdy do obľúbeného egyptského letoviska ponúka väčšina našich cestovných kancelárií. Pravidelné odlety na Hurghada International Airport sú k dispozícií z letísk v Bratislave, Viedni, Košiciach aj v Sliači. Dĺžka priameho letu do Hurghady je približne 3 hodiny a 40 minút a prekoná sa vzdialenosť vyše 2740 km. V Hurghade si ručičku na hodinkách posuniete o jednu hodinu dopredu.
Ceny zájazdov závisia od času rezervácie, typu hotela, alebo ponuky stravy. Niekedy je výhodnejšie objednať si dovolenku aj pol roka dopredu, inokedy sa oplatí počkať si na ten správny last minute. Najma túto sezónu (rok 2016) sú last minute zájazdy v Egypte jedny z najlacnejších.

Podnebie

Denné teploty počas celého roka neklesnú pod 20°C, preto sem mnohí turisti lietajú aj cez zimné mesiace. Avšak najmä v zime sa v noci vonku ochladí a teplota môže klesnúť až na 10°C. Ak sa chystáte na dovolenku v zime, je preto lepšie pribaliť si so sebou aj teplejšiu mikinu a dlhé nohavice, aby vaše telo nezažilo šok. V zimných a jarných mesiacoch sa počasie odrazí aj na teplote vody. More môže byť trochu chladnejšie na potápanie. O teplote vody sa informujte vo vašom hotely.

Egyptská kuchyňa

Hotely s all inclusive ponúkajú bohatý výber jedál. Málokedy však strava obsahuje ukážky z egyptskej stravy. Keďže väčšina turistov prichádza z Európy, ponuka raňajok, obeda a večere sa musí našim chutiam prispôsobiť.
Na raňajky vás bude čakať bohatý výber sladkého pečiva, syrov, pomazániek, salám, či hotových jedál.
Obedy a večere môžu zahŕňať všetko od cestovín, pizze, cez hotové jedlá s najrôznejším mäsom a omáčkami, barbecue a rozmanitými prílohami a šalátmi.
V rámci denného osvieženia bary pri bazénoch ponúkajú počas dňa najrôznejšie nápoje, cez kávu, čaje, minerálky, sladké vody, pivo a miešané nápoje. Výnimkou nie sú ani rôzne snacky ako zmrzlina, koláče, malé hot dogy a hamburgery.

Keď už raz zavítate do Hurghady, bola by škoda nevyskúšať niečo typicky egyptského. Obľúbený je nápoj karkaday, ktorý sa pripravuje z ibišteku. Na prechádzkach uvidíte miestnych popíjať chi – nápoj podobný čaju podávaný v sklenenom pohári. Určite sa vám naskytne možnosť vyskúšať vodnú fajku, ktorú miestni pofajčievajú aj celý deň. Ak zatúžite vyskúšať egyptskú gastronómiu, musíte vyjsť z hotela von do ulíc. Jedlo sa zvačša podáva na tanieroch poukladaných na malom stolíku okolo ktorého sa sedí na zemi v kruhu. Ako príloha podávaná k hlavnému jedlu nesmie chýbať misa ryže, či pita chlieb.
Tameia, alebo tzv. falafel (podobne ako u nás predávaný kebab) obsahuje cibuľu, fazuľu, petržlen a koreniny. Všetko sa spolu opraží na oleji a podáva sa spolu s pitou.
Koshary sa pripravuje z ryže, šošovice, cíceru, cestovín, paradajkovej omáčky a cesnaku. Už len opis ingrediencií znie veľmi chutne.
Omáčka Tahina je základom egyptskej kuchyne. Je to mix sézamovej pasty, cesnaku a rôznych korenín. Používa sa na dochucovanie jedál. Mnohé hotely majú Tahinu v ponuke medzi ostatnými omáčkami.
Výborná je aj polievka Shorba Ads, ktorá sa pripravuje z červenej šošovice a podáva sa s vyprážanou cibuľou.

V Hurghade ako pobrežnom meste, nájdete množstvo reštaurácií, ktoré podávajú jedlá s morskými plodmi a rybami.

Egyptská kuchyňa, tak ako aj arabská a turecká, je známa pre svoje sladkosti a dezerty (ktoré môžu byť pre niekoho až prisladké). Jeden z najznámejších zákuskov, Umm Ali je malé pečivko plnené pudingom, krémom a hrozienkami.
Egypťania pijú najradšej čierny čaj, do ktorého bežne pridávajú dve-tri lyžičky cukru. Ak chcete pravý egyptský čaj ochutnať, pýtajte si v reštaurácií „Shay Masri“. Chuť sa môže na prvýkrát zdať príliš horká, asi preto ho toľko zaslaďujú.
Medzi nezvyčajné nápoje patrí ďžús z cukrovej trstiny. Opäť sa jedná o príliš sladký nápoj, jeden pohár je viac ako dosť. Osviežujúcim drinkom počas horúcich dní je aj tzv. Asir Laimun – čo je zasladená citrónová voda.
Voda z kohútikov nie je pitná, odporúča sa kupovať si balenú.

Doprava v Hurghade

V meste žiadnu „bežnú“ sieť mestskej dopravy nečakajte. Miestni využívajú služby mikro autobusov.jedna cesta stojí okolo 1-2 egyptské libry (20 centov). Autobusy vás dopravia kamkoľvek a zastanú na znamenie. Tieto mini vany sa neodporúčajú pre ženy cestujúce samé.
Ďalšou možnosťou dopravy po meste je taxík. Ako to už v podobných turistických destináciach býva, priplatíte si za to, že jednoducho nevyzeráte ako miestny. Pred tým než do taxíka nasadnete, presvedčte sa či šofér hovorí po anglicky, aby bolo prípadné zjednávanie jednoduchšie. Je dobré pamatäť na zopár tipov od skúsených turistov: Pred nasadnutím sa dohodnite na cene. Najlepšie urobíte ak máte so sebou presnú sumu, ktorú ste ochotní za jazdu zaplatiť. Keď vás šofér dovezie na dohodnuté miesto jednoducho zaplaťte a odkráčajte od auta. Neoplatí sa dohadovťa, či hádať sa. Platí sa za jazdu, nie za počet osôb v aute. Vo všeobecnosti vás jedna jazda v meste vyjde okolo 5-10 egyptských libier (50 centov – 1 euro), a jazda mimo mesta dvakrát viac.
Ako zahraničniara sa vás automaticky budú snažiť „olúpiť“. Na začiatku sa s vami môže šofér dohodnúť na 15 librách a po príchode povie, že povedal 50 (fifteen a fifty znejú v angličtine podobne). Jednoducho buďte stále v strehu a nenechajte sa šoférom oklamať.

Ubytovanie

Hurghada ponúka desiatky hotelov a hotelových komplexov. Úroveň ubytovania od troch do piatich hviezdičiek sa odráža na cene. Turisti málokedy cestujú na „blind“, zájazd sa zajednáva dopredu cez cestovné kancelárie. Vyberte si zo širokej ponuky v slovenských, alebo rakúskych kanceláriach. Pri výbere hotela si môžete nechať poradiť cestovným agentom, vašimi známymi, alebo si prečítať recenzie na internete od ľudí, ktorí hotel navštívtili. Medzi obľúbené hotely patria napríklad:

Hotel Dana Beach Resort 5*
Beach Albatros Resort 4*
Hotel Grand Resort Hurghada 5*

Ak sa predsa len rozhodnete cestovať na vlastnú päsť, máte dve možnosti: zarezervezovať si ubytovanie dopredu, alebo hľadať apartmán až na mieste. V každom prípade sa odporúča urobiť si malý prieskum ubytovacích možností cez internet ešte doma. V meste nájdete niekoľko súkromných súkromných ubytovacích jednotiek, ktoré vás môžu výjsť lacnejšie a dávajú vám viac slobody než bežné ubytovanie v hoteli. V tomto prípade je celé vybavovanie na vás a z pohodlnej letnej dovolenky sa stáva skôr „backpacking“, ktorý ale nie každému vyhovuje.

Pouličný dress-code

Hoci je Egypt moslimská krajina, pre ženy-turistky nie je povinná pokrývka hlavy. Keď sa však vyberiete von z hotela, či už na obyčajnú prechádzku, alebo jednodňový výlet, na oficiálnej stránke mesta sa odporúča zakryť si nohy aj ruky dlhým oblečením. Takto sa chránite nielen pred slnkom a pieskom, ale aj pred zvedavými zrakmi domácich. Treba pamätať na to, že v moslimskej kultúre je nahé telo nezvyčajné.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Hurghady
Ubytovanie v Hurghade
Požičanie auta v Hurghade

Poistenie Egypt


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáHurghada