Mestá sveta

HO CHI MINH SPRIEVODCA / Ho CHI MINH CITYGUIDE

Ho Chi Minh, VietnamVIETNAM

Stručné informácie

Ho Chi Minh / Saigon, kedysi prezývaný Parížom Indočíny sa nachádza na juhu Vietnamu. S aglomeraciou populáciou viac ako 8 miliónov je najväčším mestom krajiny, hoci administratívnym strediskom zostáva hlavné mesto Hanoi.
Ho Chi Minh je mestom komercie a biznisu, turizmu a kultúry. Metropola juhovýchodnej Ázie s atmosférou európskeho hlavného mesta je poznačená históriou, ktorá sa odrazila napríklad na architektúre a gastronómií.

The Storm on city by Dung Pham on 500px.com

História Hočiminovho mesta

Mnohí ho stále pamätajú ako Saigon. Až do 17. storočia bolo mesto, vtedy známe ako Prey Nokor, súčasťou Kambodžského kráľovstva. Počas takmer storočnej nadvlády Francúzov, bol Saigon hlavným mestom francúzskej kolónie, až do konca okupácie v roku 1945. Ho Chi Minh vyhlásil nezávislosť a založil Vietnamskú demokratickú republiku.

Vietnam bol v roku 1954 podľa Ženevského dohovoru oficiálne rozdelený pozdĺž 17. rovnobežky. Vznikol tak Severný Vietnam so socialistickou vládou a kapitalistická Vietnamská republika. Hlavným mestom Južného Vietnamu bol Saigon. Juh podporovaný Spojenými štátmi a ďalšími anti-komunistickými spojencami bojovali proti severu. Začal sa konflikt známy ako vietnamská vojna, ktorý trval dlhých 20 rokov a vyžiadal si veľa obetí na oboch frontoch.
Boje sa skončili pádom Saigonu v roku 1975. Mesto bolo premenované podľa lídra severu na Ho Chi Minh.
Hlavným mestom novovzniknutej Socialistickej republiky Vietnam sa stal Hanoi.

Vietkong a tunely Cu Chi

Národný front oslobodenia Južného Vietnamu bola komunisticky orientovaná organizácia, ktorá fungovala počas vietnamskej vojny. Názov Vietkong pochádza z vietnamského “Việt Nam Cộng-sản” čo v preklade znamená "vietnamskí komunisti". Skrátená verzia Vietkong sa postupne zaužívala odkedy sa prvýkrát objavila v Saigonských novinách v roku 1956. Americkí vojaci si medzi sebou názov skrátili n tzv. VC. V medzinárodnej fonetickej abecede majú znaky V a C udelené kódové slová Victory a Charlie, odkiaľ pochádza finálne skrátenie názvu na "Charlie". Ozbrojená zložka bola podporovaná nielen silami z komunistického severu, ale tiež zo samotnej Vietnamskej republiky.

Pri návšteve Ho Chi Minhu, resp. Hočiminovho mesta si určite nemôžete Cu Chi tunely nechať ujsť! Vyše 250 km dlhá sieť tunelov pod zemou začala byť kopaná počas francúzskej okupácie a neskôr dokončená v 60. rokoch počas vietnamskej vojny. Tunely slúžili ako útočisko pre tzv. Cu Chi ľudí a vojakov Vietkongu. Tunely mali tri úrovne, pričom najhlbšia úroveň siahala 12 metrov pod zemou. Odhaduje sa, že v nich žilo počas dvadsiatich rokov vyše 16 tisíc ľudí! V tuneloch sa spalo, jedlo, vykonávala sa bežná hygiena a pripravovali sa plány útokov.

Množstvo cestovných agentúr ponúka poldňové výlety s možnosťou odchodu ráno, alebo od poobedia. Cena za spiatočný autobus sa pohybuje od 3-5 eur. Nenechajte sa oklamať prvou ponúknutou cenou, oplatí sa prejsť si viac agentúr a zjednávať. Cena za vstup je 5 eur. Zahrnutý je sprievodca, ktorý vám okrem zaujímavých faktov o tuneloch podá stručný prehľad o vietnamskej histórii. V rámci prehliadky uvidíte skryté vchody do podzemí, prešpekulované pasce, ktoré číhali na amerických vojakov a naučíte sa "triky" ako oklamať nepriateľa. Na konci prehliadky máte možnosť prejsť si 100 metrov tunelu, ktorý je vysoký približne 80 cm. Toto malé dobrodružstvo sa neodporúča pre ľudí s klaustrofóbiou.

Pamiatky a zaujímavosti Ho Chi Minhu

Pri návšteve Ho Chi Minhu ľahko zabudnete, že ste v Ázii. Na jednej strane je tu architektúra ovplyvnená francúzskou kolonizáciou, na druhej strane tu môžete nájsť taktiež moderné mrakodrapy s obchodnými strediskami, butiky so svetovými značkami, reštaurácie s západniarskou kuchyňou, množstvo zelene a parkov. Dorozumieť sa nebude problém, väčšina mladých ovláda základy angličtiny a pouliční predajcovia ovládajú dostatok fráz na to, aby s vami vedeli zjednávať. Je však potrebné povedať, že Ho Chi Minh je stále chaotickým a hlučným mestom. Tento chaos si však zamilujete.

Hočiminovo mesto

Vo svete sa bývalý Saigon prezýva "hlavným mestom motoriek na svete". O akom veľkom počte motoriek sa tu bavíme? V roku 2014 ich bolo v Ho Chi Minhe zaregistrovaných takmer 6 miliónov! Sledovať premávku počas najrušnejších hodín je atrakcia sama o sebe. Pre mnohých je umením prejsť cez cestu. Prinajmenšom je to výzva! Motorky slúžia na prepravu ľudí, zvierat, nákladov.

Hočiminovo mesto Hočiminovo mesto

Výhodou mesta je, že väčšina atrakcií a pamiatok je v centre, takže všetko je dostupné chôdzou. Nechajte sa unášať rušným davom ulíc a zatúlajte sa do úzkych alejí. Sadnite si v miestnej kaviarni na vietnamskú ľadovú kávu podávanú s kondenzovaným mliekom, alebo ovocný nápoj s príchuťou kokosu, marakuje, papáje...

Pre milovníkov rušného nočného života, lacného "street foodu", hudby a zábavy je tu ulica Pham Ngu Lao [ ], na ktorej nájdete to čo hľadáte. Je tu množstvo hostelov, kúpeľov, butikov a cestovných agentúr, v ktorých si viete zakúpiť absolútne čokoľvek.

Hočiminovo mesto Hočiminovo mesto

Len zopár krokov od brehu rieky Saigon sa nachádza Hlavné námestie Ho Chi Minhu. Námestie je skôr pokojným miestom vhodným na poobednú prechádzku ak si potrebujete oddýchnuť od preplnených ulíc, a hlavne motoriek. Dlhé námestie je po stranách vyzdobené farebnými kvetmi a v noci vysvietené pouličnými lampami. Nachádza sa tu najvyššia budova mesta (262 metrov) Skydeck / Bitexco Financial Tower [ | ] s 360° výhľadom, za ktorý si však priplatíte vyše 10 eur.

Hočiminovo mesto

Na konci námestia je mestská radnica [ | ] s vejúcou vlajkou Vietnamu. V popredí je postavená vyše 7 metrov vysoká socha bývalého lídra krajiny Ho Chi Minha.

Hočiminovo mesto

Hneď za rohom sa nachádza Saigon Opera House [ | ], tzv. Mestské divadlo (Municipal Theatre). Opera bola postavená v roku 1897. Budova je ďalšou ukážkou francúzskej koloniálnej architektúry.
Od opery vás cesta zavedie na Ulicu Don Khai, miesto plné obchodíkov so suvenírmi, reštauráciami a svetovými značkami (za európske ceny).

Miestny trh Ben Thanh [ ] je povinnou atrakciou aj keď nie ste práve milovníkom nákupov a zjednávania. Ponuka tovarov sa veľmi nelíši od ostatných trhovísk v juhovýchodnej Ázií. Čo však stojí za to sú miestne pouličné jedlá, lacné suveníry, pestrý výber exotického ovocia a zeleniny, vietnamská káva Tipom na vyskúšanie je ovocné želé podávané s ľadom, sirupom a žltým melónom - najchutnejší dezert. Tip pre ženské pohlavie: zájdite si do miestneho butiku s odevmi a vyskúšajte si tradičné ženské šaty Áo dài. Aj v súčasnosti sú ešte stále medzi mnohými dámami populárne a vyzerajú okúzľujúco!

Hočiminovo mesto

Palác nezávislosti [ | ] bol prvotne postavený pre francúzskeho guvernéra v 19. storočí a nazýval sa Norodom Palác. Neskôr sa premenoval a až do 70. rokov bol domovom pre prezidenta Južného Vietnamu. Palác bol dôležitým strediskom počas vietnamskej vojny, stretávali sa v ňom najdôležitejší politickí predstavitelia.
Interiér je prekvapivo zachovaný, pôsobí až nedotknuto. Vstupný lístok stojí 1,5 eura a môžete tak navštíviť sériu konferenčných miestnosti na prízemí, v ktorých sa písali dejiny Vietnamu. Na vyšších poschodiach sa nachádzajú recepcie, v ktorých boli vítaní medzinárodní hostia; prezidentova spálňa, pracovňa, miestnosť určená na hranie kariet či osobné kino. Prehliadku zakončite návštevou podzemného krytu, ktorý v prípade útokov slúžil ako úkryt pre prezidenta, jeho rodinu a významné osoby.

Hočiminovo mesto

Jedným z najobľúbenejším turistických miest v Ho Chi Minhe je Katedrála Notre Dame [ ], postavená v 19. storočí francúzskymi kolonialistami. Kostol sa nachádza priamo v centre mesta, hneď vedľa starej pošty. V popredí je postavená socha panny Márie, vedľa ktorej sa často modlia domáci.

Ho Chi Minh vás tak ľahko neprestane baviť. Na návštevu odporúčame aspoň tri dni. Keď budete mať pochodené všetky pamiatky, stále je tu k dispozícií množstvo parkov, zoologická a botanická záhrada, múzeá a galérie. Alebo sa jednoducho vydajte na prechádzku a užívajte si atmosféru tohto moderného mesta.

Hočiminovo mesto

Vietnamská kuchyňa

Určite si nezabudnite so sebou zobrať hotovosť. Ak chcete okúsiť pravú chuť Vietnamu, budete sa stravovať na ulici. O hocijakej hodine, ráno, či večer, nikdy sa nestane, že by ste nenašli stánok s jedlom. Všade kam sa obzriete, v každej uličke, na každom rohu ľudia jedia, alebo predávajú nejaký ten pokrm.

"Street food", pouličné jedlá, zahŕňajú ryžu (jedlá z tzv. zlomkovej ryže - broken rice), kura, bravčové, morské plody, zeleninu, omelety, rolky z ryžového papiera. Azda najznámejším vietnamským pokrmom, ktorý nájdete doslova na každom rohu (niekedy máte pocit, že nič iné sa ani nepodáva) je Pho. Rezancová polievka pozostáva z vývaru, ryžových rezancov, mäsa (zvačša kuracie, alebo hovädzie) a byliniek. Chuť a kvalita sa líši od miesta k miestu, nenechajte sa oklamať vyššou cenou, alebo luxusne pôsobiacim vzhľadom reštaurácie. Niekedy nájdete to najchutnejšie Pho priamo na ulici!

Hočiminovo mesto

Ak nie ste najväčším fanúšikom rezancov, či ryže, Ho Chi Minh má pre vás alternatívu, ktorou sú obložené bagety Banh mi. Všade prítomné pečivo je ďalším výsledkom vplyvu francúzskej kolonizácie. Cena za jednu bagetu sa pohybuje od 50 do 70 centov. Náplň bagety si vyberiete sami, jednoduchým ukazovaním na ingrediencie. Stánok typicky ponúka paté, grilované kura, majonézu, uhorky, paradajky, sardinky a syr. Odporúčame ochutiť sójovou a čili omáčkou. Sami uvidíte, vietnamské bagety sú neporovnateľne lepšie ako tie to Subway.

Vedeli ste, že Vietnam je druhým najväčším vývozcom kávy na svete? Medzi najobľúbenejšie značky patrí Trung Nguyen, považovaná za číslo 1 vo Vietname.
Highlands Coffee, sieť kaviarní na štýl Starbucksu ponúka rôzne kávové nápoje za vyššie ceny. Ca phe sua da je káva podávaná s kondenzovaným mliekom, s ktorým sa vo Vietname nešetrí. Dávajte si preto pozor na hladinu cukru. Ak chcete ochutnať čistú čiernu kávu, pýtajte si Ca phe da. Na výber máte horúcu, alebo ľadovú.

Ako sa dostať do Ho Chi Minhu

Medzinárodne letisko Tân Sơn Nhất [ | ] je najväčším vo Vietname. Ak je juh krajiny vašou prvou destináciou, pravdepodobne práve sem priletíte lietadlom. Letisko sa nachádza 6 km od centra mesta. Taxík do mesta vás vyjde na 8-9 eur. Odporúčané spoločnosti sú napríklad VinaSun or Mai Linh. Dĺžka letu z Bratislavy, alebo Viedne trvá približne 12 hodín s časovým posunom +6 hodín.

Do centra sa dostanete aj miestnou dopravou. Autobus č. 152 vás odvezie priamo na ulicu Pham Ngu Lao [ ].

Ubytovanie a doprava v Ho Chi Minhe

Ho Chi Minh ponúka stovky hotelov, rozličnej kvality a služieb. Ceny začínajú od 30-40 eur na noc, záleží od vás, čo ako turista požadujete. Veľa hotelov má k dispozícií bazén, raňajky a klimatizácia je samozrejmosťou.

Nie je problém nájsť lacné ubytovanie priamo v centre. "Backpackeri" sú najčastejšie k videniu na ulici Pham Ngu Lao [ ], ktorá je plná "budget" hostelov, začínajúc cenovo od 5 eur na noc. Ak cestujete vo dvojici, veľakrát sa oplatí zaplatiť si za dvojlôžkovú izbu, ktorá vás neraz vyjde cenovo rovnako a navyše máte súkromie.

Hoci je Ho Chi Minh neustále plný turistov, určite nebudete mať problém nájsť si ubytovanie po príchode. Ak však chcete mať istotu, pozrite si dostupné možnosti a zarezervujte si nocľah priamo na internete. Obľúbené stránky, na ktorých nájdete ubytovanie v Ho Chi Minhe:

http://www.booking.com/city/vn/ho-chi-minh-city.sk.html
http://www.tripadvisor.com/Hotels-g293925-Ho_Chi_Minh_City-Hotels.html
http://www.hostelworld.com/hostels/Ho-Chi-Minh/Vietnam
http://dovolenka.sme.sk/last-minute/vietnam/ho-chi-minhove-mesto

Pre skutočných dobrodruhov je tu ešte jedna možnosť. Ak chcete okúsiť na vlastnej koži ako si nažívajú miestni a zažiť tak skutočnú tvár Vietnamu, vyskúšajte Airbnb - aplikáciu, cez ktorú ľudia ponúkajú na prenájom svoju izbu, alebo dom. Pri hľadaní si zadajte vlastné kritéria, myslite na lokalitu. Cena za nocľah začína od 10 eur za izbu.

Turisti majú k dispozícií niekoľko možností ako sa po meste prepravovať. Najpohodlnejšou a cenovo primeranou voľbou je taxík. Najmä v prípade, že neovládate jazyk a veľmi sa v meste nevyznáte.
Miestne autobusy vás za lacný peniaz dostanú do všetkých častí mesta. Jedna jazda stojí necelých 15 centov. Čo však vie znepríjemniť cestu sú denné horúčavy, pri ktorých sa vám určite nebude chcieť čakať na autobus.

Zopár miestnych liniek nájdete na: http://www.saigonbus.com.vn/vi.html

Pri návšteve Ho Chi Minhu nemôžete odísť bez vyskúšania si jazdy na motorke, tzv. xe om, ktoré fungujú ako taxi! Tento spôsob dopravy je veľakrát tým najrýchlejším a zároveň je to zážitok. Ďalším plusom je, že o dostupnú taxi motorku nie je nikdy núdza.
Ponúkame zopár rád na ktoré sa oplatí myslieť: Vždy si pre seba vypýtajte helmu, jedná sa o vaše zdravie. Na cene sa dohodnite pred jazdou. Jazda na motorke stojí zväčša polovicu lístku za taxi. Pokojne zjednávajte, vodič vám určite na začiatku nahodí vyššiu cenu. Ak sa vám však stále nepozdáva, nebojte sa odkráčať ďalej, neraz sa stane, že za vami dobehne a bude s vašou cenou súhlasiť.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Vietnamu
Ubytovanie v Hočiminovom meste, Vietnam
Požičanie auta vo Vietname

Poistenie do Vietnamu


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáHo Chi Minh / Saigon