Poklady sveta

Dračia zátoka Ha Long

VietnamVIETNAM

Popis lokality

Ha Long Bay, Vietnam by Zygmunt Spray on 500px.com


Halong Bay (záliv Ha Long), nachádzajúci sa približne 170 km od mesta Hanoj v severnom Vietname predstavuje prírodný div sveta a pravdepodobne najvýznamnejšiu atrakciu Vietnamu. Na ploche 1.553 km2 sa tu nachádza takmer 2000 rôznorodých hornatých vápencových ostrovov, z ktorých mnohé sú neobývané a na niektoré dodnes možno ani nevstúpila žiadna ľudská noha. Ostrovy sa totiž strmo dvíhajú od hladiny až do výšky 50-100 metrov ako skamenené pieskovcové veže, či ihly a mnohé sú ťažko prístupné a jednoducho neobývateľné.

Ha Long v preklade znamená „miesto, kde drak vstupuje do vody“. V zmysle legendy totiž túto zátoku s ostrovmi vytvorili draci, chrliaci okolo seba drahokamy, čím sa v zátoke vytvorili ostrovčeky blokujúce nepriateľské lode, aby Vietnam ostal v bezpečí. Víťazných drakov tieto ostrovčeky - skalné výtvory tak očaril, že sa už nevrátili na nebesá, ale rozhodli sa tam zostať.
Ostrovy však nakoniec neboli výsledkom legendy. Sú totiž pozostatkami morského dna z prvohôr (približne pred 250 mil. rokmi), ktorého časť po poklese morskej hladiny podliehala zvetrávaniu a formovaniu, výsledkom čoho bol vznik zaujímavých útvarov zarastených exotickými rastlinami – tzv. tropický kras (okrem Vietnamu je charakteristický aj pre oblasti Kuby a južnej Číny). Celý proces trval viac ako 20 miliónov rokov.

K najzaujímavejším ostrovom zátoky patrí napríklad obývaný ostrov Cat Ba, o rozlohe približne 350 km2. Predstavuje najväčší ostrov zátoky a polovicu ostrova tvorí národný park. K atrakciám patria taktiež jaskyne (napr. jaskynná nemocnica), nádherné pláže, či koralové útesy. Ostrov Cat Ba je ideálne miesto na pobyt pri mori na severe Vietnamu. Žije tu tiež ohrozený druh opice Cat Ba Langur.
Na ostrove Cat Ba sú k dispozícii aj ubytovacie kapacity, hl. v oblasti južnej časti ostrova.

K menším zaujímavým ostrovom patrí Titov ostrov, ponúkajúcim nádherné výhľady z výhliadkovej terasy a krásnu pláž s bielim pieskom.

V oblasti zátoky Bai Tu Long, na ploche 11 km2 sa rozprestiera ostrov Quan Lan. Nachádzajú sa tu 3 pláže určené pre plávanie, taktiež tu existuje možnosť ubytovania.

Na ploche 2,2 km2 sa rozprestiera ďalší zo zaujímavých ostrovčekov, Tuan Chau. Ide o moderné letovisko s golfovými ihriskami, hotelmi, vilami, športovými centrami a samozrejme s nádhernými plážami.

Okrem ostrovov môžu turisti v tejto tajomnej zátoke Ha Long navštíviť mnoho ďalších krásnych pláží a stovky jaskýň. K tým najpopulárnejším patrí Jaskyňa zázrakov (Hang Sung Sot), ktorej vnútorné priestory sa rozprestierajú na ploche 10.000 m2. Turisticky atraktívne sú tiež plávajúce dediny.
Zátoka Ha Long je taktiež populárna medzi prívržencami kajakovania.

Návštevu zátoky, ktorej pobrežie je dlhé 120 km, je možné zorganizovať v Hanoji, kde sa nachádza mnoho cestovných agentúr (s rozdielnou kvalitou i cenou) ponúkajúcich výlet do tejto turisticky príťažlivej lokality. Vhodným obdobím na návštevu lokalitu je september až november, keďže v období jún až august pretrváva veľmi teplé, ale zároveň najdaždivejšie počasie.
Cestovatelia sú môžu zvoliť, či preferujú niekoľkohodinovú plavbu alebo či plánujú stráviť na lodi aj viac dní (obvykle dva-tri). K dispozícii sú relatívne komfortné lode (avšak s väčším počtom cestujúcich), druhú kategóriu tvoria staršie (pravdepodobne ale menej bezpečné) plavidlá (avšak s menším počtom cestujúcich). V oboch prípade sa za vstupný turistický prístav považuje Bai Chay.
Ceny sa pohybujú približne od 45 do 150 dolárov na osobu, hl. v závislosti od dĺžky výletu.

Zátoka je bohatá na flóru a faunu. Žije tu cez 300 druhov rýb, 745 rastlín a stromov, mnoho druhov plazov a vtákov.

Lokalita Dračia zátoka Ha Long je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1994.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Vietnamu
Ubytovanie vo Vietname
Požičanie auta vo Vietname

Poistenie do Vietnamu

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaDračia zátoka Ha Long