Festivaly vo svete

Sviatok Halloween

USAUSA

Strašidlá a Halloween

Hoci sa tento sviatok pravdepodobne najviac spájate s USA, Halloween sa oslavuje aj v iných častiach sveta. Hlavne v anglicky hovoriacich krajinách, napríklad aj v Austrálii, na Novom Zélande, Kanade, no predovšetkým v Írsku. Sviatok Halloween je v totiž dedičstvom Keltov a teda svoj pôvod má práve v Írsku. Prisťahovalci z Írska tento zvyk, túto svoju tradíciu, priniesli so sebou do Ameriky v roku 1840, keď zo svojej rodnej krajiny odišli kvôli hladomoru.

Photograph Pumpkin time by Mike Martin on 500px

Zaujímavou skutočnosťou je fakt, že pôvod sviatku je ešte starší ako pôvod sviatku cirkevného - sviatok všetkých svätých. Keďže pápež Bonifác IV. bol proti oslavám tohto sviatku, chcel ho za každú cenu zamedziť. A práve preto vznikol následne cirkevný sviatok, t.j. sviatok všetkých svätých.

Pumpkins On Pier A by Jon Muzzarelli on 500px.com

Halloween mal počas svojej histórie viac názvov. Vo voľnom preklade predstavuje Halloween predvečer všetkých svätých a oslavuje sa teda 31.10. v príslušnom roku.
Halloween je pohanským sviatkom. Oslavuje koniec pohanského roka a je sviatkom noci Samhain, sviatkom mŕtvych.

Photograph Happy Halloween! by Ivascu Cristina on 500px

Kelti považovali za relevantné len dva ročné obdobia: letné a zimné. No a práve v tomto období končí nadvláda boha slnka, ktorého strieda boh smrti a zimy. Podľa tradície išlo o jediný deň v roku, kedy sa živé duše mohli pozrieť do podsvetia. Prechod do nového zimného obdobia nebol pre Keltov ničím príjemným. Vzhľadom na míňajúce sa zásoby potravín sa totiž nastávajúce obdobie považovalo aj za obdobie hladu.
Ľudia v minulosti verili, že prvý novembrový deň sa zjavujú duše mŕtvych. Tieto vracajúce sa duše chceli ovládnuť všetko živé a snažili sa tak dostať aj do tela živého človeka, pričom ochranou proti týmto duchom bolo svetlo, najskôr v podobe ohnivých uhlíkov, neskôr sa toto svetlo prenieslo do repy a až v Amerike do tekvíc, pričom táto tradícia zotrvala až do súčasnosti.

Photograph jack o lantern by kyle marshall on 500px

Typickou črtou tohto pomerne obľúbeného sviatku sú teda vyrezávané tekvice s otvormi v podobe tváre, pričom tekvica je zvnútra osvetlená sviečkou a slúži ako lampáš. Ľudia sa počas Halloweenu prezliekajú do rôznych prevlekov strašidelných bytostí. Prevlek do rôznych kostýmov a pomaľované tváre mali taktiež za účel odpudiť zlých duchov.

Photograph The evil spirit halloween witch by Hakan  Erenler on 500px

V USA sa sviatok Halloween oslavuje až od 19. storočia.
Dnes je tento sviatok predovšetkým komerčnou zábavou, ktorá láka hlavne deti. Tie chodia od dverí k dverám používajúc výraz „Trick or Treat“. Ak bývajúci nechcú, aby im tieto deti vyviedli nejakú neplechu, obdarujú ich sladkosťami a ovocím.

Photograph Unafraid by Jake Laughlin on 500px

Súčasťou Halloweenu sú taktiež strašidelné príbehy a pozeranie strašidelných filmov.

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do New Yorku
Ubytovanie v New Yorku
Požičanie auta v New Yorku

Poistenie do USA

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalySviatok Halloween