Poklady sveta

Sopka Fudži

JaponskoJAPONSKO

Popis lokality

Photograph Bonsai Fuji 2 by Takashi  on 500px


Na ostrove Honšú, približne 100 km od Tokia, sa rozprestiera dokonale symetrická hora Fudži, jedna z významných atrakcií Japonska.
Fudži je sopkou vysokou 3.776 metrov, čím predstavuje najvyššiu horu Japonska. Aj preto počas jasných dní je možné túto horu vidieť až zo vzdialenosti 100 kilometrov, napríklad aj z mesta Tokio a Yokohama. Obvod hory Fudži na úpätí dosahuje 125 km, kráter Fudži je hlboký takmer 200 metrov, jeho šírka je 700 metrov. Hoci sa môže zdať, že Fudži je jednou sopkou, pravdou však je, že sú až tri: Komitake, Ko Fuji a Shin Fuji. Tou najmladšou je práve Shin Fuji („Nové Fudži“).
Sopka Fudži vo všeobecnosti je mladou sopkou, prvá erupcia a sformovanie vrcholu nastali asi pred 600.000 rokmi. Posledná erupcia sa datuje do roku 1.707, celkovo bolo erupcií 18. Fudži je stále považovaná za aktívnu sopku, aj keď pravdepodobnosť výbuchu je pomerne nízka.
Vrchol sopky Fudži kužeľovitého tvaru býva po väčšinu roka pokrytý snehom. Vrchná časť sopky je tiež pokrytá sopečným popolom a aj preto tu absentuje akákoľvek flóra.
Najvhodnejšie obdobie pre výstup na vrchol Fudži je od júla do augusta, kedy sú otvorené aj turistické chaty a počasie je najmiernejšie (na vrchole +/- 6°C). K vrcholu Fudži sa turista môže dostať až šiestimi upravenými cestami. Samotný výstup je pomerne náročný. Od úpätia hory čaká turistu prevýšenie vyše 3.000 metrov a až 10 záchytných staníc. Preto mnoho návštevníkov dá prednosť výstupu od piatej stanice, ku ktorej je možné sa dostať autom, prípadne autobusom. Výstup na vrchol Fudži od piatej stanice trvá 5-7 hodín chôdze. Sopka Fudži je však prístupná aj pre horolezcov v období medzi júlom a augustom.
Výstup na horu Fudži sa odporúča tak, aby si bolo možné vychutnať východ slnka („goraiko“) na samom jej vrchole. Pre každého, kto Japonsko navštívi, by mal byť výstup na Fudži samozrejmosťou. Veď napokon aj samotní japonci spomínajú, že je hlúposť nevyliezť na vrchol sopky ani raz za život, avšak tak isto je hlúposť vyliezť na ňu viackrát.
Hora Fudži, v preklade znamenajúca „Večný život“, je posvätnou horou a významným symbolom celého Japonska. V minulosti ju mohli zdolať len kňazi a pútnici, ktorí boli vyznávačmi šintoismu a budhizmu, dnes je už situácia našťastie iná. Aj preto ročne tento vulkán navštívi najmenej 500 tis. ľudí. Budhisti Fudži považujú dodnes za bránu do druhého sveta.
V okolí sopky Fudži sa nachádza 5 jazier – Jamanaka (pre milovníkov vhodného lyžovania), Kawaguči (najdostupnejšie), Šódži (vhodné pre rybolov), Motosu (najhlbšie) a jazero Sai (najdivokejšie). Snáď k najkrajším so spomenutých patrí Jamanaka a Kwaguči.
V okolí vulkánu Fudži sa nachádza aj mnoho svätýň prezývaných Sengen (hlavnou je Fudži Jošida), ktoré sú zasvätené božstvu hory Fudži.
Fudži je súčasťou národného parku Fuji-Hakone-Izu, ktorý zahrňuje aj neďaleké tichomorské pobrežie Honšú.
Horu Fudži je možné dobre vidieť aj z vlaku premávajúceho medzi mestami Tokyo a Osaka, približne 40-45 minút po odchode z hlavného mesta, v okolí stanice Shin-Fuji. V tomto prípade sa odporúča cesta počas chladnejších mesiacov, kedy je väčšia istota dobre viditeľnosti a nízkej oblačnosti.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Tokia
Ubytovanie v Tokiu
Požičanie auta v Tokiu

Poistenie do Japonska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaSopka Fudži