Festivaly vo svete

Festival vozov Ratha Yatra

IndiaINDIA

Procesia vozov

Ratha Yatra je veľkolepý a veľmi pôsobivý festival pod šírym nebom, plný neopakovateľných farieb, chutí a vôní, ktorý sa koná každý rok v priebehu júna alebo júla v indickom štáte Urísa, v meste Puri.

Photograph Rath Yatra (Car Festival, Puri) by Satya M on 500px

Táto slávnosť sa v Indii prvýkrát konala už pred mnoho tisíc rokmi, ako oslava cesty Najvyššieho Pána Krišnu do chrámu, a preto je jej symbolom voz. Ratha Yatra znamená v doslovnom preklade procesiu vozov (ratha – voz, kočiar, yatra – púť, procesia).
Festival je spojený s uctievaním boha Džagannátha, čo je veľmi milosrdná forma Krišnu.
Milióny pútnikov tiahnu ulicami mesta v sprievode ozdobených vozov so sochami hinduistických bohov Džagannátha, jeho brata Baladéva a jeho sestry, bohyne Subhadrá. Tieto božstvá sú uctievané v hlavnom chráme a len počas Ratha Yatry prechádzajú ulicami, aby ich mali možnosť vidieť aj tí, ktorým nie je povolený vstup do chrámu (cudzinci a nehinduisti).

JAGANNATH RATH YATRA by Anil Sharma on 500px.com

Drevené žlté vozy sú bohato zdobené kvetinami, vysoké približne 15 metrov, pripomínajú chrámy a pútnici ich ťahajú po hlavnej ulici Grand Road do asi dva kilometre vzdialeného chrámu Gundičá Mandir. Bohovia v ňom zostávajú sedem dní a potom sa vracajú späť do hlavného chrámu. Každý rok sa pre túto príležitosť vyrábajú nové vozy. Účastníci sprievodu jasajú, hrajú a spievajú náboženské piesne za doprovodu hudobných nástrojov. Veriaci prichádzajú každý rok do Puri s túžbou dotknúť sa niektorého z lán, za ktoré sú vozy ťahané, pretože to považujú za veľmi zbožný čin a neváhajú kvôli tomu riskovať život v obrovskom dave.

Photograph Rath Yatra, Puri by Birashis Sarkar on 500px

Celá ceremónia pripomína cestu Krišnu z miesta Gokul smerom do Mathury, symbolizuje tiež cestu z temna do svetla, ktorá začína druhý deň mesiaca Asadha (jún/júl).
Z festivalu Ratha Yatra sa vysiela priamy prenos prostredníctvom indických televíznych staníc a na internete. Festival Ratha Yatra sa každoročne konajú aj vo veľkých metropolách, ako sú napríklad Londýn, Paríž, New York, Montreal či Toronto, kde zdomácneli vďaka hnutiu Hare Krišna, ktorého zakladateľ A.C. Bhaktivédánta Svámi Prabhupáda považoval tento festival za neoddeliteľnú súčasť aktivít hnutia.
Napríklad v Českej Republike sa festival prvýkrát konal v Brne v r. 2007 a v Prahe v r. 2008. V Prahe prechádza púť ulicami Starého Mesta a následne na Ovocnom trhu prebieha bohatý kultúrny program, znie indická hudba, spev, módna prehliadka sárí a ďalších indických odevov. Obľúbené sú tiež vystúpenia tanečníc indického chrámového tanca či svadobný obrad.
K slávnosti neodmysliteľne patria stánky s indickou módou, darčekovým tovarom alebo indickými pochúťkami.
Festival Ratha Yatra je považovaný za jeden z najväčších festivalov na zemi a pre veriacich je špeciálnou a posvätnou udalosťou.

VIDEO: Festival vozov Ratha Yatra v NYC

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Dillí
Ubytovanie v Agre
Požičanie auta v Dillí

Poistenie do Indie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyFestival vozov Ratha Yatra