Cestopisy

Putovanie Etiópiou, časť III.

EtiópiaETIÓPIA

Gondar - Addis Abeba

Cestou z gondarského letiska míňame flotilu vozidiel UN, zaparkovaných popri ceste. Vždy dobré znamenie... Koniec koncov, Etiópia je ešte stále na vojnovej nohe so susednou Eritreou.

Mesto Gondar je prašné, hlučné a rušné. Štvorprúdovou cestou sa valí tuk-tuk za tuk-tukom. Cesta sa rozprskne do všetkých smerov pred žlto-modrou budovou pošty v štýle art deco - pozostatkom z čias talianskej okupácie v tridsiatych rokoch.

Etiópia Etiópia

Dohryzení lalibelskými plošticami, ohŕňame nos nad hotelmi. ‘No problem, my friends!’, zvolá taxikár, piatykrát už menej entuziasticky ako prvý, keď vrtíme hlavami. Neúnavne nás však vozí ulicami Gondaru, vytrubujúc na tuk-tuky aj dobytok, zanechávajúc v kúdole prachu pouličných krajčírov so starodávnymi šijacími strojmi zaparkovanými na virtuálnom obrubníku.

Etiópia Etiópia Etiópia

Vyhrá hotel s karibsky sa tváriacou recepciou, a nebyť divokých arabských rytmov otriasajúcich reprákom, možno sa necháme na chvíľu oklamať. Posadíme sa do záhrady medzi spiace mačky, a preinjerovaní, objednáme si hamburger. Dostaneme fašírku v chlebíku potretom marmeládou.

Vyrazíme po kostoloch hvízdať, a skončíme v chráme Debre Berhan Selassie. Víta nás kŕdeľ supov, znudene sa hojdajúci na konári. Vnútri je tma a ticho, hrubé koberce tlmia capkanie bosých nôh, a zo stropu sa monalízovsky usmievajú stovky anjelov.

Etiópia Etiópia Etiópia Etiópia Etiópia Etiópia Etiópia Etiópia Etiópia Etiópia Etiópia

Naše prvé ráno v Gondare začíname výdatnými raňajkami, porovnávaním najnovšieho setu ploštičích štípancov, a bojovou poradou nad mapou mesta. Čaká nás nabitý deň; vďaka množstvu kráľovských palácov Gondaru často hovoria aj ‘Kamelot Afriky’.

Problém s cestovaním v skupine je, že vždy treba na niekoho čakať; človek nemôže hodiť batôžtek na plecia a utekať v ústrety dobrodružstvu kedy sa mu zachce. Teda, môže, ale riskuje že sa stratí, a potom sa môže potĺkať sám celý deň, keďže mobily v Etiópii raz fungujú, a raz nie. A tak prvá, s batohom na pleci, utekám len po najbližší roh: rozbijem tábor na slniečku na peknom murovanom schodisku, a krátim si čakanie rozčítaným časopisom.

Ešte ho poriadne ani neotvorím, trieli ku mne cez križovatku policajt. Vysvitne že sedím rovno pred policajnou stanicou (a evidentne sa tu na niečo chystám, prirodzene). Bránim sa časopisom: okamžite sa zabavuje. Podozrivo farebný a ligotavý dokument je nutné dôkladne preštudovať, a strážca zákona sa do toho pustí s veľkým nasadením.
Dolistuje k herečke predvádzajúcej botoxované aj retušované čelo v reklame na nový zázračný krém značky Najsamsuper. I LIKE!, poťapká ju ukazovákom po nose, a prísne ústa sa mu roztiahnu do širokého úsmevu. Zaujmú ho aj ďalšie stránky: AKO-BYŤ-DOBRÝ-V-SEXE, číta si nahlas, pomaly. Môžem ísť, teda, ale časopis si bude musieť nechať, oznamuje mi, a zmizne za dverami. Ak v Gondare porastie kriminalita, snáď to nebude kvôli zaneprázdnenosti policajného zboru študovaním zabaveného ‘kontrabandu’.

Etiópia

Ľahšia o časopis, pripojím sa k mojim oneskorencom pod hradbami kráľovského paláca. Pohrám sa so svojím tieňom na schovávačku pod tichými klenbami, a s dlaňou na stenách absorbujem históriu storočí.

Etiópia Etiópia Etiópia Etiópia

Z paláca sa odvezieme na ‘plaváreň’. Schovaný v parku za vysokými hradbami, rovno uprostred murovaného bazéna, vynorí sa maličký hrad ako z rozprávky, postavený v sedemnástom storočí na príkaz kráľa Fasilada. Bazén sa raz za rok naplní vodou, a vtedy si sem počas osláv Timkatu príde, v rámci pokrstenia, zaplávať polovica národa. Je však obdobie sucha, do Timkatu ďaleko; bazén je prázdny a máme ho celý pre seba.

Etiópia

Večeriame v dobre schovanej reštaurácii, ktorú ani Lonely Planet nenašiel. Vítajú nás medovým vínom a pukancami. Koketujem s myšlienkou na kitfo, tradičné etiópske jedlo; kitfo je zmes masla, mletého mäsa a korení, podávaná vo viac-alebo-len-o-máličko-menej surovom stave.
Let domov je však dlhý, a tak voľba padne na ryžu s tuniakom. Čakám teda ryžu s tuniakom, a dostanem ryžu s cibuľkou, opečenú v troške tuniaka v oleji, ozdobenú polovicou paradajky. Prekvapivo, toto jednoduché jedlo - v prepočte za sedemdesiat centov - je môj kulinársky highlight Etiópie. (Ešte dnes sa zalizujem až za ušami, ked si naň spomeniem.)

Etiópia

Týždeň po tom, ako sme pristáli v Addise, pristávame tu zas. Máme pol dňa na zabitie, stihneme obed, múzeum aj kávu.

Etiópia

Na obed ideme k Lucy: Lucy je meno tri milióny rokov starej kostričky objavenej v Etiópii, ktorá si žije vedľa v Národnom múzeu. Po nej je nazvaná priľahlá pizzéria.
Poučení kreatívnym etiópskym prístupom k svetovej kuchyni, objednávame si pizzu a očakávame čokoľvek, dostaneme však pizzu, navyše výbornú.
Od Lucy zamierime na Addiskú Univerzitu. Trávnik je posiaty študákmi, rozvalenými s telefónmi a slúchadlami na ušiach okolo fontány. Schované za pamätníkom talianskej okupácie, nachádza sa tu Etnologické Múzeum. Rozlezené je na dvoch poschodiach, zjavne vypestované z malých zdrojov s veľkou láskou.

Etiópia Etiópia Etiópia

Motívom expozícií na prvom poschodí je kolobeh života. V oddelení ‘Detstvo’ si prečítam etiópske rozprávky a bájky s obskúrnym morálnym ponaučením, a zhrozene zdupkám. (Silný dojem zanechá tá o šuhajovi, ktorý zbadá svoju mamu liezť hore rebríkom i zapozerá sa jej pod sukňu; keď Vám začiatok príde divný, koniec ani nechcete vedieť.) Pomedzi hrnce a misy preštrikujem do komnát bývalého panovníka Etiópie Haile Selassieho. Pozriem sa mu do postele s nebesami, aj šatníka. Na policiach sú prominentne usadené dary od spoluštátnikov, zlaté ruské hodiny aj modely lodí. Jeho uniforma visí vedľa veľkého zrkadla, ozdobeného dierou po zásahu guľky. Komnaty pani Selassieovej sú hneď vedľa. Obdivujem bohato vyšívané róby, a neodolám ani prívetivo pootvoreným dvojkrídlovým dverám do ružovej kúpeľne. Za dverami podriemkáva na stoličke strážnik, obaja podskočíme, neočakávajúc jeden druhého. Kým ja cúvam, on na mňa vrčí, a potom si distingvovane ponapráva gombíky.
Pri východe míňam knihu návštev. Prevŕtam ju od začiatku do konca, a zčasti polichotene, zčasti sklamane zisťujem, že sa tu ešte žiadny Slovák nereportoval. BOL SOM TU. FANTOMAS, SLOVAKIA, podpisujem sa krypticky. Ak budete jedného dňa v Addise, môžete si to overiť...

Predchádzajúce časti

Etiópiou, časť I  |  Etiópiou, časť II


Autor: Erika Lelovičová
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Etiópie
Ubytovanie v Addis Ababa
Požičanie auta v Etiópii

Poistenie do Etiópie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchPutovanie Etiópiou, časť III.