Mestá sveta

EDINBURGH SPRIEVODCA / EDINBURGH CITYGUIDE

Škótsko, Veľká BritániaVEĽKÁ BRITÁNIA

Popis lokality

Edinburgh sa nachádza na východnom pobreží Škótska, pri zálive Firth of Forth. Vďaka svojej polohe je považované za jedno z najkrajšie položených miest sveta.

Dugald Stewart Monument in Edinburgh by Lubomir Mihalik on 500px.com

Edinburgh história a súčasnosť

Mesto založili Rimania, ktorí tu vybudovali vojenský tábor.
Hrad s pevnosťou sa začal rozrastať v 12. storočí. V tomto období sa na hrade usídlil kráľ David I., ktorý zároveň založil neďaleké opátstvo Holyrood.
Prvé skutočné hradby, uzavierajúce celé Staré mesto (Old Town) vznikli až v roku 1450. V 13. storočí tu taktiež prvýkrát zasadal škótsky parlament a v 15. storočí, za vlády kráľa Jakuba II. Stuarta, sa Edinburgh stal hlavným mestom.
V roku 1603 zasadol na anglický trón Stuartovec Jakub VI., syn Márie Stuartovej, ktorý presunul kráľovský dvor z Edinburghu do Londýna. Uvedené prechodne oslabilo rozmach mesta. Napriek tomu došlo už v 18. storočí k novej zástavbe, čím vzniklo tzv. Nové mesto (New Town).
V priebehu 19. storočia vzrástol počet obyvateľstva až štvornásobne. Populácia dosiahla úctihodných 400 tis. obyvateľov, pričom pod tento nárast sa podpísal hlavne príchod vyhladovaných utečencov z Írska, ktorí sa usadili predovšetkým v domoch Starého mesta.
Významná éra Edinburghu začala v roku 1997, kedy sa voliči v referende vyjadrili za vznik samostatného škótskeho parlamentu. Prvé zasadanie parlamentu sa uskutočnilo v júli 1999.

Edinburgh, s aktuálnou populáciou 500 tisíc obyvateľov, je v súčasnosti kompaktným mestom – väčšina pamiatok a hlavných turistických atrakcií, ktoré patria do Starého (Old Town) a Nového Mesta (New Town), nie je od seba vzdialených dlhšie ako 15 minút chôdze. Mesto pre svoju históriu i nespochybniteľnú krásu pamiatok je od roku 1995 súčasťou svetového zoznamu dedičstva UNESCO.

Pamiatky a zaujímavé atrakcie Edinburghu

Edinburghský hrad

Edinburghský hrad

Hrad je najslávnejšou a zároveň najnavštevovanejšou škótskou atrakciou. Bol postavený na vyhasnutom vulkáne, vo výške 130 metrov nad morom, v 11. storočí. Edinburgský hrad [ | ] zohral kľúčovú rolu v škótskych dejinách nielen ako vojenská pevnosť, ale aj ako sídlo panovníka. Prvým panovníkom, ktorý na hrade žil, bol Malcolm III. Veľkohlavý, ktorý vládol v rokoch 1058-1093. Posledné vojenské ťaženie zažil hrad v roku 1745, odkedy potom slúžil ako základňa britskej armády na škótskom území (až do 20. rokov minulého storočia).

Vstupnou bránou do hradu je tzv. Entrance Gateway, kde sa nachádzajú tiež sochy Roberta Brucea a Williama Wallace, významného škótskeho hrdinu.
V expozícii hradu je možné vidieť korunovačné klenoty škótskych kráľov (Honours of Scotland predstavujúce najstaršie klenoty v celej Európe – napr. zlatá koruna pochádza z roku 1540), románsku kaplnku sv. Markéty (najstaršia dochovaná stavba v Edinburghu), Kameň osudu (Stone of Destiny – tento blok z pieskovca, o rozmere 66x41x28 cm, bol do Škótska údajne privezený až zo Svätej zeme a slúžil ako podstavec na nohy počas korunovačného obradu). Za zmienku určite stoja tiež Kráľovské izby so spálňou, v ktorej Mária Stuartová porodila budúceho kráľa Jakuba VI., zjednotiteľa škótskej a anglickej koruny.
Medzi zaujímavé hradné atrakcie patria Mons Meg (mohutné delo z 15. storočia), či múzeum vojen a väznice z 18. a 19. storočia.

S Edinburghským hradom sú spojené aj rôzne strašidelné historky. Dodnes tu napríklad nenašiel pokoj bezhlavý hradný bubeník, ktorý tu v noci vyťukáva neviditeľnými paličkami vojenský pochod. Bola tu ale napríklad upálená aj Lady Glammisová, pred vlastným synom, pretože bola považovaná za bosorku. Ktovie, možno práve preto tu zažijete rôzne nevysvetliteľné javy ako záhadné dotyky, tiene, či podozrivé teplotné výkyvy.

Z hradu, resp. jeho hradieb, sa naskytá skvelý panoramatický výhľad na mesto, hl. na slávnu ulicu Royal mile ako aj na Nové mesto (New Town), či záliv Firth of Forth.

Kráľovská míľa / The Royal Mile

Kráľovská míľa

Najznámejšia ulica v Edinburghu spájajúca Edinburghský hrad s kráľovským sídlom Holyrood Palace, pochádza zo 16. storočia. V minulosti bol Edinburgh tvorený len touto ulicou. Ľudia bývali na oboch koncoch tejto 1,6 km dlhej míle, čo bolo súčasťou stratégie proti anglickým vojskám. V prípade vojnového stavu sa totiž mohli občania mesta skryť buď na hrad alebo na Holyrood Palace. Postupne sa ale predstavitelia Edinburghu rozhodli mesto zväčšiť a začali stavať okolité ulice. Neraz aj finančne motivovali miestnych, aby opustili Royal Mile a presťahovali sa do nových domov v nových uliciach – súčasné Nové mesto /New Town/.
Royal Mile [ ] teda spája staré a nové mesto. Ulica je to veľmi atraktívna, veď nakoniec samotný Daniel Defoe ju vyhlásil za jednu z najkrajších ulíc, aké kedy videl. Nachádza sa tu množstvo viktoriánskych príbytkov, kaviarničiek, obchodov so suvenírmi, stánkov s občerstvením, či pouličných umelcov.

Neďaleko od Edinburgského hradu sa nachádza krásna gotická veža The Hub, ktorá je dobre viditeľná aj z ostatných časti mesta. Taktiež sa tu nachádza múzeum The Scotch Whisky Experience [ | ], v ktorom je možné získať informácie o celom postupe výroby whisky (od jačmeňa až po zazátkovanie fľaše). Výstava tajtiež obsahuje najvčšiu kolekciu whisky na svete.
Určite zaujme taktiež ďalšia významná atrakcia mesta – Camera Obscura and the World of Illusions [ | ], ktorá nepretržite funguje od roku 1853. Návštevníkov tu čakajú rôzne optické ilúzie, ohnuté zrkadlá a mnohé iné zaujímavosti. Po schodoch sa dá vystúpiť až na rozhľadňu Outlook Tower, ktorá ponúka jedinečný výhľad na toto krásne historické mesto.
Ďalej počas prechádzky je možné navštíviť Gladstone's Land pochádzajúci zo 17. storočia, vybavený unikátnym dobovým nábytkom a impozantným maľovaným stropom.

Gotická katedrála St. Giles

Neprehliadnuteľná je taktiež gotická katedrála St. Giles [ | ], známa aj pod názvom High Kirk of Edinburgh. V roku 1126 stál na jej mieste kostol, ktorý však v roku 1385 zrovnali so zemou Angličania. Súčasná podoba chrámu pochádza z 15. storočia.
Na konci ulice sa nachádza Škótsky parlament [ | ], predstavujúci unikátnu supermodernú stavbu navrhnutú španielskym architektom Enricom Mirallesom, no predovšetkým Palace of Holyroodhouse.

Palace of Holyroodhouse / Holyrood Palace

Palace of Holyroodhouse

Palác Holyroodhouse [ | ] je situovaný vo východnej časti Royal Mile. V r. 1128 v danej oblasti založil David I. opátstvo. Názov paláca je údajne spojený s úlomkom kríža (rood = starý škótsky výraz pre kríž), na ktorom bol pribitý Kristus. Tento úlomok sem doniesla Škótska kráľovná matka, sv. Markéta.
Väčšina budov bola postavená za panovania Charlesa II., ktorý nariadil rekonštrukciu paláca, hoci v juhovýchodnej časti areálu je možné vidieť aj portál z pôvodného normanského kostola. Okrem pôsobivých kráľovských komnát môžu návštevníci navštíviť Veľkú obrazáreň ("Great Gallery"), kde sa nachádza 89 portrétov škótskych kráľov. K hlavným atrakciám však patrí hlavne spáľňa Márie Stuartovej ("Mary, Queen of Scots´ Bed Chamber"), kde nešťastná kráľovná pobývala v rokoch 1561 až 1567. Miestnosť je prepojená tajným schodiskom so spáľňou jej manžela.
Holyroodhouse dodnes ostal oficiálnym škótskym sídlom britskej kráľovskej rodiny, ale známy je predovšetkým ako domov už spomenutej Márie Stuartovej.
Palác je verejnosti neprístupný, keď je v ňom prítomná kráľovská rodina.

Hollyrood Park, Arthur´s Seat a Duddingston

Arthur´s Seat

Hollyrood Park [ ] sa rozprestiera na ploch 263 hektárov a predstavuje zelený raj uprostred mesta Edinburgh. Nachádza sa tu Arturovo sedlo (Arthur´s Seat) predstavujúce 251 metrov mohutné pohorie a teda zároveň najvyšší vrchol v Edinburghu. Kto výstup na toto pohorie zvládne, bude mať možnosť dotknúť sa bieleho Arthurovho pamätníka. Výstup je mierne náročný (trvá cca 1 hodinu), zvlášť keď je pekné počasie. Odmenou pre návštevníkov je skvelý panoramatický výhľad na mesto. Z každého kúta Arthur´s Seat je viditeľná úžasná panoráma na mesto, ale aj na Severné more.

Grass market

Grass market

Grass market [ ] bol starým trhoviskom, kde sa od 15. storočia obchodovalo so zvieratami (hl. s koňmi), mäsom, zeleninou a ovocím. V minulosti sa tu ale vykonávali taktiež popravy, pričom medzi najznámejšie patrila poprava vrahov Burka a Hara (18 obetí), či poprava Maggie Dickinsonovej, ktorá zabila svoje dieťa. Najznámejšia krčma na tomto námestí sa dodnes volá Maggie Dickinson´s pub. Mimochodom, neďaleko sa nachádza kaviareň The Elephant house (miesto, kde sa zrodil Harry Potter).
Grass Market je plný miestnych pubov, kaviarničiek, starobylých kostolíkov a viktoriánskych domčekov.

Nové mesto (New Town)

Návštevníci Edinburghu môžu navštíviť taktiež ulice Nového mesta. Aj tu je možné nájsť zaujímavé atrakcie, ku ktorým patrí napr. Georgian House. Nachádza sa v srdci edinburghského Nového mesta. Georgian House je zariadený čínskym nábytkom, striebrom a obrazmi, ktoré boli v móde v 18. storočí.
V novom meste určite každého zaujme známa Princess Street, ktorá sa radí k najveľkolepejším nákupným zónam na našej planéte.

Princess Street s Princess gardens a Scott monument

Princess Street

Pri prechádzke v Princess gardens, v severovýchodnej časti parku, je možné vzhliadnuť kvetinové hodiny, ktoré park zdobia od roku 1903. Určite sa taktiež oplatí zdolať 287 točitých schodov Scott Monumentu [ | ], ktorý predstavuje 61 metrov vysokú gotickú vežu, postavenú na pamiatku slávneho spisovateľa Sira Waltera Scotta. Scott Momument garantuje krásny výhľad na mesto.
Princess Street je hlavnou nákupnou ulicou, odkiaľ odchádza mestská doprava napr. do prístavu Leith (autobus 22, 27 min., resp. 11, 22 a 35 priamo k Ocean Terminálu, kde stojí Royal Yacht Britannia), ale aj do dedinky Rosslyn (autobus 37 od Princess Street Gardens, 55 min.), v ktorej sa nachádza svetoznáma Rosslynská kaplnka.

Kráľovská jachta Britannia / Royal Yacht Britannia

Kráľovská jachta

Kráľovská jachta Britannia [ | ], bývalá kráľovská jachta, bola postavená v roku 1953 a počas svojej existencie hostila nespočetné množstvo prezidentov a významných osobností, napr. Nelsona Mandelu. Dnes patrí medzi najväčšie turistické atrakcie Škótska.
V minulosti jachta kotvila v 600 prístavoch v 135 krajinách po celom svete, no dnes už kotví len v historickom prístave v Edinburghu, v prístave Leith. Hoci jachta už z prístavu nevypláva, keďže má za sebou poslednú plavbu (mimochodom plavbu Williama a Kate), patrí medzi najnavštevovanejšie škótske atrakcie.
Návštevníci môžu nahliadnuť do života kráľovskej rodiny a posádky lode. Môžu tak obdivovať kráľovninu izbu, kajuty pre viac ako 200 člennú posádku, jedáleň, strojovňu, či slnečnú terasu. Traduje sa, že služobníctvo a celá posádka okrem kráľovskej rodiny muselo nosiť tenisky, aby nepoškodilo drevenú podlahu a nenarobilo tak hluk.
V roku 2010 sa k Britanni pridala aj pretekárska jachta Bloodhound z 30. rokov 20. storočia.

Calton Hill

Calton Hill

Calton Hill [ ] sa dramaticky dvíha nad východným koncom populárnej Princess Street a v podstate predstavuje Edinburghskú akropolu. Ponúka z výšky 100 metrov najkrajší výhľad na mesto, hrad a zároveň na Holyrood Palace, obzvlášť pri západe slnka.
Pred výstupom na kopec stojí bývalé sídlo britskej vlády Scottish Office, St. Andrews House, ktoré paradoxne v minulosti slúžilo ako väzenie. Na druhej strane sa nachádza impozantná školská budova Royal High School, ktorá bola postavené po vzore Thésovho chrámu v Aténach.
V samotnom Calton Hill sa nachádza najväčší objekt na kopci, National Monument pripomínajúci škótske obete napoleónskych vojen, či Dugald Stewart Monument na pamiatku škótskeho filozofa.
Zaujímavá je tiež 32 metrová veža Nelson monument, ktorá bola postavená na počesť admirála Horácia Nelsona, ktorý zahynul vo víťaznej bitke pri Trafalgare v roku 1805. Na Calton Hill stojí taktiež Mestská hvezdáreň (City Observatory) z roku 1818 i pamätník pre politických väzňov.

Ďalšie zaujímavé miesta v Edinburghu

Milovníkom umenia je možné odporučiť Škótske múzeum, ktoré sa zameriava na škótsku históriu a nachádzajú sa tu tiež škótske národné poklady. Určite Vás nesklame ani Národná škótska galéria / National Gallery of Scotland, ktorá zahŕňa významnú kolekciu európskych obrazov a sôch počnúc renesanciou až do 19. stor., vrátane diel Verrochiova, Tizianova, Moneta, Rembrandta, Botticelliho, Tiepola, Pisarra a iných. Scottish National Portrait Gallery sa nachádza vedľa galérie, na ulici 1 Queen Street.

Pre rodiny s deťmi je určite možné odporučiť návštevu ZOO – od roku 1913 sa radí k svetovej špičke medzi zoologickými záhradami. V miestnom ZOO sa nachádza množstvo ohrozených druhov zvierat, vrátane tigra sibírskeho, či pandy červenej. Hlavnou atrakciou je však Penguin Parade (vychádzka tučniakov, denne o 14.15).
Kráľovská botanická záhrada sa rozprestiera sa na ploche 82 hektárov. Nachádzajú sa tu viktoriánske palmové skleníky, či svetoznáma skalná záhrada.

V okolí Edinburghu

Rosslynská kaplnka

Rosslynská kaplnka

Niekoľko kilometrov južne od Edinburghu stojí kultové miesto, dobre prístupné autobusovou dopravou. Je ním Rosslynská kaplnka [ | ], ktorá podľa legendy ukrýva svätý grál!
Vstup do kaplnky je severným portálom. Návštevníkov očarí stropovitá klenba zdobená motívmi ľalií, ruží a hviezd. Cestou doľava severnou loďou sa nachádza kaplnka Lady Chapel, ktorú od zvyšku kostola oddeľuje stĺp slobodomurárskeho majstra (Mason´s Pillar) a jeho učeníka (Apprentice Pillar). Tu sa nachádzajú rytiny, ktoré znázorňujú padlého anjela Lucifera a Zeleného muža. Je veľmi zaujímavé, že neďaleko sa zase nachádzajú rytiny pripomínajúce kukuričné klasy, ktoré v danom čase neboli v Európe známe!
V západnej časti kostola, pri pohľade na hornú stenu, v ľavom rohu je umiestnená učeníkova hlava a v rohu pravom hlava majstra slobodomurárskeho.
Rosslynská kaplnka je najzdobenejšou kaplnkou krajiny.

Výlety z Edinburghu

Stirling

Stirling

V historickom srdci Škótska, v Stirlingu, sa nachádza druhý najväčší hrad Škótska a zároveň jeden z najkrajších hradov v krajine, Stirlingský hrad [ | ]
Väčšina z hlavných budov hradu pochádza z 15.-16. storočia. K atrakciám tejto pevnosti patria "Great Hall", "Chapel Royal", či "Great Kitchens", kde sa nachádza nepochybne originálna výstava kráľovskej kuchyne s kuchármi a pomocným personálom, no a samozrejme tiež so skvelým jedlom.
V tomto hrade, prezývanom aj ako „Kľúč do Škótska“ bola napríklad korunovaná Mária Stuartová. Hrad je ale preslávený hlavne známym škótskym hrdinom Willamom Wallacom (o ktorom natočil film Statočné srdce Mel Gibson), ktorý tu v roku 1297 dokázal poraziť Angličanov.
Podobne ako Edinburghský hrad, aj tento ponúka krásne panoramatické výhľady.

Wallace Monument

Neďaleko mesta Stirling stojí tzv. Wallace Monument [ | ], teda pamätník Williama Wallaca.
Tento škótsky patriot bol pôvodne statkár, no dnes je považovaný za národného hrdinu. Totiž práve pod jeho vedením došlo k bitke pri Stirlingskom moste v roku 1297. Napriek tomu, že jeho armáda bola početnejšie slabšia, dokonca aj horšie vyzbrojená, podarilo sa mu využiť úzky most ako strategickú výhodu. Angličania sa pokúsili tento most prejsť a v čase prechodu cez most na nich zaútočili Škóti. Podarilo sa im tak odrezať časť armády od jej zvyšku. Zvyšok armády síce neutrpel žiadne straty, ale napriek tomu celý boj sa považoval za víťazstvo škótov a ich nádeje v slobodu.
V roku 1298 ale nasledovala ďalšia bitka pri Falkirku, kde však rytieri Wallaceho zradili, výsledkom čoho bola porážka škótskej armády.
Neskôr sa Wallace vzdal titulu Ochrancu kráľovstva v prospech Roberta Bruceho. Nakoniec bol Wallace zradený škótskym šľachticom. Bol prevezený do Londýna a odsúdený na smrť popravou. V jeho šľapajách však pokračoval Robert Bruce, ktorý v roku 1314 dovŕšil proces oslobodenia Škótska.
67 metrov vysoký pamätník v tvare päťposchodovej veže bol dokončený v roku 1869. Vo vnútri pamätníka je vystavený napr. 1,68 metrov dlhý Wallecov meč.

Glenfinnan

Glenfinnan

Lokalita sa nachádza 20 km západne od Fort William, v oblasti 25 km dlhého jazera Loch Shiel. Jeho rozloha dosahuje 19,3 km2, pričom priemerná hĺbka jazera predstavuje 40 metrov.
Nad jazerom sa týči vysoký pamätník Povstania Jakobitov s rozhľadňou, známy ako Glenfinnan Monument [ ]. Pochádza z roku 1815 a bol postavený na pamiatku princa Charlesa Edwarda Stuarta, ktorý stál na čele Jakobitov.

Glenfinnan viadukt

Neďaleko sa nachádza kopec, z ktorého je pekný výhľad ako na Glenfinnan Monument, tak aj na fotogenický Glenfinnan viadukt [ ] s 21 oblúkmi. Táto najnavštevovanejšia atrakcia Glenfinnanu bola postavená v rokoch 1897 až 1901. Tento 30 metrov vysoký viadukt pre vlaky si mimochodom vybrali do jednej scénky aj tvorcovia filmov Harry Potter.
Aj dnes cez viadukt jazdí vyhliadkový vlak „The Jacobites“, ktorý ťahá parná lokomotíva a práve priaznivci Harryho Pottera by v Škótsku nemali vynechať takýto vlak na Glenfinnan Viaducte, t.j. na tomto jednokoľajovom unikátnom železničnom moste. Nástupná stanica je vo Fort William, výstupná v Mallaigu.

Výstup na Ben Nevis

Tento 1.344 metrov vysoký vrchol nepredstavuje len najvyšší vrch Škótska, ale aj celého Spojeného kráľovstva. Nachádza sa približne 10 km juhovýchodne od mesta Fort William. Výstup na Ben Nevis [ ] každoročné zláka približne 100 tisíc turistov z celého sveta. Pred samotným výstupom sa však odporúča overiť predpoveď počasia (v prípade zhoršeného počasia je náročnosť výstupu na vrchol veľmi vysoká) a až ak bude priaznivé, doprajte si to pravé turistické dobrodružstvo. Samozrejmosťou je však dobré vybavenie, predovšetkým turistická obuv, teplé oblečenie, mapa a kompas, jedlo a vodu, z čoho časť si môžete zakúpiť aj v návštevníckom centre Glen Nevis, kde začína cesta k vrcholu Ben Nevis.
Turistická trasa bola postavená v 19. storočí a predstavuje najjednoduchšiu alternatívu výstupu. Celková vzdialenosť turistickej trasy k vrcholu kopca Ben Nevis a späť predstavuje 13 kilometrov, pričom priemernému turistovi jej zdolanie zaberie približne 5-6 hodín.
Horolezcov pravdepodobne najviac poteší 700 metrov vysoké útesy, ktoré patria medzi najvyššie vo Veľkej Británii.

Loch Ness a Škótska vysočina

Lochness

Jazero sa nachádza v blízkosti Inverness [ ] – hlavného mesta Škótskej vysočiny (severná časť jazera), resp. v blízkosti mestečka Fort Augusts [ ] (južná časť jazera), kde sa na brehu Loch Ness nachádzajú napríklad aj tzv. Neptúnové schody. Sú súčasťou Kaledonského kanálu, ktorý spája Severné more s Atlantickým oceánom a pomáhajú prekonať ich výškový rozdiel, ktorý predstavuje 20 metrov. Tento kanál je 96,6 km dlhý a z toho až 35,4 km je výsledkom ľudskej práce.
Loch ness predstavuje jazero ľadovcového pôvodu. Dosahuje dĺžku 36 km a max. hĺbku 229 metrov a je druhým najväčším jazerom v Škótsku a najväčším rezervoárom sladkej vody v Británii.
Keďže jazero je studené (relatívne konštantná teplota 6°C), cestovatelia pred kúpaním sa preferujú hodinový lodný výlet po jazere. Jazero je populárne vďaka povestnej lochneskej príšere Nessie, ale aj kvôli krásnej okolitej prírode. K atrakciám patrí aj úchvatná zrúcanina Urquhart Castle [ | ]. Práve z tohto miesta boli údajne najčastejšie pozorované jazerné príšery.

V prípade vlastnej dopravy je možné cestou späť navštíviť aj známy Forth Bridge [ ] - železničný most, ktorý sa v roku 2015 stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO a ponúka nádherný výhľad na záliv. Tento 2,5 km dlhý most pochádza približne z rovnakého obdobia (1890) ako svetoznáma Eiffelova veža v Paríži.

Doprava v Edinburghu

Doprava v Edinburghu

Doprava po Edinburghu je jednoduchá. Je možné využiť autobusy, ktoré zabezpečujú prepravu ako cez deň, tak aj v noci.
Dvojposchodové autobusy Airlink zabezpečujú pohodlnú, cca 30 minútovú, dopravu z letiska priamo do centra (hlavná stanica Waverly Station je priamo pri Ediburghskom hrade), cena 4 GBP. Nočný spoj zabezpečuje linka N22 (od 00:47 do 04:17), cena 3 GBP.
Lístky si je možné kúpiť priamo na letisku alebo v autobuse. Do autobusu sa nastupuje prednými dvermi a lístok sa ukazuje šoférovi, ktorý zároveň cestovní lístky aj predáva (avšak v prípade autobusov jazdiacich v centre mesta je potrebné pripraviť si presnú sumu peňazí dopredu, nakoľko šofér výdavok nevracia). Cena bežného cestovného lístka je 1.50 GBP, resp. denný lístok stojí 3.50 GBP.
Centrum Edinburghu je z letiska dostupné aj električkou (odchod z letiska každých 12 minút, od 06:00 do 22:45), cesta trvá 35 minút a stojí 5 GBP (resp. 8 GBP spiatočný lístok).
V neposlednom rade je možné využiť taxík, cena cca 25 GBP.

Nákupy v Edinburghu

Nákupy v Edinburghu

Princess Street [ ] v Novom meste /New Town/ je hlavná nákupná ulica v Edinburghu. Svoje predajne tam majú veľké obchodné reťazce ako HMV (hudba), či H&M (oblečenie), ale tiež na turistov orientované obchody a obchodné domy.
Ďalšie obchody, reštaurácie a bary sa nachádzajú aj na George Street [ ] v New Town, ktorá leží paralelne s Princes Street.
Multrees Walk [ ] (tiež známa aj pod menom The Walk) je plná exkluzívnych butikov ako Armani, Louis Vuitton, Calvin Klein a ďalších.
V starom mieste za zmienku stojí Cockburn Street [ ], kde sa nachádza mnoho menších predajní s hračkami, hudbou, undergroundovým oblečením ako aj duchovnými predmetmi.
Avšak aj na Royal Mile [ ] v Starom meste /Old Town/ je veľa turisticky orientovaných obchodov ponúkajúcich škótske suveníry od pohľadníc až cez whiskey.
V starom meste sa oplatí navštíviť aj Victoriu Street [ ]. Je to pekná ulička s farebnými budovami a zaujímavými butikmi. Victoria Street zároveň vedie aj na ulicu Grassmarket [ ] v Starom meste.
V meste, v jednej z reštaurácií na malebnej ulici Rose Street [ ], si po nákupoch môžu návštevníci ochutnať rôzne škótske špeciality, ako sú neeps, haggis, tatties a steaky.


Preskúmaj Edinburgh - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Edinburghu
Ubytovanie v Edinburghu
Požičanie auta v Edinburghu

Poistenie do Škótska, Veľká Británia


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáEdinburgh