Poklady sveta

Dougga, antické rímske mesto

TuniskoTUNISKO

Popis lokality

Photograph Dougga Ruins, Tunisia  by Renee Vititoe on 500px


Na ploche 65 hektárov sa rozprestiera čarovné a pravdepodobne aj najlepšie zachovalé antické rímske mesto v Afrike: Dougga [ ], s pôvodným názvom Thugga („Pastviny“).
Dougga bola kedysi opevnenou berberskou dedinou. Neskôr v 2. storočí p.n.l. bola zase sídlom numidského kráľa Masinissa, aby ku sklonku daného storočia bola obsadená Rimanmi. Okrem nich bola neskôr Dougga taktiež pod byzantskou, následne vandalskou a islamskou nadvládou. Je zaujímavé, že v tunajších rozvalinách žilo ešte donedávna obyvateľstvo. Až v roku 1950 sa muselo vysťahovať, aby sa umožnil archeologický prieskum lokality a následne aby bola lokalita sprístupnená turistom.
V tomto nádhernom archeologickom areáli Dougga sa nachádza mnoho architektonických pamiatok, ku ktorým patrí Fórum a Kapitol (bol dokončený v roku 166 p.n.l.), ktorý predstavuje najzaujímavejší objekt v tejto lokalite. Kapitol bol zasvätený trojici božstiev: Jupiteru, Junone a Minerve. Chrám stojí na námestí Vetrov, ktoré dostalo názov podľa veternej ružice s dvanástimi vetrami. K ďalším stavbám v Dougge patrí Divadlo s vyvýšeným javiskom a kapacitou okolo 3.500 miest. Pochádza z 3. storočia nášho letopočtu a používa sa dodnes.
Z roku 164 n.l. pochádza Dar el-Achab, ktorý bol pôvodne chrámom. V 3. storočí boli vybudované aj rímske vily, z ktorých si je možné prehliadnuť napr. dom Dionýza, dom Ročných období, dom Odyssea, čo dom Trojlístka. Neďaleko sa nachádzajú tiež verejné záchody.
Čo by to ale bolo za rímske mesto, keby tu chýbali rímske kúpele ako Licíniove kúpele, či Kyklopove kúpele.
Komplex miestností s bazénmi zo studenou vodou leží neďaleko víl.
Zaujímavou pamätihodnosťou Douggy je fenická stavba: punské mauzoleum z 2. storočia pred Kristom, ktoré sa nachádza vedľa hlavného areálu Dougga, avšak svojou veľkosťou je viditeľné z celého areálu. Stavba bola postavená na počesť numidského panovníka Attebana, o čom svedčí aj nápis na kamennej doske, pôvodne umiestnený v hornej časti stavby. Dnes sa táto doska nachádza v British Museum v Anglicku.

Lokalita Dougga je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1997.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Tunisu
Ubytovanie v Tunise
Požičanie auta v Tunise

Poistenie do Tuniska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaDougga, antické rímske mesto