Festivaly vo svete

Deň víťazstva v Moskve

RuskoRUSKO

Oslavy Víťazstva nad fašizmom

Deň víťazstva nad fašizmom dáva príležitosť vzdať hold obetiam 2. svetovej vojny, ktorú Rusi nazývajú Veľkou vlasteneckou vojnou.

Druhá svetová vojna vypukla 1. septembra 1939 napadnutím Poľska hitlerovským Nemeckom. V prvých rokoch vojny dosahovali agresori veľké víťazstvá na všetkých frontoch, avšak bitka o Stalingrad v roku 1943 znamenala zásadný obrat vo vojne.
Na prelome apríla a mája 1945 bolo otázkou času, kedy fašistické Nemecko bude donútené podpísať kapituláciu. Dňa 7. mája 1945 bola v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Remeši podpísaná kapitulácia nemeckých vojsk, pričom sa 8. mája 1945 do 23. hod. mali ukončiť všetky boje. Sovietske vedenie trvalo na opätovnom podpise dokumentu o bezpodmienečnej kapitulácii fašistického Nemecka v Berlíne, ktoré sa uskutočnilo 8. mája 1945 o 22.43 stredoeurópskeho času (podľa moskovského času to bolo 9. mája 1945 o 0.43). Ukončenie druhej svetovej vojny v Európe si jednotlivé štáty pravidelne pripomínajú 8. mája, v Ruskej federácii a krajinách bývalého ZSSR 9. mája.

Photograph Victory day by Vika Chaushyan on 500px

V Rusku oslavujú Deň víťazstva tradičnými vojenskými prehliadkami na Červenom námestí v Moskve, kde defilujú pluky pozemných vojsk, vojensko-leteckých síl, či vojensko-námornej flotily.

Photograph march by Konstantin Lopatin on 500px

Je to aj prehliadka bojovej techniky ako sú obrnené vozy, transportéry, mobilné strategické rakety, systémy protivzdušnej obrany a iné.

Photograph BTR-82 by Dmitriy Fomin on 500px

Photograph Victory Day by Andrey Slepnev on 500px

V uliciach, na námestiach, v parkoch... všade počuť piesne z obdobia vojny a o vojne, na veľkých obrazovkách sa premietajú filmové kroniky z obdobia Veľkej vlasteneckej vojny a dokumentárne filmy. Okrem osláv sú naplánované desiatky ďalších akcií. Ľudové veselice sa končia v Moskve neskoro večer a oslavy zavŕšia delostrelecké salvy a sviatočný ohňostroj.
Oslavy Víťazstva nad fašizmom spájajú a zjednocujú všetkých občanov Ruska, je to pozitívna emócia, ktorú majú Rusi ako národ spoločnú. Na podujatiach sa spomína aj na obete druhej svetovej vojny, ktoré sa v ZSSR podľa súčasných predstáv odhadujú na 26,6 milióna mŕtvych.

Photograph Victory day by Alex Sukhov on 500px

Deviaty máj je sviatkom veteránov, ale aj ich detí a vnukov. Prípitky budú za víťazstvo, za pradedov, dedov a otcov, za tých čo sa vrátili z frontu, aj za tých posledných veteránov, ktorí si pamätajú na tých strašných 1418 dní vojny.

Photograph Victory Day celebrations Moscow Russia by Rory Challands on 500px

Bez nadsádzky možno povedať, že 9. máj v Rusku nie je len taký obyčajný deň, je aj mementom, aby sa tragédia predchádzajúcej vojny neopakovala.

VIDEO: Deň víťazstva v Moskve

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Moskvy
Ubytovanie v Moskve
Požičanie auta v Moskve

Poistenie do Moskvy

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyDeň víťazstva v Moskve