Festivaly vo svete

Citrónový festival v Mentone

FrancúzskoFRANCÚZSKO

Festival citrónov

Menton je malé pobrežné prístavné mesto vo Francúzsku pri Stredozemnom mori, v blízkosti kniežatstva Monako, s počtom obyvateľov okolo 30 tisíc. Prvá zmienka o tomto meste pochádza z r. 1262. Do r. 1848 bolo súčasťou Monaka, v r. 1860 na základe referenda, bolo mesto pripojené k Francúzsku.

Menton, France by Fernando Juberías on 500px.com

Menton sa rozprestiera medzi morom a horami, ktoré ho dobre chránia. Je to najteplejšie letovisko na pobreží a vyhľadávané turistické centrum pre svoje krásne pláže, azúrové more, parky a množstvo krásnych záhrad. Vďaka jeho klíme – v zime neklesne teplota pod plus 10 stupňov - sú v meste krásne záhrady so subtropickou vegetáciou.
Pre obyvateľov Mentonu bolo pestovanie citrusových plodov hlavnou poľnohospodárskou činnosťou, v tridsiatych rokoch minulého storočia bolo dokonca najväčším producentom citrónov v Európe. Teraz sa tu rozmáha aj turistika.
Najväčšou atrakciou mestečka je Festival citrónov.

Fete du Citron in Menton, France by Giancarlo Liguori on 500px.com

Podľa legendy si Eva po vyhnaní z raja zobrala so sebou citrón a keď našla krajinu, ktorá jej pripomínala raj, vložila ho do zeme.
Od r. 1933 sa práve v Mentone každoročne konajú slávnosti citrónov (v roku 2018 sa bude konať 85. ročník 4. marca), ktoré sú jedinečnou udalosťou pre domácich aj turistov. Ústredná téma sa mení každý rok, podľa toho sa naaranžuje ovocie aj kvetinová výzdoba.
Veľké sochy z citrusových plodov dosahujú výšku aj 10 metrov. Na výzdobu alegorických vozov sa využívajú mentonské citróny s typickým oválnym tvarom jasnožltej farby, pomaranče, mandarinky aj grapefruity. Tieto výtvory a sprievody alegorických vozov dominujú tejto slávnosti.
Tohoročné oslavy (2018) sa napríklad ponesú v znamení Bombajského Bollywoodu a nebudú chýbať kvetinové výzdoby a postavy z indickej mytológie.

Na prípravu festivalu sa spotrebuje každý rok približne 150 ton ovocia a svoju úrodu tu predstaví viac ako 300 pestovateľov. Po ukončení osláv sa citróny z festivalu spracujú.
Množstvo ďalších atrakcií - denné pestrofarebné sprievody ulicami ako aj nočné sprievody, ktoré sa zakončia ohňostrojom, rôzne výstavy, tradičné motívy z citrusových plodov, výrobky umeleckých remeselníkov s ochutnávkami ich gastronomických produktov s možnosťou ich kúpy, podčiarknu atmosféru týchto slávností. Nečudo, že táto akcia priláka každoročne státisíce návštevníkov.
Určite zaujímavé sú taktiež sprievodné akcie, a tak sa napríklad milovníci elegantných orchideí môžu tešiť na výstavu najkrajších exponátov. Návštevu festivalu je možné spojiť aj s kultúrnym zážitkom a sledovať vystúpenia hudobných a folklórnych skupín, divadelné predstavenia.

The dragon and the knight by Dragos-Paul Hagiu on 500px.com

Aj samotné mesto Menton so svojimi zaujímavosťami stojí zato navštíviť. Staré mesto z 13. storočia s úzkymi uličkami, kostolíky, múzeá zaujmú návštevníkov. Najstaršou barokovou stavbou v meste je bazilika Saint Michel s unikátnou zvonicou. Múzeum Jean Cocteau, ktoré zachytáva jeho tvorbu a život, je z miestnych múzeí najviac vyhľadávané.

Night Menton by Alexander Novikov on 500px.com

Krásna, pestrofarebná krajina na Azúrovom pobreží, mesto Menton nazývané aj ako Perla Francúzska s vôňou citrónov, s ich jedinečnou chuťou, láka návštevníkov na jeden z najzaujímavejších festivalov, na ktorý je domáce obyvateľstvo právom hrdé.

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Paríža
Ubytovanie v Mentone
Požičanie auta v Mentone

Poistenie do Francúzska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyCitrónový festival v Mentone