Poklady sveta

Chan Chan

PeruPERU

Popis lokality


V Peru nájdeme mnoho turistických atrakcií. Hoci k tej najväčšej nepochybne patrí Machu Picchu, nezaostáva za ňou ani ďalšia významná archeologická lokalita Chan Chan [ ], rozprestierajúca sa na ploche cca 20 km2.
Chan Chan bolo postavené neznámym národom, okolo roku 900 n.l., hoci podľa legendy je za stavbou diela boh Naymlap, prichádzajúci z oceánu. Kedysi predstavoval Chan Chan najväčší komplex na svete postavený z nepálených tehál, ktorým sa hovorí Adobe alebo Adobon. Najväčší rozkvet mesta nastal v 15. storočí, ešte pred vpádom Inkov. V súčasnej dobe Chan Chan reprezentujú rozvaliny kedysi najväčšieho predkolumbovského hlavného mesta – kráľovstva Chimu, ktoré predstavovalo najmocnejšiu ríšu severného Peru.
Mesto sa skladá z viacerých častí, ktoré sú navzájom obohnané múrom s desiatimi citadelami, dosahujúcimi výšku až 10 metrov. Každá bohato zdobená citadela patrila inému vládcovi. Jej účelom bola primárne obrana, ale aj izolácia, pretože všetky boli postavené z hliny. V lete múr udržiaval chlad, v zime zase teplo, čím bola zabezpečená relatívne konštantná teplota bezohľadu na vonkajšie klimatické podmienky.
Žiaľ, ako v prípade mnohých iných historických lokalít, aj Chan Chan dopláca na globálne otepľovanie, výsledkom čoho sú klimatické zmeny, príležitostné tornáda a časté záplavy, ktoré postupne ničia jednotlivé časti tejto krásnej a výnimočnej archeologickej pamiatky. Napriek tomu je Chan Chan dôležitou súčasťou Peru a jeho starovekých dejín.
Ak sa rozhodnete areál Chan Chan navštíviť, možno si nájdete čas aj na ďalšie zaujímavé neďaleké komplexy, ktorými sú La Huaca Arco Iris a La Huaca Esmeralda.

Lokalita Chan Chan je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1986.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Peru
Ubytovanie v Trujillo, Chan Chan
Požičanie auta v Lime

Poistenie do Peru

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaChan Chan