Cestopisy

Cestovanie do iných svetov


Predstavte si, že v priebehu Vášho života ste precestovali celú Zem. Predstavte si, že ste videli všetky Poklady sveta, ktoré naša nádherná planéta Zem ponúka.

Precestovali ste Argentínu, aby ste sa nechali očariť rozsiahlymi ľadovcami v národnom parku Los Glaciares.

Cestovanie do iných svetov

Zavítali ste do Austrálie, kde ste obdivovali symbol SydneyOpera house, či tú pravú Tasmánsku divočinu. Vyliezli ste na najobjemnejší monolit sveta Uluru, odkiaľ Vaše stopy smerovali do Brazílie, do svetoznámeho Ria. Pohľad na sochu Krista Spasiteľa vo Vás zanechal len tie najúžasnejšie dojmy, ktoré ešte viac zosilneli pri pohľade na jeden z najkrajších vodopádov sveta, Iguazu.

Cestovanie do iných svetov

Ako milovník tajomna a záhad ste navštívili Veľkonočný ostrov a jeho megalitické sochy. Samozrejmosťou bola návšteva pyramíd v Gíze, či v Mexiku, ale aj megalitických chrámov Hagar Qim na Malte.

Cestovanie do iných svetov

Nezabudnime ani na historické stavby, ktoré sú dodnes svedectvom vyspelej kultúry a architektonického umu svetoznámych staviteľov. Či už si spomeniete na cestu naprieč Európou, kde ste si do sýtosti vychutnali Versailles, katedrálu v Amiens i Notre Dam, rímsky Pantheon, či Diokleciánov palác v Splite.

Cestovanie do iných svetov

Alebo si spomeňte na cestu Áziou, kedy vo Vás zostali hlboko uchované spomienky na jordánsku Petru, Čínsky múr, pomník lásky Taj Mahal, ale aj najväčšiu budhistickú stavbu na svete, Borobudur.

Cestovanie do iných svetov

Precestovali ste tiež čiernu Afriku. Na severe ste zavítali do bývalého významného mesta rímskej ríše, Leptis Magna. Nižšie v Etiópii ste na vlastné oči videli Aksumské stély, v Mali zase 20 metrov vysokú hlinenú mešitu Djenné.

Cestovanie do iných svetov

Predstavte si, že toto všetko a ešte aj omnoho viac ste naozaj videli. Začínate uvažovať čo ďalej? Možno si uvedomíte, že Vaša najbližšia cesta bude musieť smerovať ešte ďalej, do iných doteraz neprebádaných svetov, do vesmíru.

Cesty do vesmíru

Vyvrcholením cestovateľského sna je, resp. bude pre mnohých cestovateľov práve cesta do vesmíru. Veď si len predstavte ako vidíte tú nádhernú žiarivú modrú planétu, kedy všetko budete mať akoby položené na dlani.

Cestovanie do iných svetov

Možno si uvedomíte, aká je tá naša Zem krehká, zraniteľná, ale určite aj to, že je to nateraz jedným jediným mestom na svete, ktoré je našim domovom. Domovom nás všetkých bez rozdielu a bez hraníc.

Cesta do vesmíru bude nepochybne veľmi silným emocionálnym zážitkom. Žiaľ, nateraz aj veľmi drahým... V súčasnosti existuje niekoľko alternatív, ktoré záujemcom o výlet do vesmíru umožnia tento úžasný sen splniť. Komerčné vesmírne projekty vstupujú do záverečnej fázy. Už na rok 2015 je naplánovaný komerčný štart modulu SpaceShipTwo. Okrem pilotov sa doň zmestí 6 pasažierov, ktorí za tento 2,5 hodinový let zaplatia 250.000 USD.

Cestovanie do iných svetov

V rokoch 2015 - 2016 zvažuje komerčný štart taktiež dvojmiestny Lynx, ktorý by mal byť lacnejší. Cena letenky by sa mala pohybovať na úrovni 95.000 USD.

V roku 2015, resp. 2016 sa plánuje štart ďalšieho modulu do vesmíru: Dream Chaser. Ak sa rozhodnete pre túto variantu cesty do vesmíru, vychutnáte si vertikálny štart a horizontálne pristávanie.

A to je len začiatok

Kým na samom začiatku prevádzky letov do vesmíru sa budú musieť vesmírni turisti uspokojiť so suborbitálnym letom nad Zemou, neskôr bude možné navštíviť aj vzdialenejšie miesta našej slnečnej sústavy. O zaujímavých miestach v našej slnečnej sústave som už písal, avšak v hlbokom vesmíre ich nájdeme ešte omnoho viac.

Veď si len predstavte prechádzku po Mesiaci, či návštevu planéty Mars. Niečo také musí v každom zanechať tie najhlbšie dojmy. Mimochodom, už v súčasnosti prebieha nábor dobrovoľníkov, ktorí budú mať šancu odletieť na Mars. Stačí byť zdravý a mať viac ako 18 rokov. Žiaľ, letenka bude vzhľadom na našu aktuálnu technologickú vyspelosť len jednosmerná.

Cestovanie do iných svetov

Za týmto ambicióznym zámerom, ktorého reálnosť nechám každému na zváženie, stojí Holandská spoločnosť Mars One, ktorá plánuje na Mars poslať prvých ľudí už v roku 2023. Ich cieľom bude vybudovanie kolónie... Ja osobne by som si teda radšej počkal, kým bude reálna aj cesta späť.

Vzdialenejšie svety

Možno sa však dočkáme doby, kedy bude možné obdivovať aj ešte viac vzdialenejšie svety. Aký fascinujúci pohľad by sa naskytol na hviezdy, obrie slnká, ktorých polomer mnohonásobne prevyšuje polomer nášho Slnka? Pritom ani naše Slnko nie je žiadnym trpazlíkom.

Cestovanie do iných svetov
   Porovnanie veľkosti našej planéty oproti Slnku | /zdroj: Wikimedia.commons, Lsmpascal /

Pochopiteľne, tieto najväčšie hviezdy by nebolo možné osobne navštíviť, pretože obrovské teploty, ale i svietivosť by každého človeka doslova zlikvidovali. Napriek tomu predstava hviezd ako Pollux, ktorý dosahuje 8,8 polomerov nášho Slnka, či Arcturus s 25,7 polomerov nášho slnka je facsinujúca, hoci sama o sebe ťažko predstaviteľná. O to viac by nás prekvapila hviezda Cassiopeiae, ktorá dosahuje 650 polomerov Slnka. Ak si ale myslíte, že väčšia hviezda už nemôže existovať, mýlite sa. Hviezda V1489 Cygni dosahuje nepredstaviteľných 1.650 polomerov nášho Slnka. Doteraz najväčšou hviezdou, ktorú ľudstvo objavilo, je hviezda R136a1. Je 265x ťažšia ako naše Slnko a jej svietivosť v porovnaní so Slnkom až 8,7 miliónkrát vyššia! Naše Slnko by v prítomnosti najväčšej hviezdy nebolo vôbec viditeľné, keďže je omnoho menšie...

Cestovanie do iných svetov
   Naše slnko úplne vľavo, najväčšie slnko vpravo

Samozrejme, reálnejšie by bolo navštíviť iné planéty, mimo našej Slnečnej sústavy. Podľa posledných objavov napr. americkí vedci z NASA identifikovali dva planetárne systémy so siedmymi planétami, z ktorých presne dve sú podobné našej Zemi. Tieto planéty, ktoré sú od nás vzdialené nekonečných 2.700 svetelných rokov, sa pomenovali Kepler 62b a Kepler 69c. Paradoxne objehajú okolo menšieho Slnka ako je to naše, ale ich klíma, vzdialenosť od slnka ako i vysoká pravdepodobnosť vody dáva predpoklad, že by tu mohol byť nejaký život. Mimochodom, postupom času sa počet planét, na ktorých by mohol byť život, rozširuje...

Cestovanie do iných svetov
   Ďalšie planéty, ktoré sa považujú za vhodné na život

Pararelné svety

Moderná fyzika má viacero teórií, podľa ktorých je existencia paralelných svetov reálna. Podľa nich paralelné svety sú zložené z viacerých naraz existujúcich vesmírov.
A teraz si predstavte, že sa objaví spôsob, ktorý každému umožní navštíviť paralelne existujúcu Zem.

Cestovanie do iných svetov

Zem, ktorej história by bola úplne iná ako tá naša.
Zem, ktorej aj prítomnosť by sa odlišovala od tej našej.
Zem, kde by ste sa možno našli, avšak Zem, kde by ste žili úplne iný život. Zachádzam už výrazne do oblasti Sci-Fi, avšak predstaviť si niečo také možné je. A je to nepochybne zaujímavé.

Predstavte si, že Vaša paralelne existujúca identická bytosť žije úplne iný život. Tu ste úspešný? Možno tam ešte viac úspešnejší... Tu ešte nemáte rodinu? Tam už možno aj deti. Tu žijete v meste? Tam možno voľne v prírode... Tu v súčasnosti? Tam možno v budúcnosti alebo minulosti.

Okrem toho by pravdepodobne každého z nás zaujímalo, ako to vypadá na paralelnej Zemi. Aké Poklady sveta, stavby, architektonické diela, archeologické lokality, či prírodné scenérie by bolo možné na "novej" Zemi objavovať.

Cestovanie do iných svetov
   Iná Zem
Cestovanie do iných svetov
   Iná Zem
Cestovanie do iných svetov
   Iná Zem
Cestovanie do iných svetov
   Iná Zem

Doteraz nevieme ako boli postavené pyramídy v Gíze? O to viac by sme možno boli prekvapení, ak na paralelnej Zemi by boli omnoho vyššie pyramídy, ktoré by boli v ešte lepšom zachovalejšom stave.

Cestovanie do iných svetov
   Iná Zem

Dodnes sú záhadou megalitické stavby ako Stonehenge, avšak možno tam by žiadne neexistovali. Výškové budovy, či mrakodrapy? Možno na paralelnej Zemi by ľudstvo žilo mimo nich a bez nich. V súlade s prírodou, kde oproti našim zastavaným územiam by dominovala zeleň, kde by neexistovali továrne znečisťujúce vzduch, kde by celý život spoločnosti bol viac ekologický a možno i efektívnejší. A možno by sme videli Zem, kde neexistujú hranice ani jednotlivé štáty. Zem, kde ľudia žijú v harmónii, kde každý má čo potrebuje, snáď aj bez peňazí, kde každý žije pre seba, ale aj pre druhých. Utópia? Možno, ale vylúčiť sa to nedá... Ďalšie alternatívy už ale ponechám na Vás, na Vašu predstavivosť.

Tak teda ako? Láka Vás cesta do iných svetov?


Autor: Ľubomír Mihalik
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenky
Ubytovanie vo svete
Požičanie auta

Poistenie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchCestovanie do iných svetov