14 dní v Kórei a 1 deň v Ríme

22.11.2002 - Štvrtok

Cesta za dobrodružstvom, novými zážitkami, skúsenosťami, za poznaním,... dnešným dňom práve začína. Je to skvelý pocit.

23.11.2002 - Piatok

Deň sme začali spoznávaním Prahy. Nasledovola cesta na letisko a odtiaľ let do Ríma. Let prebehol hladko. Vychutnali sme si príjemné teplé počasie a okolie architektonicky zaujímavého letiska. Netrvalo dlho a čoskoro sme sedeli na palube lietadla smerujúceho do našej destinácie, do Južnej Kórey.

24.11.2002 - Sobota

Pristáli sme v Incheone, na super modernom letisku. Rýchle sme vybavili nevyhnutné formality a dopravili sa do centra hlavného mesta Soul, kde sme ubytovanie už mali zabezpečené. Boli sme poriadne ustatí, a preto sme sa potrebovali čo najskôr vyspať. A to sa nám aj podarilo.

25.11.2002 - Nedeľa

Záhrada v blízkosti palácaPočas dňa sme zažili nespočetné množstvo nových zážitkov. Prezreli sme si atraktívne historické miesta, kráľovské paláce, ale aj moderné centrum tohoto zaujímavého hlavného mesta.

26.11.2002 - Pondelok

Dnešný deň sme oferovali v prospech hľadania nového ubytovania. Našli sme lacné ubytovne, ktoré nás neprekvapili len dostupnou cenou, ale aj čistotou. Opäť sme navštívili modernú časť mesta, zaujala nás napríklad budova nazývaná Jongno Tower. Z jej posledného poschodia sme si vychutnali nádherný pohľad na mesto a tento pohľad sa nám natrvalo vryl do pamäti. Za povšimnutie určite stál obchodný dom Lotte, ale aj ďalšie historické pamiatky hlavného mesta. Medzi dôležité atrakcie určite patrí aj miestny trh Namdaemun, kde je možné kúpiť ľubovolný tovar, podľa potreby toho ktorého zákazníka. Vyvrcholením dňa bol výstup k Soulskej veži (Soul Tower), ktorá patrí medzi najväčšie na svete.Kórejský "Manhattan"

Pohľad z veže je prinajmenšom zaujímavý a poskytuje dokonalý výhľad na mesto, jeho jednotlivé časti. Kórejský "Manhattan" je jednou z nich, no nemožno zabudnúť taktiež na opačnú stranu mesta, kde sa nachádza aj najvyšší mrakodrap v Južnej Kórei, Building 63.

27.11.2002 - Utorok

Neďaleké mesto Suwon, známe svojími historickým hradbami obkolesujúcimi staré centrum mesta, bolo naším dnešným cieľom výpravy. Celé hradby sme prešli pešo a trvalo nám to v podstate celý deň.

Ochranná hradba SuwonuV okolí hradieb bolo niekoľko informačných centier pre turistov, kde pracoval personál dobre komunikujúci po anglicky. Túto výhodu sme využili a nechali si čo-to aj vysvetliť, prípadne poradiť.

Dnešný deň bol o to náročnejší, že v noci nás čakala cesta do ďalekého mesta Sokch'o. Využili sme nočný autobus, čím sme ušetrili na nocľahu. Prirodzene, cena lístka bola o niečo drahšia ako by bola cez deň. Napriek tomu sa nám to oplatilo.

28.11.2002 - Streda

V takmer bezvládnom stave sme dorazili do našej novej ubytovne. Cesta z autobusovej stanice do centra bola naozaj dlhá a namáhavá. Do mesta sme prišli ešte v noci, kedy nepremávali verejné dopravné prostriedky. Preto sme celú cestu museli absolvovať pešo. Lanová dráha v národnom parku

Potom, ako sme si oddýchli, využili sme autobusovú linku č. 7, s ktorou sme sa dostali do národného parku Soroksan. Spoznávanie tejto oblasti krajiny je veľmi obľúbené ako u domácich, tak aj u turistov. Také atrakcie, ako budhistický kláštor, veľká socha Budhu a jeho jaskyňa, či transport lanovou dráhou na jeden z najvyšších vrchov parku..., je dôležité preskúmať a vidieť na vlastné oči. Určite sa to oplatí.

Cesta k Budhovej  soche29.11.2002 - Štvrtok

Po zaujímavých zážitkoch predovšetkým z okolia mesta Sokch'o nás čakalo dlhá cesta do ďalšieho mesta, Andong. Cesta vlakom, lacným dopravným prostriedkom, bola pohodlná a bezpečná. Do mesta sme prišli v čase, keď bol už najvyšší čas hľadať naše nové ubytovanie. Večer nám zostal ešte čas na prehliadku tohoto pekného "mestečka".

30.11.2002 - Piatok

Rozhodli sme sa navštíviť typickú kórejskú tradičnú dedinku Hahoe, na ktorú sme sa veľmi tešili. Bol čas na zmenu, vystriedať mestský zhon za dedinský pokoj, ktorý nám tak začal chýbať. V dedinke sme mali príležitosť ubytovať sa za prijateľnú cenu. Mali sme to síce v pláne, ale nedostatok času nás "tlačil" k pomerne rýchlemu presunu do ďalších, nepochybne zaujímavých oblastí Južnej Kórey. Našou ďalšou destináciou bolo mesto Daego. Ešte v ten večer sme sa vybrali spoznávať toto tretie najväčšie mesto v krajine. Dlho sme hľadali to, čo sme vidieť chceli. Nakoniec, po dlhom túlaní sa, sme sa dostali do centra mesta, kde sme si prezreli niektoré atrakcie. Omnoho zaujímavjšie atrakcie nás však čakali už na nasledujúci deň.

01.12.2002 - SobotaBudhistická tradícia

Budhistický kláštor Haiesa bol duchovným centrom Zen budhizmu. Prekrásna starobilá architektúra kláštora patrí medzi najväčšie divy sveta. Zvuky bubnov, hlbokých tónov zvonov, atmosféra pokoja a náboženskej relaxácie..., presne to sme potrebovali. Duchovne sme sa obohatili a poriadne sa nadýchali čerstvého horského vzduchu.

V priebehu dňa sme pokračovali v našej ceste ďalej na východ, do historicky najatraktívnejšieho mesta krajiny, do kráľovského mesta dynastie Shilla, Kyongju.

Kráľovské hrobky v Kyongju02.12.2002 - Nedeľa

Cieľom dnešného dňa bolo spoznávanie historického budhistického kláštora Pulguksa a taktiež návšteva prekrásneho Sukuram Grotto.

V priebehu dňa sme navštívili aj jediný podmorský hrob na svete, ku ktorému je, žiaľ, prístup dosť obmedzený.

Samotné mesto Kyungju však ponú množstvo iných atrakcií, ktoré vyžadujú dostatok času na spoznávanie. Preto sme sa rozhodli objavovať "nové" až na ďalší deň.

03.12.2002 - Pondelok

Počasie v priebehu dňa bolo sychravé a nepríjemné. Nemohli sme teda využiť služby požičovien bicyklov, čo sme pôvodne zamýšlali. Napriek tomu sme videli veľa pekného, pričom snáď najzaujímavejším miestom sa zdal byť park Tumuli, kde sa nachádza množstvo kupolovitých kráľovských hrobiek, akýchsi pyramíd východu. Spoznávanie okolia ako aj centra mesta patrilo k veľmi pekným zážitkom. Čas však bol neúprosný. Ešte v ten istý deň sme pokračovali do druhého najväčšieho mesta, Pusanu. Nočná premávka v meste Pusan

V priebehu niekoľkých minút sme našli solídne ubytovanie v centre mesta. Nič nám teda nebránilo v tom, aby sme sa vybrali spoznávať toto prívetivé prímorské mesto. V dôsledku nepriaznivého počasia sme sa čoskoro vrátili do ubytovne, aby sme si oddýchli a pripravili sa na skoré vstávanie.

04.12.2002 - Utorok

Vedeli sme, že ak chceme navštíviť známy rybí trh, musíme si privstať. Tak sa aj stalo. Vychutnali sme si typickú atmosféru trhu s morskými živočíchmi, žralokmi, chobotnicami, ...

Pusan bolo veľmi pekné mesto a aj v jeho okolí je možné navštíviť mnohé zaujímavé atrakcie. Museli sme sa však ponáhľať, aby sme videli aj ostatné mestá a miesta tejto nádhernej krajiny.

Ešte doobeda sme si kúpili vlakový lístok a odcestovali do historického mesta Jinju. Viac ako samotné mesto nás zaujímali ostrovy národného parku, nachádzajúce sa na juhu krajiny. Za pomoci budhistickej mníšky sme sa k nim dostali ešte počas tohoto dňa. Asi nám ju zoslalo samo nebo, pretože bez jej pomoci by sme to neboli stihli. Spoločne sme sa teda vybrali obdivovať prehistorické stopy dinosaurov, ktorých otlačky sa tu zachovali v hojnom počte a určite patria medzi najlepšie zachovalé na svete.

05.12.2002 - Streda

Ráno, keď sme vstali, rozhodli sme sa navštíviť zaujímavú atrakciu mesta Jinju, hlavnú pevnosť, ktorá zohrala dôležitú úlohu počas japonsko-kórejskej vojny. Súčasťou pevnosti bolo aj Národné múzeum. Obhliadka pevnosti a múzea nás zaujala. Asi po dvoch hodinách sme sa už vracali do našej ubytovne, aby sme sa pobalili. Čoskoro nám totiž odchádzal vlak do ďalšieho prímorského mesta Mokp'o.

Námorný prístav v Mokp'oVečerná prechádzka mestom bola v znamení hľadania základných potravín, predovšetkým chleba. Naše snaženie nakoniec vyústilo do úspešného konca. Vrátili sme sa do nášho hotela nachádzajúceho sa neďaleko železničnej stanice, aby sme sa navečerali.

06.12.2002 - Štvrtok

V pláne dnešného dňa bolo spoznávanie mesta Mokp'o, ale taktiež dlhá cesta až do Soulu. V meste sme príliš veľa nevideli. Dôležitú úlohu však zohrávajú medzinárodný a domáci námorný prístav. Mokp'o je skvelé východiskové mesto pre tých, ktorý majú v pláne navštíviť okolité ostrovy alebo dokonca hlavný ostrov Je-ju (Che-ju).

Naša posledná cesta vlakom trvala niekoľko dlhých hodín, až sme nakoniec dorazili do hlavného mesta Soul. V oblasti železničnej stanice sa nachádza sieť lacných ubytovní, ktoré však nespĺňali naše základné kritériá. Až na jednu, ktorá bola síce o niečo drahšia ako ostatné, ale neporovnateľne luxusnejšia. Večer sme strávili v rodinnej atmosfére, keďže majiteľka hotela nás pozvala so svojím manželom na večeru, na ochutnávku pravého kórejského kimchi.

07.12.2002 - Piatok

Posledný deň strávený v Južnej Kórei sme chceli využiť v tom zmysle, aby sme nakúpili ešte nejaké suveníry. Zamenili sme si posledné ušetrené peniaze a v pomerne krátkom čase sme kúpili presne to, čo sme potrebovali. Nasledovala cesta na letisko, ktorá bola spojená s rôznymi problémami, no nakoniec sa nám let podarilo stihnúť.Jedno z obchodných centier

Po vybavení posledných letiskových formalít sme vstúpili na palubu lietadla a čoskoro sa z výšky rozlúčili s touto nádhernou krajinou, Južnou Kóreou. Čakal nás však ešte jeden deň v Ríme, takže cestovateľské dobrodružstvo sa ešte predsa len celkom neskončilo.

Let prebehol hladko. Mesto Rím sme mali na dosah. Tešili sme sa na návštevu jeho historických pamiatok, ktorých je v meste nespočetné množstvo.

V priebehu večera sme neodolali pokušeniu vychutnať si nočnú atmosféru tohoto kráľovského mesta. Osvetlené koloseum, či známe Forum Romanum alebo dokonca prekásny Vatikán. Už teraz sme sa tešili, ako si spomenuté pamiatky prezrieme počas nasledujúceho dňa.

Námestie Sv. Petra08.12.2002 - Sobota

Priebeh dňa nabral dramatický spád. Ráno sa ešte zdalo, že si pokojne prezrieme všetky zaujímavé pamätihodnosti v meste. Pri realizácii tohoto plánu sme si uvedomili, že to nie je veľmi reálne, vzhľadom k množstvu jednotlivých historických svkostov. Podarilo sa nám tak navštíviť "len" chrám SANTA MARIA MAGGIORE a Vatikán. Množstvo pamiatok zanechalo v nás hlboký dojem. Všetko bolo prekrásne, také veľkolepé. Stará dobrá Európa...

Keďže bola sobota, dopravné prostriedky premávali menej frekventovane ako v priebehu týždňa. Mali sme tak čo robiť, aby sme stihli náš let. Po určitých problémoch, ktoré spôsobili u nás adrenalínové šoky, sa nakoniec všetko v dobré obrátilo. Šťastne sme pristáli v Prahe, odkiaľ sme sa v noci autobusom odviezli domov, na Slovensko. Týmto náš skvelý výlet skončil.