14 dní v Kórei a 1 deň v Ríme

TALIANSKO, Rím

Rím8.12.2001 - 2:32 : Sobota.

Je skoro ráno, resp. ešte noc. Museli sme si trošku pospať a až teraz, keď som relatívne čulý, rozhodol som sa niečo napísať o ďalších naších dnešných zážitkoch.
Let nakoniec prebehol veľmi dobre. Keď sme pristáli, chceli sme sa ešte odfotiť s tou našou starostlivou letuškou, ale tá bola niekde v "business" triede, tak nič z toho nebolo.
Víta nás Rím. Na letisku sme sa dozvedeli, že je v podstate otvorené 24 hodín, a teda tu môžeme aj prespať. Zistili sme si aj najlacnejší spôsob dopravy do mesta. Neďaleko majú svoje stanovisko dva druhy vlakov, jeden je drahší (17.000 Lír), je luxusnejší, rýchlejší a jazdí takmer bez zastávok. Druhý, ktorý nám vyhovoval stál 8.500 Lír, t.j. 4,39 EUR.
Na lístku je nadpis: "Biglietto Integrato Regionale Giornaliero". Ešte pred samotnou kúpou sme si zamenili peniaze, ale poplatok je neľútostný. 6% zo sumy a minimálne 5.000 Lír, čo je približne 2 USD. Zmenili sme teda spolu 20 USD, čím sme ušetrili, pretože poplatok sme platili len jeden. keď sme už mali peniaze zamenené, prešli sme na zastávku, kde sme si spomenutý lístok zakúpili.
Cesta vlakom trvala cca 30 minút. Na lístku treba mať vypísaný dátum dnešného dňa. Pôvodne sme si mysleli, že lístok platí len pre tento vlak. Vystúpili sme na zastávke Ostiense, odkiaľ nám už išlo metro do mesta. Tam sme sa dozvedeli, že náš lístok je celodenný a platí až do polnoci. To bola výborná správa! Môžeme používať metro, električky, autobusy... Z daného vyplýva, že spomenutá predajná cena lístku je naozaj dobrá.
Nastúpili sme do metra. No... ako to ale napísať... Toto metro sa nedá ani porovnať s tým v Soule. Nie iba veľkosťou, má len dve úrovne (Linea A a B), ale aj vzhľadom, modernizáciou, no predovšetkým čistotou! Je to priam šokujúce, ale metro bolo veľmi špinavé. Odpadky a papiere sa povaľujú len tak, no zažil som obrovské prekvapenie. Nakoniec ale človek príde na to, že to má čosi do seba. Vystúpili sme na zastávke Colosseo a východzia zastávka bola Piramide.
Čo sme uvideli na vlastné oči, to naozaj stálo za to. Prekrásne vysvietené koloseum a neďaleko slávne Forum Romanum. Škoda len, že bolo tak neskoro. Všetko už bolo zatvorené.
Mestská doprava je veľmi rýchla, priam agresívna! Ešte že tu fungujú semafóry.
Keď sme sa dostatočne pokochali, metrom sme prešli na zastávku Termini, kde sa stretávajú obe dráhy. Tu má konečnú aj ten drahší vlak z letiska, čo je jeho výhoda. Linkou A sme sa pohodlne presunuli na zastávku Ottaviano-San Pietro, odkiaľ už bol "len na skok" hlavný vatikánsky chrám a najznámejšie námestie Svätého Petra, z ktorého pápež viackrát do roka rozdáva svoje požehnania. Niečo také nádherné človek len tak ľahko neuvidí. Nevedeli sme sa vynadívať. Okrem toho sme mali aj dobré počasie. Všetko je zelené, sú tu nádherné palmy a je dokonca aj teplo. Prešli sme ďalšou ulicou a dostali sme sa ku Castel San Angelo, t.j. Anjelský hrad. Je to ďalšia, jedna z mnohých Rímskych atrakcií. A ako je to nádherne všetko v noci vysvietené!
Čas nás však veľmi tlačil k odchodu, pretože posledný vlak šiel na letiko okolo 22:45. My sme sa však rozhodli pre vlak o 22:15. Lístok sme už nekupovali. Rozhodli sme sa vyspať na letisku a ráno ešte raz navštíviť Rím.
Nasadli sme do metra A a vystúpili na zasávke Ponte Lungo. Neďaleko sa nachádza stanica vlaku, ktorý nás odviezol späť na letisko. Čo sa týka toho drahšieho vlaku, ten jazdí NON STOP.
Orientácia v Ríme je ľahká, dve úrovne metra pre nás nie sú absolútny problém. Máme dosť praxe s ešte zložitejšími mestami, čo nám dosť teraz pomohlo.
Teraz sme na letisku a zajtra ráno o 6 hodine pôjdeme späť do miesta miest, Ríma.
Spať sa tu veľmi pohodlne nedá, sú tu len také tvrdšie stoličky bez vyšších operadiel..., nie je to žiadny luxus, ale tú jednu noc hádam vyzdržíme.

12:50
Dnešný odlet nemusel byť vôbec až taký samozrejmý! Trošku sme podcenili situáciu a zabudli na čas...
Ráno, tesne pred 7 hodinou sme sa vlakom dostali do mesta. Všetko prebiehalo tak, ako sme si to naplánovali. Najskôr sme šli na prehliadku St. Maria Maggiore, čo je prekrásna bazilika s množstvom umelecký diel, ktorých konštruktérmi boli tie najznámejšie osobnosti z umeleckého sveta. Interiér a celková výzdova, to je niečo neuveriteľné! Nádherné sochy, obrazy, maľby... to sa nedá ani popísať. Keby sme mali dostatok času, je možné na obhliadku tejto baziliky si vymedziť aj celý deň!
Rozhodli sme sa pokračovať a naším cieľom sa stal Vatikán a Saint Pietro. Po dôkladnej prehliadke nás ako aj naších vecí sme sa dostali dnu. Chrám bol neskutočne veľký a človek pri obhliadke by tu mohol stráviť taktiež jeden celý deň. My sme mali takých 15-20 minút, čo bolo dosť málo. V rámci tohoto miesta sme navštívili miesto, podzemie, kde boli a sú pochovaní všetci predošlí pápeži. Bolo to pôsobivé a jediné odporučenie znie, že to treba vidieť na vlastné oči!
Mali sme v pláne navštíviť aj Koloseum, ale čas nám to už nedovolil. Žiaľ, pre "častú" frekvenciu premávky metra cez víkendy sme náš vlak nestihli! Začalo sa priostrovať! Bežali sme na stanicu ako zmyslov zbavení a boli sme nesmierne šťastní, keď sme sa dozvedeli, že ešte jeden vlak na letisko predsa len pôjde pre nás v akceptovateľnom čase. Ten pravý stres ale nastal až na letisku! Tým, že sme tam prišli len asi 45 minút pred odletom, bol som odsunutý na čakaciu listinu! To už bolo na mňa veľa! Vôbec som nemal zaručené, že ešte dnes poletím! Bolo možné, že ďalšiu noc strávim tu na letisku. Pre Rasťa ešte jedno miesto bolo, len akurát so mnou nastal problém. Rozhodovalo sa nakoniec medzi mnou a ešte jedným pasažiérom. V môj prospech bolo to, že som mal za sebou dlhú cestu z Kórey a v Ríme som mal len medzipristátie. Nakoniec sa mi podarilo získať letenku a mohli sme spoločne nastúpiť do lietadla.
Keď už sme mali letenky, nastal ďalší problém! Odlet bol totiž za 15 minút a rad na pasovú kontrolu bol neskutočne dlhý. Po kontrole sme bežali k našej "Gate", t.j. k bráne a to takou rýchlosťou, akoby sme boli na olympiáde. Už-už malo lietadlo letieť a my sme v ňom ešte neboli! Spôsobili sme meškanie odletu lietadla, ktoré na nás čakalo, pretože vedeli, že sme na ceste. Keď sme dobehli v poslednú chvíľku, boli sme úplne vyčerpaní. Keby sme ešte meškali nejakú minútu, dlhšie by na nás nemohli čakať. Nemusím ani popisovať tie pohľady ostatných pasažierov, ktorí boli znechutení, že sme zapríčinili meškanie odletu. Ale čo sa dá robiť? Keby mi dali letenku ihneď ako som si po ňu prišiel, takýto problém by nenastal. Ale je to dôležitá informácia do budúcnosti, že na letisku treba byť naozaj aspoň tie 2 hodiny pred odletom. Z daného som vyvodil dve základné pravidlá:

1/ Dva dni pred odletom je dôležité potvrdiť svoj let. My sme tak urobili, ale vlastne len do Ríma. Nenapadlo nás, že v tom automaticky nie je Praha... Treba si rezervovať všetky destinácie, v našom prípade to mali byť Rím a Praha.

2/ Na letisku je potrebné byť min. 2 hodiny pred odletom.

Je to naozaj veľmi dôležité! A hoci sme to vedeli, predsa sme si to neustriehli. Zachovali sme sa ako amatéri. Dúfam, že v budúcnosti sa už podobná situácia nebude opakovať.
Teraz už len sedíme, každý zvlášť v lietadle a radujeme sa, že vôbec letíme. Psychicky sa už teraz pripravujeme na dlhú cestu z Prahy do Lučenca.