14 dní v Kórei a 1 deň v Ríme

Chinju

Chinju21:02
Máme množstvo nových zážitkov! Neďaleko železničnej stanice sa nachádza náš nový domov. Je to v podstate prvá ulica vľavo od stanice, smerom dole, tesne za telefónnymi búdkami, z ktorých si poprípade môžete zavolať aj domov. Pritom sa Vám určite osvedčí nejaká telefónna karta, napr. Global. Ďalšia ulica za touto našou ulicou je už hlavná, ktorou sme sa dostali do centra. A je to dosť ďaleko. Cestou treba absolvovať prejazd mostom, ktorý je vystavaný nad riekou Nanae. Z tohoto mosta je pekný výhľad na starú pevnosť, ktorá nás už na pohľad zaujala. Jej obhliadku sme však odložili na neskôr. Asi po 30 minútach sme sa konečne dostali na autobusovú stanicu, odkiaľ sme sa za 3.300 W/1os. dostali do mesta Kosöng. Odtiaľ nám mal ísť autobus priamo do národného parku, kde sa nachádzajú stopy dinosaurov. Ten šiel až okolo 16 hodiny, čo bolo dosť neskoro, keďže už o 17 hodine postupne zapadá slnko. Našťastie, ešte v Jinju sme stretli budhistickú mníšku. Tá jediná, ako tak, komunikovala po anglicky. Keď zistila, že autobus nám ide neskoro, pozvala nás k sebe domov, kde sa oddáva budhistickému spôsobu života. Vedľa domu je aj malý "chrámik", v ktorom sa dá príjemne rozjímať a meditovať. Šli sme tam taxíkom a na naše počudovanie, cesta cca 3-4 km stála 5.000 W/všetci. Túto sumu zaplatila naša hostiteľka. Vošli sme dnu, do jej príbytku. Bolo tam príjemne. Nechcel som ale veriť vlastným očiam, ako moderne mala zariadenú vlastnú izbu. Nechýbal kvalitný stereo televízor, HI-FI veža a pod. Kórea aj je moderná a to až tak, že táto vyspelosť techniky zasiahla aj do bežného života budhistických mníchov.
Medzi časom nám očistila ovocie (mandarinky, niečo ako pomaranč s chuťou jablka a tiež našu najobľúbenejšiu šťavnatú kórejskú hrušku) a pripravila čaj tradičným spôsobom. Bolo to príjemné posedenie. Keď sme si toto všetko vychutnali, ponúkla sa nám, že si spravíme spoločný výlet do toho národného parku. Ako ináč? Súhlasili sme a veľmi nás to potešilo. Hneď vedľa domu mala zaparkované vlastné auto HYUNDAI. Počas cesty sme si uvedomili, že to miesto je dosť ďaleko a kým by sme tam prišli autobusom, už by bola poriadna tma. A to by nebol jediný problém. V neprospech situácie hovorí aj fakt, že keď k večeru nastane príliv, stopy dinosaurov zaleje more! Našťastie sme to ešte stihli. Prostredie bolo prekrásne a vôbec nenachádzam slová, ktoré by tú krásu prírody vyjadrili. Obrovský oceán a veľký počet rôzne veľkých ostrovov, či ostrovčekov.

Chinju Keď sme tam už konečne prišli, dočítali sme sa, že toto miesto patrí k svetovej desiatke najzachovalejších fosílií na svete! To ešte viac umocnilo našej dojmy. Vidieť na vlastné oči otlačky, stopy dinosaurov, ktoré sa tu pohybovali pred 100 milión rokmi... Je to zážitok na nezaplatenie. Stopy lemujú pobrežie v dĺžke 4-6 km, čo je veľmi veľká vzdialenosť. Aj preto odporúčam ponechať si celý deň na návštevu tejto oblasti. Mníška nás odviezla aj späť, čo sme nakoniec aj predpokladali. Pochopili sme však, že keby sme ju nestretli, dnešný výlet by nás vôbec nenadchol. Akási prozreteľnosť ju poslala priamo k nám, aby nám pomohla a aj sa tak stalo.
Keď sme sa vrátili do mesta, zháňali sme chlieb. Tu je to obrovský problém! Tak sme si na večeru uvarili hubovú polievku vďaka príjemnej pani tu v ubytovni, ktorá si nás asi obľúbila.
Zajtra cestujeme do mesta Mokp'o. Keďže spoje južnou oblasťou sú dosť riedke, Nanoe bridge asi nestihneme. Možno niekedy inokedy...

5.12.2001 - 12:17 : Streda.

Dnešnú noc sme si dobre pospali. Posteľ bola vyhrievaná, priam horúca. Nikde sme sa neponáhľali, tak sme vstali až o 9 00. V pohode sme sa pobalili a vyšli do ulíc mesta. Naším cieľom bola pevnosť, ktorá sa nachádza za mostom. Ako som už spomenul, viditeľná je aj z mosta, čo ju nám pomohlo ľahko lokalizovať. Vstupné bolo 500 W/1os., to je samozrejme študentská cena.
Toto opevnenie zohralo významnú úlohu počas Kórejsko-japonskej vojny. Tak ako aj iné miesta v Kórei, japonskí bojovníci toto mesto zničili. Aj to bol dôvod k tomu, že väčšina chrámov, historických pamiatok sa muselo rekonštruovať. Práve preto viaceré chrámy majú jednotnú farebnú škálu, farebné prevedenie.
A tak teraz len rozmýšlam nad tým, ako si tieto dva štáty, napriek mnohým historickým konfliktom v súčasnosti zachovávajú prijateľstvo? Je to ale veľké posolstvo! Všetci by mali vidieť, že minulosť je minulosťou a omnoho dôležitejľia je súčasnosť, či budúcnosť. Nemá zmysel stále poukazovať na rôzne nepravosti. Stále je potrebné bojovať o korektné susedské vzťahy pre súčasnosť, či budúcnosť. A to sa ľuďom v Kórei darí.
Pevnosť bola celkom veľká, ale 20-30 minút nám postačovalo, aby sme stihli navštíviť aj národné múzeum za 200 W/študent. Toto múzeum sa nachádza priamo v areáli komplexu. Keď už sme boli "naplnení" novými historickými faktami, pobrali sme sa späť do nášho jogwanu. Tam sme mali odloženú batožinu, ktorú sme si vyzdvihli. Namierili sme si to na železničnú stanicu. Boli sme však ešte hladní. A opäť ten istý problém. Chlieb v Jinji buď nie je, alebo ak je, tak neskutočne drahý, až 2.500 W! Nekúpili sme ho, to radšej v jednom stánku sme zjedli tofu a skúsili sme vyprážané kura v cestíčku na špajdly za 1.000 W. Bolo to veľmi dobré. K dispozícii sme mali už len 10 minút, tak sme sa museli poponáhlať, aby sme vlak do Mokp'o stihli. Lístok do spomenutého mesta, pri použití ISIC karty, stál 8.600 W/1os. Ešteže máme tú kartu.
Teraz sedíme už vo vlaku, odchod mal okolo 12 hodiny. Stále tu ponúkajú nejaké jedlá, sladkosti, noviny... My sledujeme okolie, prostredie, prírodu... a možno si aj pospíme. Veď cesta trvá 4,5 hodín.