14 dní v Kórei a 1 deň v Ríme

 

Andong

18:55
Sme ubytovaní v meste Andong. Spoj do dediny by sme síce stihli, ale žiaľ, stál smei na zlej strane. Tu nám už chýbala angličtina, zmiatol nás chaos. Keď to už nevedeli miestni obyvatelia, ťažko sme to mohli vedieť my... Tradičné ubytovanie sa teda nekoná. No nič. Možno nabudúce...
Zajtra ráno musíme navštíviť ten kórejský vidiek a uvidíme, o čo sme prišli. Teraz plánujeme vyraziť do ulíc a do počítačových herní, s označením PC, kde máme k dispozícii internet a elektronickú poštu. To predsa musíme využiť. Ubytovanie sme zjednali z 25.000 W na 19.000 W. Aspoň to! Bolo to ale vyčerpávajúce. Názov hotelu je Life Hotel. Nepáči sa nám až tak, ako ten v Soraksane, ale nie je to zase až také zlé. V meste som si všimol supermarket, čo je výborné, pretože sa tam dajú kúpiť potraviny, a to hlavne voda a chlieb. Čo viac potrebujeme, nie?

21:50
Máme za sebou úspešnú prehliadku mesta. Musíme uznať, že ľudia tu stále "žijú" aj v pomerne neskorom čase. Je tu množstvo výborných podnikov a okrem toho aj obyčajné obchody sú tu otvorené dlhšie ako v Soule. Z hľadiska nášho pohľadu sa tu však nič také nenachádza. Určite by som si nenechal ujsť noc v tradičnej dedinke, ale nám sa to už nepodarí. Nemáme až tak veľa času, aby sme si to ešte mohli dovoliť.
Zastavili sme sa aj na Internete. 1 hodina surfovania stála 1.000 W, takže sme porozosielali maily, všade kam sa dalo.
Spomenul som si taktiež na tie naše ubytovne. Je to vlastne najlacnejší spôsob bývania, na napriek tomu sú tieto ubytovne čisté. Nie všetky ale majú posteľ, čo ale nevadí. Každý má k dispozícii periny a paplóny a podlaha je veľmi príjemne vyhrievaná (niekedy je až horúca). Na izbe je k dispozícii televízor, samozrejmosťou sú bežné hygienické potreby. To je teda úplne v poriadku.
Ako tak pozerám televíziu, nechcel som veriť vlastným očiam. Pozerám, pozerám, až si nakoniec uvedomím, že v televízii práve púšťajú dokumentárny film o českom hlavnom meste, Prahe. Aspoň takto sme si pripomenuli našu starú Európu a domovinu. Je to ale paradox... sme v Kórei a v televízii čítame české názvy reštaurácií, hotelov, ulíc,... Ten svet je už taký zglobalizovaný, že občas mám pocit, akoby som vlastne bol doma. Nech som kde som, v televízii môžem vidieť zábery z domova, internetom sa pripojím na slovenské stránky a som opäť doma... a tak by sa dalo pokračovať ďalej. Svet je čoraz "menš"í...
Aby som však nezabudol. Počas našej prehliadku mesta sme si kúpili dve kazety, naspievané po kórejsky. Kazeta stála v prepočte cca 100 Sk. Ale až doma zistíme, čo sme si to vlastne vybrali. Takto povzbudený dobrým nákupom sme neodolali miestnym špecialitám. Takou hlavnou špecialitou je "kimchi". Je to naozaj chutné, ale poriadne pikantné! Hovorí sa, že čím idete južnejšie, tým štipľavejšie jedlá máte k dispozícii. Takáto špecialita je ale aj dosť drahá, za dve malé kúsky sme zaplatili v prepočte cca 16 Sk.
Zajtra nás čaká ťažký deň. Veríme, že počasie sa zlepší a budeme mať stále chuť cestovať.

30.11.2001 - 7:37 : Piatok.
Naozaj! Je slnečné pekné počasie. Už teraz sa z toho veľmi tešíme !
Teraz sedíme v autobuse a naša zastávka je známa Hahoe folk village. Lístok stojí 1.150 W/1 os. a cesta trvá cca 40-50 minút. Ide tam autobus č. 46, a to presne z druhej strany ako je umiestnená autobusová a železničná stanica. Samotná zastávka autobusu je blízko nášho hotela, kde sme si zatiaľ nechali uložené batožiny. Aspoň sa nám lepšie pôjde, to sme si istí.
Čo sa týka noci, tá bola kľudná a tichá. Obom sa nám ale snívali nejaké zlé sny a nespalo sa nám veľmi dobre. Izba asi mala nejaké zlé geopatogénne zóny... Podstané však je, že už je ráno a naša cesta za ďalšími zážitkami práve začína.

Andong11:57
Vraciame sa späť. Som však veľmi rád, že sme tu boli. Určite sa to oplatilo! Tá dedinka je úchvatná. Neodolali sme ani predajcom, ponúkajúcim miestne typické suveníry. Tak sme si kúpili drevenú masku na šnúrkach za 2.000 W.
V dedine boli klasické a pôvodné domy mešťanov chudobnejších, či bohatších. Pôsobili tu dokonca aj významné kórejské rody a rodiny. Množstvo maličkých úzkych uličiek dotváralo historickú atmosfóru dedinky.
Vstupné bolo 1.600 W, nie sú poskytované študentské zľavy.
Pozreli sme si aj jedno ubytovanie, tzv. MIMBA. Môžem to zhodnotiť pozitívne, jednu noc sa už len kvôli zážitku tu oplatí stráviť. Celkovo, s ubytovaním tu naozaj nie je problém.