14 dní v Kórei a 1 deň v Ríme

 

TALIANSKO, Rím

Rím17:20
Sme v Ríme! Odlet z Prahy trošku meškal, ale to nebol vôbec problém, keďže do Soulu letíme až o 19:30. Cesta lietadlom BOEING 737-400 bola príjemná. Dostali sme patričnú obsluhu v podobe nealko nápojov a chutného jedla (zemiakový šalát so šumkou, kuracie mäso, malé žemle a dve sladké čokoládové buchtičky). Naozaj, výborne sme si pochutnali.
Let trval len 1:30 hod., takže sme dlho neleteli. Keď sme pristáli na letisku, boli sme prekvapení, aké je ultra moderné. Z príchodzej haly nás odviezol elektrický vlak, či vagón, ktorý nemal ani vodiča, pričom časové intervaly sú naprogramované. Keď sme vystúpili už v hlavnej hale, šli sme von. Tam sme zistili ako je tu, v Ríme, príjemne teplo. Všetko bolo zelené, nádherné stromy a palmy... Občas mi to u nás, najmä v zimných mesiacoch chýba. Už teraz sa teším na obhliadku Ríma, pri spiatočnom lete domov.
Na letisku som zamenil 1$, za čo som obdržal 2.500 lír. Mohli sme teda využiť kartu Global. Je to super vec! Akurát v Talianku musíme hodiť do automatu mincu, aby sme spomenutú kartu využili. Po skončení rozhovoru nám automat, samozrejme, celú mincu vráti. Existujú však aj také krajiny, kde do telefónnych automatov nemusíme hodiť ani korunu, aby sme túto kartu mohli využiť.
Teraz už doma aspoň vedia, že sme zatiaľ v poriadku. Prešli sme už aj "check-inom", kde pomerne dlhý rad čakateľov bol tvorený predovšetkým "šikmookými" spolucestovateľmi. Rasťo, kamarát, s ktorým cestujem do Južnej Kórey ale tvrdil, že počul nejakých čechov, ktorí to majú namierené do Soulu. No, veď uvidíme...
Teraz, keď sme sa najedli našej stravy, sme pripravení na ďalší, tento raz omnoho dlhší let!

21:00
Už sme mimo Talianska. Letíme obrovským lietadlom, ktoré má 10 radov sedadiel, v usporiadaní 3-4-3. Práve v túto chvíľu nám servírujú kórejskú špecialitu. Keď ju ochutnám, budem pokračovať v písaní ďalej.

21:45
Takže večeru už máme za sebou. Konzumovali sme typické kórejské jedlo, tzv. "BIBIMBAP". Jednotlivé ingrediencie boli nasledovné: ryža, zelenina, hríby, sézamový olej, čierne korenie, štipľavá zmes, a to všetko dôkladne premiešané. Ešte pred týmto hlavným jedlom sme si mohli pochutnať na takej zelenej polievke, ktorá obsahovala riasy a mala chuť akéhosi rybacieho vývaru. K tomu všetkému sme mali klasické biele talianske víno, vodu a kávu. Toto všetko sme skombinovali! Dúfam, že naše žalúdky to zvládnu.
Čo sa týka lietadla, pravdepodobne to je Jumbo Jet (určite si to ešte overím). Má až dve poschodia. Je fakt obrovské, určite najväčšie, akým som doteraz letel.
Okolo nás sedia samí šikmookí priatelia a len niekoľko európanov. Medzi nimi sú predsa aj dvaja Česi!
Čakanie pred odletom z Ríma bolo nekonečné. Hlavnou príčinou boli pomerne silné turbulencie. Jedno je však isté! Styk s kórejskou kultúrou a ľuďmi tohoto štátu práve začal!
Let do Južnej Kórey by mal byť smerovaný ponad Rusko, Ural, Sibír, Mongolsko a Čínu. Aké je to ale dobrodružné! Sme však dosť vyčerpaní, takže určite budeme aj oddychovať.