Praktické informácie

Doprava a transport

Letecká doprava

Južná Kórea má štyri medzinárodné letiská. Sú to Incheon (pri meste Soul), Gimpo (pri meste Soul), Gimhae (pri meste Pusan) a Cheju (na ostrove Cheju).

Lety vo všeobecnosti sa delia na medzištátne a domáce.
Všetky väčšie svetové letecké spoločnosti pravidelne lietajú do Južnej Kórey a predstavujú aj najideálnejší a najpohodlnejší spôsob dopravy, ktorým sa tam dá pricestovať.
V rámci domácich letov existujú v Kórei dve letecké spoločnosti, a to Korean Air a Asiana Airlines. Prvá spomenutá spoločnosť predstavuje o niečo lacnejšiu alternatívu cestovania. Spoločnosti ponúkajú 10% diskont študentom, deťom do dvoch rokov 100% a deťom od dvoch do trinásť rokov 50% zľavu z ceny letenky.
Za zrušenie rezervácie, resp. za zrušenie letu sa neplatí pokuta, pokiaľ tak urobíte minimálne tri hodiny pred odletom.
K cene letenky je nutné pripočítať taktiež vnútroštátnu odletovú taxu, ktorá predstavuje 3.000 W. Príklady cien leteniek :

Soul - Cheju : 44.000 W
Soul - Mokp'o : 23.300 W
Soul - Pusan : 34.400 W
Soul - Daego : 25.700 W
Soul - Sokch'o : 23.300 W

Lodná doprava

Najväčší lodný prístav sa nachádza v meste Pusan, ktoré je zároveň druhým najväčším mestom v Kórei. Medzinárodný lodný prístav je výstupnou bránou pre tých turistov, ktorí plánujú cestovať do Japonska a naopak. Medzi oboma štátmi premávajú rýchlolode, ktoré turistov preplavia z jednej krajiny do druhej rýchle, bezpečne a pohodlne.
Ďalší prístav sa nachádza v meste Incheon, ktorý spája lodnou prepravou Južnú Kóreu s Činou.
Posledný prístav je v meste Mokp'o. Z daného prístavu sa najrýchlejšie doplavíte na ostrov Cheju. Nachádza sa tu medzinárodný, ale aj vnútroštátny prístav, z ktorého je možné navštíviť nespočetné množstvo ostrovov patriacich Južnej Kórei.

Všeobecne platí, že ceny lístkov kúpených v Kórei sú nižšie, ako ceny lístkov v Japonsku. Preto je vhodné kúpiť obojsmerný lístok, na ktorý sa dokonca vzťahuje aj zľava.

Príklady cien lodných lístkov:

Cena lístka medzi mestom Pusan (Kórea) a mestom Shimonoseki (Japonsko) je 90-100 USD (prvá trieda), resp. 60-70 USD (druhá trieda). Cesta trvá cca 14 hodín. Študenti maú 20% zľavu.
Cena lístka medzi mestom Pusan (Kórea) a mestom Hakata (Japonsko) je 62-125 USD. Cesta trvá cca 16 hodín. Taktiež majú študenti 20% zľavu.

Autobusová doprava

Systém autobusovej dopravy je v jednotlivých mestách iný, ale všeobecne platí, že každé mesto má dva základné druhy autobusov:

1. Inter-city buses (medzimestské autobusy), ďalej IB
2. Express buses (expresné autobusy), ďalej EB

Autobusy IB odchádzajú z Inter-city bus terminal a EB z Express bus terminal.
IB predstavujú lacnejšiu alternatívu cestovania. EB však poskytujú väčší komfort, klimatizáciu, rýchlejšiu prepravu, teda vyššiu úroveň služieb. EB ponúka dve triedy. Prvá trieda (udung) je veľmi luxusná s veľkým priestorom na nohy. Niektoré autobusy sú vybavené aj telefónnym aparátom. Druhá trieda (chikhaeng) je porovnateľná s autobusmi IB. Výhodou oproti IB je len rýchlosť prepravy, keďže zastávok na dopravnej trase je menej.

V Kórei existujú ešte lokálne autobusy (wanheng), ktoré predstavujú tretiu triedu. Premávajú na krátkych vzdialenostiach, neexistuje tu rezervácia a niektorí pasažieri aj stoja, pokiaľ je autobus plný.

Cestovanie autobusmi je rýchle a pohodlné. Autobusy odchádzajú aj vtedy, keď nastúpi len jeden pasažier. Odchody sú frekventované a presné.

Cestovné lístky sa kupujú priamo na autobusovej stanici, prípadne v autobuse.

Príklady cien cestovných lístkov:

Soul - Sokch'o : 20.800 W (EB), resp. 12.800 W (IB)
Soul - Daego : 17.900 W (EB), resp. 12.100 W (IB)
Soul - Pusan : 25.500 W (EB), resp. 17.100 W (IB) - vzdialenosť cca 430 km
Soul - Kyongju : 21.700 W (EB), resp. 14.600 W (IB)
Sokch'o - Gandneung : 4.900 W (IB)

Vlaková doprava

Južná Kórea má excelentnú železničnú sieť, ktorá spája všetky veľké mestá. Vlaky sú veľmi pohodlné, rýchle a poskytujú študentské zľavy. Pre mladých ľudí tak predstavujú tú najvhodnejšiu alternatívu cestovania a spoznávania tejto nádhernej krajiny.

Vlaky jazdia podľa presných časových rozvrhov, nevýhodou oproti autobusom je skutočnosť, že ich je menej.

Existujú tri triedy vlakov:

  1. Super-express Saemaeulho
  2. Express Mugunghwaho
  3. Limited express Tongilho

Prvá trieda ponúka maximálny komfort, širšie sedadlá a teda aj viac priestoru pre nohy. Cena týchto vlakov je, prirodzene, najvyššia. Najčastejšie vlaky predstavujú druhú triedu.

Vlaky sú obyčajne plné počas víkendov a sviatkov, takže je vhodné cestovné lístky rezervovať dopredu. Lístky sa predávajú v železničnej hale a pred nástupom do vlaku sa kontrolujú lístky. Veľmi dôležité je si ich ponechať, pretože druhá kontrola lístkov prebieha pri výstupe z vlaku, v cieľovej stanici!

V ponuke sú aj tzv. KR pass, t.j. cestovné lístky, ktoré umožňujú cestovať počas určitého času po celej Kórei.

Príklady cien cestovných lístkov:

Soul - Kyongju : 23.000 - 28.000 W
Soul - Pusan : 26.000 - 30.000 W
Soul - Mokp'o : 24.000 - 29.000 W
Gandneung - Andong : 7.400 W na kartu ISIC
Pusan - Chinju : 4.800 W na kartu ISIC

Ďalšie formy dopravy

Okrem spomenutých možností v Južnej Kórei existujú aj ďalšie alternatívy transportu. Fungujú tu požičovne áut, ktoré sú pomerne drahé a na cestách sa platia vysoké poplatky. Preto táto alternatíva cestovania je vhodná len pre solventných cestovateľov.
Stopovanie, ako ďalšia možnosť spoznávania krajiny, nie je v Kórei bežné. Kórejci nepoznajú signál stopovania, a preto cestovateľovi nezastanú. Skôr si myslia, že si robíte žarty... Pokiaľ sa Vám však podarí niekoho zastaviť, je možné, že na odvoze sa dohodnete.