Sprievodca Južnou Kóreou

SOUL

SoulINFORMÁCIE O MESTE:

Soul je najväčšie mesto v Južnej Kórei a je zároveň jej hlavným mestom. Nachádza sa v severo-západnej časti krajiny, neďaleko hraníc so Severnou Kóreou. Soul patrí taktiež medzi najväčšie moderné mestá sveta, keďže jeho populácia sa odhaduje na cca 11 miliónov obyvateľov. Hlavné mesto je centrom politického, ekonomického a priemyselného života. Sídli tu niekoľko významných univerzít, rôznych štátnych inštitúcií, či ministerstiev. Soul je hlavným magnetom pre zahraničných turistov, ktorí však často zabúdajú navštíviť ďalšie miesta v Kórei. A to je škoda...

ORIENTÁCIA V MESTE:

MAPA MESTA

Tok rieky Han-gang je v smere východ-západ a rozdeľuje mesto na dve časti. Na sever od rieky sa nachádza 12 mestských častí, kým 10 častí sa nachádza južne od rieky. Rieka má priemernú hĺbku 2,5 m a šírku 175 m. Nad riekou je vystavaných 22 mostov.
V centrálnej oblasti CHUNG-GU sa nachádza mestský úrad /City Hall/ a park Namsan. Druhou oblasťou je CHONGNO-GU, ktorý začína od Chongno až po palác Kyongbokkung. Táto oblasť ponúka najviac lacných ubytovní a hotelov, dokonca aj najviac pamiatok a pre turistu zaujímavých miest.
ITAEWON je umiestnený južne od parku Namsan a oblasť je známa ako stredisko obchodu, barov a nočného života. Koncentruje sa tu najväčší počet zahraničných turistov.
KANGNAM-GU sa nachádza v južnej časti mesta, južne od rieky Han-gang. Zahŕňa dve najmodernejšie časti mesta Yong-dong a Chamshil-dong. Pre kórejské obyvateľstvo táto oblasť predstavuje najprestížnejšie miesto pre život, avšak turisti všeobecne preferujú práve tú časť mesta, ktorá sa nachádza severne od rieky Han-gang.

ČO VIDIEŤ, ČO NAVŠTÍVIŤ:

PALÁC KYONGBOKKUNG (Gyengbokgung)

Bol vybudovaný dynastiou Joseon roku 1394, ktorá presunula centrum kráľovsta do Soulu. Palác slúžil ako kráľovská rezidencia až 200 rokov. Zlé obdobie nastalo počas okupácie krajiny Japonskom a počas kórejskej vojny (1910-1945) bol palác zničený - iba 10 budov ostalo zachovaných po zničujúcom útoku. V roku 1995 sa začalo s obnovovaním paláca.
Vstup je možný od 9 hod. do 18 hod., počas marca až októbra, resp. od 9 hod. do 17 hod. počas novembra až februára. V utorky je zatvorené.

PALÁC TOKSUGUNG

Palác bol postavený v polovici 15. storočia kráľom Sejom pre jeho vnuka, princa Wolsona. Vstup do paláca je cez bránu Taehanmun, ktorá sa nachádza oproti hotelu Soul Plaza.
Vstup je možný od 9 hod. do 18 hod., počas marca až októbra, resp. od 9 hod. do 17 hod. počas novembra až februára. V pondelky je zatvorené.

PALÁC CHANDEOKGUNG

Nachádza sa východne od paláca Kyongbokkung. K dispozícii sú sprievodcovia, s ktorými máte sprístupnenú aj návštevu Piwon, tzv. tajnej záhrady (Secret Garden). Jedne turistický okruh trvá cca 90 minút.
Areál paláca je veľmi veľký, pozostáva z množstva budou postavených v tradičnom ázijskom štýle. Je možné vidieť obydlia služobníctva panovníka, či rodín vyššej vrstvy a taktiež samotný palác kráľa.
Vstup je možný od 9 hod. do 17 hod., anglický okruh je možný o 11:30 hod., 13:30 hod. a 15:30 hod. V pondelky je areál pre turistov neprístupný.

PALÁC CHANGGYSONGGUNG

Jeho vznik sa datuje rokom 1104. Tento palác slúžil ako letné sídlo dynastie Koryo. Počas roku 1390 tu žil taktiež prvý kráľ Yi, počas obdobia, kým nebol kompletne zrealizovaný palác Kyongbokkung.
Palác je otvorený od 9 hod. do 18 hod., počas marca až októbra, resp. od 9 hod. do 17 hod. počas novembra až februára. V utorky je zatvorené.

KÓREJSKÉ BUDHISTICKÉ MÚZEUM

K dispozícii sú zaujímavé budhistické obrazy, či keramika. Väčšina diel pochádza z období dynastie Choson.
Múzeum je otvorené denne od 10 hod. do 17 hod.

NÁRODNÉ KÓREJSKÉ MÚZEUM

Múzeum bolo postavené roku 1908 a je najväčším kórejským múzeom. Obsahuje 120.000 exponátov z Kórey, ale aj z neďalekej Číny, Japonska a centrálnej Ázie.

T'APKOL PARK

Park oddychu, pohodlia, relaxu. Je stále preplnený množstvom priateľských ľudí, ktorí sa radi porozprávajú s cudzincami.
Názov parku je odvodený od mramorovej pagody, ktorá sa nachádza v jeho centre.

BRÁNA NAMDAEMUN

Nachádza sa južne od mestského úradu (City Hall) a kedysi predstavovala hlavnú vstupnú bránu. Stále predstavuje zaujímavú atrakciu pre turistu. Pôvodne bola vybudovaná v 14. storočí. V roku 1960 bola kompletne zrekonštruovaná.

NAMSAN PARK

V južnej časti starého kráľovského mesta sa nachádza ďalší zo zaujímavých parkov. V jeho západnej časti, neďaleko trhu Namdaemun, sa nachádza botanická záhrada. V hornej časti parku sa vyníma vyhliadková soulská veža, tzv. SOUL TOWER. Jej výška je 483 m, ale spolu s kopcom na ktorom stojí. Skutočná výška veže samotnej je teda "len" 240 m. Napriek tomu, stále patrí k piatim najvyšším vežiam na svete! Predstavuje taktiež jeden z hlavných oporných bodov pri orientácii v samotnom meste. Vo veži sa nachádza reštaurácia, ale väčšina návštevníkov má záujem vidieť observatórium, z ktorého je prekrásny výhľad na moderný Soul. K ďalším atrakciám vo veži patria vodné akvárium, či múzeum morských živočíchov a iné.
Cesta k "Soul Tower" je dosť namáhavá. Dá sa tam dostať peši z botanickej záhrady, resp. z trhu Namdaemun. Pre ľudí so slabšou kondíciou je k dispozícii lanová dráha, premávajúca v 10 minútových intervaloch od 9 hod. do 22 hod.

TRH NAMDAEMUN

Nachádza sa neďaleko pôvodnej historickej soulskej južnej brány, v blízkosti centra mesta. Svoju tradíciu má v dávnej minulosti, ešte za vlády dynastie Joseon. Odvtedy spomenutý trh predstavuje miesto, kde sa stretáva vidiecky a mestský život. Predávajú sa tu rôzne oblečenia, topánky, domáce potreby, kvetiny, dokonca aj parochne.

LOTTE WORLD

Ide o veľké nákupné stredisko, predstavuje akési mesto v meste. Nachádza sa v centre mesta, neďaleko od soulskej veže, či železničnej stanice. Dané miesto sa teší obľube ako miestnych obyvateľov, tak aj turistov, ktorí tu neraz strávia aj celý deň..., hlavne keď počas celého dňa prší.
Nachádza sa tu hotel, obchodný dom, vodné športy či disneyland.

JONGNO TOWER

Prekrásna, architektonicky zaujímavá budova v centre mesta, neďaleko nákupného strediska LOTTE WORLD. Prízemie sa volá millennium plaza a nachádza sa tu nespočetné množstvo obchodov a reštaurácií. Veľmi pekný výhľad na mesto je z posledného poschodia budovy, kde je možné vyviesť sa zadarmo výťahom.

SUK JU-SON MÚZEUM KÓREJSKÉHO ĽUDOVÉHO UMENIA

Múzeum ponúka kolekciu až 6.000 tradičný oblečení a topánok. Možnosť navštíviť túto atrakciu majú všetci turisti len v utorok a vo štvrtok.

OLYMPIJSKÝ ŠTADIÓN

V roku 1988 sa v Južnej Kórei konala letná olympiáda a jej dôkazom aj v súčasnosti sú plamene večného ohňa, ktoré sú pri vstupe do tohoto olympijského areálu. Počet miest na sedenie je až 100.000 a celý areál je naozaj obrovský. Neďaleko sa nachádza taktiež baseballový štadión. Vstup do olympijského štadióna je cez bránu 1-14 a najlepší spôsob ako sa sem dostať je metrom, líniou 2.

OLYMPIJSKÝ PARK

Neďaleko olympijského štadiónu je možné poprechádzať sa v olympijskom parku, kde sa dokonca nachádzajú aj pozostatky dynastie Paekche zo 4 storočia.

TRADIČNÁ DEDINKA HANOK

Táto nádherná dedinka pokrýva plochu 7.934 m2. Pozostáva z troch častí. Prvou časťou je tradičná kórejská záhrada, druhou tzv. capsule plaza a napokon treťou samotná dedinka pozostávajúca z tradičných domov.

HROBKY BANGI-DONG BAEKJE

V blízkosti stanice metra, línia 5, sa nachádza park s ôsmimi zaujímavými hrobkami, typickými pre obdobie 200 p.n.l. až 475 n.l.
S omnoho zaujímavejšou oblasťou sa môžete stretnuť v historickom meste Kyongju, kde sa nachádza podobných hrobiek oveľa viac.

KLI 63 BUILDING

Najvyšší mrakodrap v Južnej Kórei sa častokrát prirovnáva k svetoznámym dvojičkám v NewYorku. Rozdiel je len v tom, že budova 63 je len jedna a ešte stále stojí... V budove sú k dispozícií viaceré atrakcie, snáď najväčšou je observatórium na poslednom poschodí v budove. Určite zaujímavým je aj múzeum vodných "príšer" s počtom 20.000 kusov!

WORLD TRADE CENTER

Obchodné centrum sa nachádza juho-východne od rieky Han-gang. V okolí budovy obchodného centra sa nachádzajú ďalšie mrakodrapy a celá oblasť tak predstavuje akési obchodné centrum Kórey.

ZÁVER

Soul je veľmi zaujímavé mesto. Nachádza sa tu množstvo atrakcií pre všetkých. Môžete si prezrieť tradičné paláce, môžete obdivovať typickú ázijskú kultúru..., ale aj ultra moderné mrakodrapy a stavby... Môžete navštíviť prekrásnu scenériu hôr neďaleko Soulu. prípadne navštíviť pohraničné pásmo so Severnou Kóreou.
Soul predstavuje skvelé východiskové miesto pre spoznávanie ďalších zaujímavých miest, ktorých je v Južnej Kórei, nepochybne, veľmi veľa.