Sprievodca Južnou Kóreou

CHINJU

ChinjuINFORMÁCIE O MESTE:

Chinju patrí medzi menšie mestá v Južnej Kórei, s počtom obyvateľov cca 350.000. Mesto sa rozprestiera na oboch stranách rieky Namgang a je známe svojou príjemnou atmosférou, ale tiež rozsiahlou ponukou historických pamiatok. Zároveň je skvelým východiskovým miestom pre spoznávanie okolitých národných parkov.
Mesto zohralo významnú úlohu počas japonskej invázie v 16. storočí. Rozhodujúcu rolu zohrala kórejská žena, ktorá zasvätila svoj život rodnej vlasti, keď falošnou láskou k japonskému hlavnému generálovi ukončila jeho, ale aj svoj život skokom z hlavnej pevnosti.

ORIENTÁCIA V MESTE:

Mesto je rozdelené na dve časti. Prvá časť sa nachádza južne od rieky Namgang. V tejto oblasti je aj železničná stanica, neďaleko ktorej je niekoľko lacných jogwanov. Hlavné centrum mesta sa však nachádza na druhej strane rieky, za mostom. Okrem veľkej pevnosti, jasne viditeľnej z mosta (vľavo), je tu situovaná aj autobusová stanica (vpravo). Chinju je prehľadné miesto, nenáročné na orientáciu.

ČO VIDIEŤ, ČO NAVŠTÍVIŤ:

PEVNOSŤ CHINJU

Najzaujímavejšou atrakciou mesta je jej pevnosť. Bola postavená počas dynastie Koryo, ale bola čiastočne zničená vojenským ťažením Japoncov v rokoch 1592-93. Prebiehali tu kruté boje. Počas jedného z nich prišlo o život približne 70.000 kórejských vojakov a civilistov! Obranná pevnosť bola potom opäť zrekonštruovaná v roku 1605 provinčným veliteľom Lee Su-illom a zostala tak v neporušenom stave až do súčasnosti.

NÁRODNÉ MÚZEUM V CHINJU

Múzeum sa nachádza priamo v areáli pevnosti. Moderná budova spoločne s modernou, no záhadne pôsobiacou architektúrou, predovšetkým vo vnútri budovy, pôsobí jedinečne. Múzeum sa špecializuje na artefakty z obdobia vlády dynastie Kaya. Aj preto pochádza väčšina predmetov z obdobia po japonskej invázii, teda od roku 1592.
Otvorené je každý deň, okrem prvého dňa v týždni, pondelka.

CHINYANGHO

Približne 5 km od Chinju je vybudovaná vodná priehrada Namgang. Bola postavená v rokoch 1962 až 1969. Ochranná stena priehrady je 21 m vysoká a 1 km dlhá. V severnej časi priehrady sú k dispozícii rekreačné zariadenia a táto oblasť je známa ako Chinyangho. Pre turistov sú k dispozícii hotely, obchody, reštaurácie. Je možné si prenajať motorový čln a lode.
Dostanete sa sem lokálnym autobusom č. 16 z centra mesta (Unyolno).

PARK SANGJOGAM

Ďalší z národných parkov v Južnej Kórei. Jeho výnimočnosť je však v tom, že sa tu nachádza viac ako 2.000 stôp dinosaurov a fosílií. Odtlačky týchto prehistorických stvorení je možné zreteľne vidieť, pričom lemujú pobrežie v dĺžke 4-6 km. Táto oblasť je skutočne nádherná. Je tu množstvo ostrovov, malých ostrovčekov, zaujímavých jaskýň, útesov.
Je dôležité danú oblasť navštíviť počas dňa, pretože keď nastane príliv, stopy prekryje more.

MOST NAMHAE

Most spája pevninu s ostrovom Namhaedo. Tento závesný most je najdlhší v celom Oriente a pripomína slávny "Golden Bridge" v San Franciscu.