Sprievodca Južnou Kóreou

PUSAN

PusanINFORMÁCIE O MESTE:

Pusan (Busan) je druhé najväčšie kórejské mesto. Počet obyvateľov je 4,2 mil. Pusan je taktiež hlavným prístavným mestom v Južnej Kórei. Mesto je pre turistov bezpečné, avšak v noci je vhodné vyvarovať sa prehliadkam neznámych štvrtí, keďže tu žije množstvo emigrantov z Ruska. Mnohí z nich nemajú solídny príjem, niektorí často trávia svoj čas v krčmách, aby potom "pobehovali" po uliciach mesta opití. Ich najväčšia koncentrácia je západne od vlakovej stanice. Mnohé z obchodov majú nápisy aj v azbuke a obchodníci sa turistom prihovárajú aj v ruskom jazyku.
Mesto Pusan však očarí každého turistu, pretože má vynikajúcu polohu, príjemnú prímorskú atmosféru, nádherné pláže a množstvo atrakcií, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

ORIENTÁCIA V MESTE:

Mesto je obkolesené vrcholmi okolitých hôr, ktorých svahy zostupujú do jednotlivých častí mesta. Táto prekrásna scenéria prostredia dotvára pôsobivý charakter samotného mesta. Najlepší spôsob ako sa dostať do blízkosti centra mesta, je pricestovať do Pusanu vlakom. V okolí vlakovej stanice sa nachádza množstvo lacných hotelov, motelov a ubytovní. Pred stanicou má stanovisko aj metro, ktorým sa pohodlne dostanete do ostatných častí mesta. Pod mestom sú vedené dve línie metra, ktoré podstatne zjednodušujú transport mestom. Severne od stanice sa nachádza Somyon, centrum obchodov a nočného života. V meste sa nachádzajú tri autobusové stanice, ktoré sú však značne vzdialené od mesta. Príkladom je východná medzimestská autobusová stanica, ktorá sa nachádza cca 11 km severne od vlakovej stanice. Ku všetkým autobusovým staniciam je možné sa pohodlne dostať metrom.

ČO VIDIEŤ, ČO NAVŠTÍVIŤ:

POMOSA

Je to najlepší a najzachovalejší chrám v Pusane a predstavuje tak aj najvýznamnejšiu atrakciu mesta. Pomosa bola založená roku 678 n.l. kňazom Uisang, ktorý žil počas vlády kráľa Munmu, jedného z najschopnejších panovníkov dynastie Shilla. Zakladateľ chrámu 10 rokov žil a študoval budhizmus v Číne. Do Pusanu prišiel s nádejou, že sa mu podarí zabezpečiť rozmach tejto viery aj v tejto oblasti.
Pomosa je jednou z najväčších chrámov v Južnej Kórei a patrí medzi najkrajšie, napriek tomu, že jej veľká časť bola zničená počas japonskej invázie v rokoch 1592-93. Viaceré zo zničených častí boli zrekonštruované už v roku 1602 a zvyšok v rokoch 1613 až 1713.
Turisti majú možnosť dostať sa sem metrom, výstupnou stanicou je Pomosa. Odtiaľ odchádza autobus č. 90, ktorý neskôr stojí priamo pri chráme.

KUMJONGSANSONG

Táto horská obranná pevnosť je najväčšia v celej Kórei. Jej dĺžka je až 17 km, pokrýva plochu viac ako 8 km2. Konštrukcia pevnosti sa začala stavať v roku 1703 a bola dokončená v roku 1807.
Najlepším spôsobom ako sa sem dostať je použiť metro a vystúpiť na zastávke Myongnyun-dong. Stadiaľ sa dá do areálu dostať pešo, čo trvá cca 20 minút, prípadne taxíkom.

HORÚCE PRAMENE TONGNAE

Predstavujú zaujímavú atrakciu, ktorá sa nachádza pri lanovej dráhe v parku Kumjongsansong.

PUSANSKÁ VEŽA

Pokiaľ ste nenavštívili výhliadkovú vežu v Soule, máte možnosť tak urobiť v Pusane. Pusanská veža je 118 m vysoká a ponúka skvelý výhľad na mesto a jeho okolie.

RYBÝ TRH CHAGALCH'I

Návšteva tohoto miesta sa určite oplatí. Je len dobré navštíviť dané miesto skoro ráno, keď obchodníci preberajú čerstvé úlovky rýb a iných morských živočíchov priamo od rybárov. Rušná atmosféra, s ktorou sa tu každý návštevník stretne je očarujúca. Vyjednávanie obchodov, zjednávanie cien, pohľad na rôzne druhy morských živočíchov..., to sa nedá opísať, to sa musí zažiť!
Dostanete sa sem pohodlne metrom, výstupnou stanicou je Jagalchi.

PLÁŽE HAEUNDAE

Pláže sa nachádzajú 14 km severo-východne od centra mesta. Hlavná pláž sa volá Haeundae. Táto pláž je zároveň najpopulárnejšou plážou v celej Južnej Kórei. Pláž je 1.250 m dlhá a je otvorená od júna až do septembra.

T'ONGDOSA, KAJISANSKÝ PROVINČNÝ PARK

T'ongdosa je najväčší budhistický chrám v Kórei. Bol postavený v roku 646 n.l. počas vlády kráľovnej Sondok. Tá patrila k dynastii Shilla. Podobne ako ostatné chrámy v Kórei, aj táto je situovaná do prekrásneho prostredia hôr. Nachádza sa tu až 65 budov. Zakladateľom chrámu bol kňaz Chajang, ktorý študoval budhizmus v Číne.
V areáli je približne 200 mníchov, ktorí tu majú aj svoj domov. Pravidelne meditujú, modlia sa a žijú svoj duchovný život. Chrám je centrom Zen budhizmu.