Sprievodca Južnou Kóreou

KYONGJU

KyongjuINFORMÁCIE O MESTE:

Kyongju (Gyeongji) bolo hlavným mestom kráľovstva Silla pred viac ako tisíc rokmi a údolie, v ktorom sa mesto nachádza, ponúka návštevníkom množstvo historických budov, chrámov a artefaktov. Mesto patrí medzi najväčšie svetové kultúrne centrá, hoci počtom obyvateľov 300.000 patrí medzi menšie mestá v Južnej Kórei. Je to však len v jeho prospech, pretože si zachováva historickú, takmer ideálnu atmosféru. Kyongju patrí k najnavštevovanejším miestam v krajine a pre turistov z celého sveta je dokonalým magnetom a prvoradým cieľom výprav.

ORIENTÁCIA V MESTE:

Orientácie v meste je bezproblémová. Centrum mesta sa nachádza medzi železničnou a autobusovou stanicou. V centre sa nachádzajú aj hrobky panovníkov, ktoré predstavujú jednu zo zaujímavých atrakcií mesta.

ČO VIDIEŤ, ČO NAVŠTÍVIŤ:

TUMULI PARK

Takmer v centre mesta sa rozprestiera nádherný park. Nachádza sa v ňom 20 hrobiek monarchov z dynastie Shilla ako aj členov rodiny. Jedna z hrobiek (Ch'onmach'ong - Hrobka nebeského koňa) je otvorená. Táto masívna hrobka je 13 m vysoká a jej priemer je 47 m. Bola postavená v 5. storočí n.l. K nahliadnutiu je presná kópia zlatej koruny, náramku, ženských ornamentov, zbraní, hrnčiarskych výrobkov.
Park je otvorený denne od 8.30 hod. do 18.30 hod. (od apríla po 31. október), resp. od 8.30 hod. do 17 hod. (od novembra do 31. marca).

CH'OMSONGDAE

Niekoľko 100 metrov od parku Tumuli sa nachádza observatórium, postavené v období medzi rokmi 632 až 646 n.l. 12 kameňov jeho základni symbolizuje mesiace v roku. Stavba pozostáva z 30. kamenných vrstiev, ktoré reprezentujú každý jeden deň mesiaca. Celkom je observatórium postavené z 366 kamenných blokov, ktoré zodpovedajú počtu dní v priebehu jedného roka. Sú tu aj iné technické detaily ako napríklad pozícia veže, jej orientácia, uhol sklonu, orientácia k určitým hviezdam a pod. To všetko napomáhalo spĺňať účel observatória, ktoré je úplne najstarším observatóriom na Ďalekom východe.

PANWOLSONG

Zámok polmesiaca je kráľovským palácom. V súčasnosti sa tu toho veľa nezachovalo, s výnimkou Sokbinggo, čo je vlastne kamenný ľadový dom. Slúžil ako sklad potravín. Do areálu sa neplatí vstupné.

ANAPJI POND

Anapju pond bol vybudovaný kráľom Munmu v roku 674 ako záhrada oddychu a spomienky na zjednocovateľov krajiny, kráľovský rod Shilla. V súčasnosti sú k dispozícii zvyšky dvoch palácov, ktoré tu kedysi stáli.

NÁRODNÉ MÚZEUM

Neďaleko Anapji Pond, na druhej strane cesty sa nachádza veľký komplex národného múzea. Design budovy je v tradičnom klasickom štýle kórejskej architektúry. Nachádza sa tu množstvo umeleckých zbierok, zaujímavý je predovšetkým bronzový zvon Emille, ktorý je jeden z najväčších a najkrajších, ktoré kedy boli vyhotovené v Ázii. Váži 19 ton a je 11 stôp vysoký. Hovorí sa, že zvuk zvona počuť ešte aj vo vzdialenosti 3 km! Žiaľ, toto sa odskúšať prakticky nedá...
Múzeum obsahuje najlepšiu kolekciu historických artefaktov z pomedzi všetkých múzeí, v celej Južnej Kórei.

PAGODA PUNHWANGSA

Bola postavená okolo roku 600 n.l., počas panovania kráľovnej Sondok. Je to najstaršia pagoda (vežovitá chrámová stavba) v celej Južnej Kórei! Dostanete sa sem pešo. Z národného múzea k nej vedie značená cesta. Pešia túra trvá cca 20-25 minút.

MUNMUOVÁ PODMORSKÁ HROBKA

Známa podmorská hrobka kráľa Munmu (661-681 n.l.) z dynastie Shilla. Je jediná podmorská hrobka na svete! Nachádza sa asi 200 m od pobrežia, je obkolesená kamenným ostrovčekom.
Kráľ Munmu si želal, aby po jeho smrti spálili jeho pozostatky a umiestnili ich do mora, neďaleko chrámu Kamunsa. Hlavným zmyslom tohoto činu bolo, aby sa jeho duch stal drakom, ktorý by chránil východné pobrežie kráľovstva Shilla od japonských pirátov. Jeho želanie splnil jeho syn Shimna, ktorý sa stal zároveň ďalším kráľom dynastie Shilla.
Hrobka bola objavené roku 1967. Rakva panovníka je viditeľná z kamenného ostrovčeka, ktorý ju obkolesuje. Predtým bolo možné požičať si loďku na pláži a preplaviť sa na ostrov, v súčasnosti je to však zakázané. Pre vstup je potrebné špeciálne povolenie.

PULGUKSA

16 km juho-východne od Kyongju sa nachádza Budhova národná svätyňa, Pulguksa. Je skutočne veľkolepá! Jej vznik je datovaný rokom 528 n.l., v období vlády kráľa Pob-hung. Roku 1953 bola zničená Japonskom a roku 1970 bola totálne zrekonštruovaná. Rekonštrukčné práce boli ukončené roku 1972.
Kresby a rezbárske práce na streche a odkvape by mali patriť medzi jeden zo siedmych divov sveta! V areáli kláštora sa nachádzajú dve pagody, ktoré "prežili" japonské vojenské ťaženie. Prvá sa volá Taboťap Pagoda a je postavená v typickom umeleckom designe, používanom počas dynastie Shilla. Druhá sa volá Sokkatap Pagoda a je oveľa viac zdobená ako tá prvá. Jej architektúra je charakteristická pre susedné kráľovstvo Paekche. Ich kópie sú umiestnené aj v národnom múzeu v Kyongju.
Pulguksa je spolu s Haiesou najkrajším kórejským kláštorom v krajine.

SOKKURAM GROTTO

Vysoko v horách, nad Pulguksou stojí veľmi známe Sokkuram Grotto. Vybudované bolo v polovici 8. storočia z obrovských žulových blokov. Ide vlastne o vysokú nádhernú sochu sediaceho Budhu, pričom podobnú stavbu je možné vidieť aj v Číne a Indii. Návšteva jaskyne, v ktorej socha Budhu je umiestnená sa určite oplatí. Toto dielo,a podobne aj Puguksa, sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.