Sprievodca Južnou Kóreou

DAEGO

DaegoINFORMÁCIE O MESTE:

Daego (Taego) je tretie najväčšie mesto v Južnej Kórei s počtom obyvateľov cca 2,5 mil. Mesto je dôležitým priemyselným a obchodným centrom, častokrát prezývaným mestom módy. V roku 1996 sa uvažovalo nad plánom vytvoriť z mesta centrum sexuálnej zábavy, tzv. "sex town". Pre turistov tak mali byť k dispozícii viaceré kiná pre dospelých, množstvo "live nude shows", erotických tancov či sex obchodov. Tento plán mal zabezpečiť rozvoj cestovného ruchu v meste. Proti jeho realizácii sa postavili predovšetkým feministické hnutia, predstavení cirkví a pod. To, či sa plán zrealizoval je možné si overiť návštevou tohoto veľkomesta.

ORIENTÁCIA V MESTE:

Mesto je značne komplikované na orientáciu. Dobrým východiskovým bodom je autobusová stanica (inter-city), prípadne železničná stanica. Medzi nimi, resp. v blízkosti nich sa nachádza aj stanica metra. Naľavo od stanice sa nachádza menší most, ktorým prejdete na druhú stranu. O ulicu ďalej sa nachádza skvelá ubytovňa, ktorá patrí medzi najlepšie vo vzťahu kvalita-cena. Mestom vedú dve linky metra (A,B), v roku 2001-2002 je zatiaľ sprístupnená len jedna linka. Pre cestovateľov je "nočná mora" vyhľadať tú pravú autobusovú stanicu, keďže je ich tu až šesť! Sú to express bus terminal (Kosok), východný inter-city bus terminal (Tongbu), západná inter-city bus terminal (Sobu), západná express bus terminal (Sokosok), južná inter-city bus terminal (Nambu) a severný inter-city bus terminal (Pukbu). Pre transport je teda najvhodnejšie použiť vlak, ktorým je možné pokračovať do mesta Kyongju. Autobus do Haiesy odchádza zo stanice Sobu (Sobök), teda zo západnej inter-city bus terminal. Doveziete sa sem metrom, výstupnou stanicou je Seongdangmot.

ČO VIDIEŤ, ČO NAVŠTÍVIŤ:

TRH LIEČIVÝCH BYLINIEK

V centre mesta, približne 1 km od južnej autobusovej stanice sa nachádza tzv. Yakryong shijang. Pokiaľ ste nestihli podobný trh v Soule, určite by bolo vhodné prísť sa pozrieť sem.

HAIESA, NÁRODNÝ PARK KAYASAN

Budhistický, jeden z najznámejších a najkrajších kláštorov v Kórei, nachádzajúci sa v národnom parku Kayasan. Bol založený v roku 802 dvomi mníchmi menom Sunung a Ijong, ktorí študovali budhizmus v Číne. K dispozícii je tu množstvo umeleckých diel a pokladov vo viac ako 90 budovách, či chrámoch. Nachádza sa tu však najväčšia zbierka drevených tlačených dosiek na svete (80.000 kusov), ktorá obsahuje kompletnú kolekciu zbierok budhistického náboženstva! Tá sa nachádza v dvoch budovách, ktoré sú vybavené efektívnym systémom ventilácie, aby sa zbierky nepoškodili. Obyčajne sú budovy zamknuté, resp. neprístupné, ale zbierku je možné dobre vidieť cez okno alebo cez drevené mreže, ktoré zároveň bránia vstupu do knižnice. Spomenutá zbierka patrí do svetového dedičstva UNESCO.
Dokonalú atmosféru dolaďujú zvuky mohutných zvonov, no predovšetkým hlbokých zvukov bubnov, na ktoré bubnujú budhistickí mnísi.

P'ALGONGSANSKÝ PROVINČNÝ PARK

Nachádza sa 20 km severne od mesta Daego. Najvyšší vrch v národnom parku má Pirobong, ktorý meria 1.192 m n.m.
Nachádza sa tu množstvo luxusných hotelov, pre oddych slúži golfové ihrisko s 18 jamkami.
Jednou z hlavných atrakcií parku je predovšetkým Tonghwasa, veľký chrám. Jeho história sa "začala písať" pred viac ako tisíc rokmi. Ešte nápadnejšou stavbou je veľkolepá kamenná socha Budhu, ktorá je najväčšou v Kórei!
Dostanete sa sem autobusom č. 76 alebo pohodlnejším autobusom č. 376. Odchod autobusov je každých 30 minút od 5. hod. do 22. hod. a cesta trvá cca 50 minút.

HORÚCE PRAMENE KYONGSAN

Sú známe aj pod názvom horúce pramene Sangdae. Nie sú to však najkrajšie pramene v Kórei, ale sú najviac navštevované, pretože v okolí sa nachádza veľká rekreačná oblasť. Teplota prameňov je 30°C.