Sprievodca Južnou Kóreou

SOKCH'O

Sokch'oINFORMÁCIE O MESTE:

Sokch'o je rozťahané mesto, veľkosťou a svojou funkciou zodpovedá mestu Poprad, na Slovensku. Svojou polohou predstavuje vstupnú bránu do Národného parku Soraksan.

ORIENTÁCIA V MESTE:

Vstup do mesta zo Soulu "začína" autobusovou stanicou pre expresné autobusy. Odtiaľ vedie veľmi dlhá cesta do centra mesta, popri pobreží mora a zaujímavého majáku. Do centra však jazdia aj autobusy mestskej dopravy. Výhodnejšiu polohu má medzimestská (inter-city) autobusová stanica, ktorá sa nachádza takmer v centre mesta. Hneď za touto stanicou sa nachádza taktiež niekoľko lacných jogwanov.

ČO VIDIEŤ, ČO NAVŠTÍVIŤ:

NÁRODNÝ PARK SOROKSAN

Spomenutý park patrí medzi najkrajšie v celej Južnej Kórei, ak nie je vôbec najkrajší. Je to park listnatých či ihličnatých stromov, park úžasných vodopádov, žblnkajúcich potokov, jaskýň, ..., park starých chrámov a pútnických miest ešte z dynastie Shilla. Návšteva parku je možná v priebehu celého roka, v každom ročnom období návštevníkov očarí krása týchto hôr.
Národný park je najnavštevovanejším parkom v krajine. Hlavne počas sviatkov sem cestuje obyvateľstvo, aby si oddýchlo od každodenných problémov a stresu. Príjemnú atmosféru dotvára neďaleký oceán, na ktorý je z parku prekrásny výhľad. Taktiež pláže, ktoré sú k dispozícii turistom, patria medzi najkrajšie a nie sú také preplnené ako tie, ktoré sa nachádzajú na juhu krajiny.
Park je rozdelený do troch častí, a to vonkajší Sorak, vnútorný Sorak a južný Sorak. Najprístupnejší je práve vonkajší Sorak, a preto je tu aj najviac ľudí, turistov.
Najvyšším vrchom je Taech'onbong, ktorý sa nachádza 1.708 m.n.m. a často býva cieľom turistických výprav. Najlepšie, ako sa k nemu dostať, je zo Sorak-dong alebo z horúcich prameňov Osaek.
Pri vstupe je k dispozícii tabuľa s náčrtom turistických trás, ktorých je tu veľmi veľa. V priebehu jedného dňa nie je možné celý park prejsť, dôležité je teda stanoviť si, ktorá časť parku je pre Vás zaujímavá.
Zaujímavá trasa je k Budhovej jaskyni. Výstup k nej je síce dosť náročný, ale oplatí sa! Námaha, ktorú je nutné podstúpiť, sa určite vykompenzuje skvelým výhľadom, ktorý sa každému naskytne pri pohľade z jaskyne.
Atraktívnou ponukou je určite lanová dráha dlhá 1.100 m, ktorá záujemcov vyvezie na jeden z vrchov, odkiaľ je fantastický výhľad na mesto Sokch'o a oceán. Nachádza sa tu aj budhistická svätyňa, pri ktorej si môžete vychutnať monotónne hlasy mníchov. Veľmi pekný kláštor je však dole, naľavo od stanice lanovej dráhy. Cestou prejdete okolo obrovskej sochy Budhu, ktorá je jednou z najväčších atrakcií parku.