Cestopisy

Cesta za tradíciou

RuskoRUSKO

A tradičný ruský suvenír

Pochádzam z Ruska. Z obrovskej krajiny, o ktorej sa šíria legendy. O tom, že každý Rus má doma svôjho medveďa, ktorý konzumuje výhradne vodku a veľa iných vecí. Lenže všetko sa to šíri preto, aby sa sem prilákalo čo najviac turistov. A turistov je tu naozaj hodne. Chceli by pochodiť všetky pamiatky, pofotiť si Kremeľ a veľa iných vecí. Ja ale do Moskvy prichádzam, keď je to naozaj nevyhnutné – pozrieť rodinu, pár kamarátov, ktorých tu ešte mám a navštíviť pár zaujímavých podujatí a miest.
Nedávno sa mi podarilo v priamom zmysle slova dotknúť tradície. Zrejme si niektorí budú pamätať na tradičný ruský suvenír – modro-bielu keramiku, ktorú dovážali z Moskvy ešte naše babky a neskôr aj rodičia. Mne sa podarilo dostať priamo do výrobne, keďže sa zistilo, že majiteľ tejto menšej fabriky je náš sused.

Cesta za tradíciou Rusko

Prichádzame k menšej, poschodovej budove vzdialenej od hlavného mesta asi 20 kilometrov. Všade naokolo to vyzerá ako jedno veľké smetisko a aj ľudia sa na nás pozerajú ako na marťankov. Vystúpim z auta, vyberiem fotoaparát, zhlboka si vzdýchnem a idem.
Majiteľ ma víta už pred vchodom. Usmieva sa a odprevadí ma najprv na menšiu exkurziu. Ukáže najprv ich múzeum. Sú tu pozbierané šálky, samovary, fľaše a iné veci od výmyslu sveta. A nie su len modro-biele! Sú aj farebné, pestro vymaľované. Majiteľ hovorí, že dodávajú suveníry do celého Ruska a predovšetkým do Moskvy. Takže väčšina keramiky, ktorá sa dá kúpiť v stánkoch, predávajúcich suveníry sa vyrába tu!

Cesta za tradíciou Rusko

Prechádzam sa a pozerám na všelijaké výrobky. Sú tu aj poháre na pivo, menšie poháriky na vodku (bez toho sa nedá, tradičný ruský nápoj!), taniere, čajníky, kanvice a neviem čo ešte. Je tu aj veľa figuriek, malých sošiek, znázorňujúcich ľudí a zvieratá. Dakde v úzadi vidím veľký čajník, vyzerajúci ako hamburger. Dosť sa na tom bavím.

Cesta za tradíciou Rusko

Neskôr ma ale majiteľ odprevadi tam, kam by sa obyčajný smrteľník nedostal asi nikdy. Do skladu. A mám povolené aj pofotiť všetko, čo len bude dovezené do obchodov, stánkov alebo niekomu na objednávku. Je tu ešte viac regálov ako v múzeu.

Cesta za tradíciou Rusko

Tak teda behám a fotím, neprestávajúc sa diviť tomu, čo ľudská fantázia dokáže vyprodukovať. Každá soška, čajník alebo šálka je ručne vyrobená a vymaľovaná. Takže niekde sa ľudia naozaj držia tradície. Všetko, čo sa tu vyrába sa vyrába presne ako pred sto – dvesto rokmi.
Po tom, ako pobehám, majiteľ ma pozve na naozajstný ruský čaj. Sedím u neho v pracovni, pripomínajúcej obrovskú sálu a on mi rozpráva o tom, ako to preňho vlastne celé začalo. Dalo by sa to vydedukovať – bol maliarom a chcel zachrániť tradície ruskej keramiky a priniesť do toho aj niečo svoje.

Cesta za tradíciou Rusko

Pijeme čaj z úžasných šálok, ale vtedy sa pán usmeje a povie: "hneď potom tie šálky vyhodím". Začudovane sa naňho pozerám: prečo vyhadzovať takú krásu? "To boli nepodarky" - odpovie s úsmevom "Tak ich využívam aspoň takto". Tak sa mu teda poďakujem za exkurziu a čaj a pomaly sa pohnem domov. S plným foťákom zaujímavých vecičiek a veľkou, ručne maľovanou šálkou v ruke. Mala som možnosť sa stretnúť s tradíciou. A nie je to moje jediné stretnutie...


Autor: Anastasia Sevastyanova
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Moskvy
Ubytovanie v Moskve
Požičanie auta v Moskve

Poistenie do Moskvy

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchCesta za tradíciou