Mestá sveta

CAGLIARI SPRIEVODCA / CAGLIARI CITYGUIDE

TalianskoTALIANSKO

Popis lokality

Historické mesto Cagliari, nachádzajúce sa v južnej časti čarovného ostrova Sardínia (v zálive Golfo di Cagliari), je hlavným mestom, rozkladajúcim sa na siedmych kopcoch: Castello, Colle San Michele, Colle di Bonaria, Monte Urpinu, Monte Claro, Tuvu Mannu a Tuvixeddu.

V Cagliari žije približne 160.000 (s aglomeráciou takmer 500.000) obyvateľov a zaraďuje sa medzi najdôležitejšie, najbohatšie a zároveň najväčšie mestá ostrova. Je taktiež sídlom biskupa a patrí medzi najdôležitejšie prístavy v Stredomorí.

Hlavné mesto Sardínie je pulzujúcim mestom a hoci je talianskym mestom, Tunisko je bližšie ako Rím. Domácim to, zdá sa, vyhovuje, pretože obyvatelia Cagliari nemajú Rimanov príliš v obľube.

Cagliari každoročne poteší svojich návštevníkov bohatou históriou (s množstvom historických pamiatok), kultúrou, početnými kvalitnými reštauráciami i nočným životom. Cagliari je ale taktiež známe aj ako mesto Slnka a v kombinácii s nádhernou 8 km dlhou plážou Poetto je taktiež ideálnym miestom pre nádhernú letnú dovolenku.

Cagliari, capital of Sardinia by Lubomir Mihalik on 500px.com

História Cagliari

Cagliari je staršie mesto ako Rím, keďže ho založili Feničania v období medzi 7. a 8. storočí pred Kristom. Feničania tu začali budovať obchodné osady. Vďaka svojej polohe už vtedy bolo mesto považované za vstupnú bránu Sardínie, čo zabezpečilo jej ďalší rozvoj. V nasledujúcom období sa tu vystriedali Púni, Rimania, Vandali, či Byzantínci. Mimochodom práve Rimania z Cagliari spravili administratívne centrum provincie. Taktiež vybudovali dláždené cesty, vytvorili mestské štvrte a zaviedli pravidelné dodávky vody.

Neskôr sa o Cagliari začali zaujímať talianske mestské štáty ako Ajnov a Pisa. Boli to práve Pisania, ktorí vybudovali pozdĺž štvrte Castello múr a dve veže: 1/ Torre di S. Pancrazio a 2/ Torre dell´Elefante. Taktiež sa podpísali pod rozvoj štvrtí Sampace, Marina a Villanova a dali mestu tvar, ktorý sa zachoval až do začiatku minulého storočia.

V roku 1323 bolo mesto dobyté Španielmi a od roku 1479 sa Cagliari dostalo pod španielsku správu. Od roku 1708 bolo mesto okupované Angličanmi, neskôr bolo Cagliari pričlenené k Rakúsku, aby sa v roku 1847 celá Sardínia stala súčasťou zjednoteného Talianska.

Zaujímavosti a pamiatky Cagliari

Svoju návštevu môžete začať v starej prístavnej štvrti Marina, pochádzajúcej zo 16.-19. storočia, s arkádovými palácmi, kaviarňami a reštauráciami. Obzvlášť pôsobivá je promenáda Via Roma, ktorú lemujú palmy a početné obchody so suvenírmi. Na jej konci stojí jej dominanta, novogotická radnica Palazzo Comunale s dvomi vežami, ktorá bola postavená na prelome 19. a 20. storočia. Počas 2. svetovej vojny bola síce zničená, následne ale opäť vybudovaná do dnešnej podoby.
Všetkých návštevníkov ďalej poteší prechádzka spleťou romantických hornatých uličiek starého mesta.

Pri potulkách starým mestom určite nevynechajte návštevu najstaršej časti mesta, ktorou je zámocká štvrť Castello. Ide o architektonicky najzaujímavejšiu štvrť, ktorá je obohnaná obranným múrom s baštami a dvoma vežami. Domy lokalizované v tejto štvrti bývali domovom aristokracie. V tejto štvrti sa taktiež sústredili všetky úrady.
V tejto štvrti dnes stojí významný komplex Cittadella dei Musei. Nachádza sa tu Museo Nazionale Archeologico (Národné archeologické múzeum), založené v 19. storočí. Nájdete tu cenné exponáty, hlinenú keramiku, bronzové sochy z prehistorickej kultúry nuragov, zlaté, strieborné i bronzové šperky a rôzne náleziská z nuragských, fenicko-púnskych a rímskych pohrebísk. Okrem archeologického múzea sa v komplexe nachádza aj Múzeum voskových figurán, Siamské múzeum a Národná umelecká galéria. Na doplnenie ešte dodávame, že okrem Národného múzea je možné v Cagliari navštíviť aj Etnografické múzeum ako aj Múzeum mineralógie.

V štvrti Castello, resp. aj v celom Cagliari sa nachádza viacero kostolov. Jedným z tých, ktoré by ste mali navštíviť, je Katedrála Santa Marie [ | ], ktorej hlavný portál je ozdobený reliéfmi z 12. storočia. Vo vnútri chrámu sa nachádza mramorová kazateľnica postavená v rokoch 1158 až 1162. K turistickým atrakciám patrí nádherne zdobená krypta vytesaná do skaly.

Dominantou starého mesta sú zvyšky pisanských opevnení zo 14. storočia a veže Torre San Pancrazio (postavená v roku 1305) a Slonia veža (ozdobená bielym malým slonom) Torre dell´Elefante (postavená v roku 1307), nachádzajúca sa na konci známej uličky Via Universitá. Na spomenutú 35 metrov vysokú vežu je možné aj vystúpiť, odkiaľ sa návštevníkom ponúkajú nádherné výhľady na pôsobivý prístav tohto krásneho historického mesta. Obidve veže mali chrániť obyvateľstvo mesta pred nájazdmi Aragoncov.

Nemôžeme zabudnúť spomenúť na terasy s hradbovou vežou Bastione San Remy (kedysi tvorila časť opevnenia starého mesta), odkiaľ sa ponúkajú nádherné výhľady na mesto, jeho okolie a pôsobivý prístav. Bastione San Remy bola postavená v roku 1901. Spolu s rozľahlou terasou Umberta I. (pochádzajúcou z roku 1720) a s triumfálnym oblúkom tvorí južnú časť Castella.

V Cagliari, v časti Stampace (severozápadne od Castella) nájdete aj Rímsky amfiteáter (Anfiteatro Romano), pochádzajúci z 2. storočia nášho letopočtu, s kapacitou až 20.000 divákov. Pod tribúnami sa nachádzali priestory pre gladiátorov a klietky pre zvieratá. Dodnes sa tu v letnej sezóne konajú operné a tanečné predstavenia. Amfiteáter bol vysekaný do skalného svahu.
Fanúšikov flóry poteší Botanická záhrada Orto Botanico [ | ], nachádzajúca sa južne od rímskeho amfiteátra. V botanickej záhrade sa nachádza množstvo zaujímavých tropických a stredomorských rastlín a taktiež ponúka pekný výhľad na Cagliari. Botanická záhrada sa rozprestiera na ploche cca 5 hektárov.

Východne od starého mesta môžete navštíviť ranokresťanský kostol San Saturno /Basilica di San Saturnino/ so 17 metrov vysokou kupolou. Pochádza z 5. storočia a predstavuje najstarší chrám na Sardínii.
K ďalším významným svätostánkom mesta patria tiež kostoly Nostra Signora di Bonara a Sant´Agostino, či katalánsky gotický kostol San Giacomo, nechádzajúci sa v štvrti Villanova. V už spomenutej štvrti Stampace stojí barokový kostol San Michele.
K zaujímavým pamätihodnostiam patrí taktiež kláštorný gotický komplex Santuario di Nostra Signora di Bonaria, pochádzajúci z roku 1324, so zázračným obrazom Madony di Bonario.
Cagliari návštevníkov priťahuje hlavne svojou dominantou, rozľahlým mohutným stredovekým hradom Castello San Michele, pochádzajúcim z 12. storočia. Hrad sa rozprestiera na kopci týčiacom sa nad starým mestom.

Nákupy v Cagliari

V priamom susedstve s historickou časťou mesta Cagliari môžete navštíviť obchodnú štvrť mesta (obzvlášť populárne sú úzke nákupné uličky Via Garibaldi a Via G. Manno), kde nájdete množstvo príležitostí na nákup, od luxusných vecí až po bežné suveníry, ktorými môžete obdarovať svojich priateľov, či blízkych po návrate domov.
V centre mesta je viacero obchodných domov, ponúkajúcich širokú škálu módnych talianskych, ale aj svetových značiek.

Relax v Cagliari

Samotné mesto ponúka dokonalé vyžitie aj pre fanúšikov kúpania sa. Ide totiž o prístavné mesto, ktoré sa môže pochváliť nádhernou romantickou plážou Spiaggia Il Poetto s tyrkysovým morom a jemným bielym pieskom. Svojou dĺžkou 8 km sa táto pláž radí medzi najdlhšie pláže nielen na Sardínii, ale aj v celom Taliansku. Od Cagliari je pláž vzdialená približne 15 minút autobusom.

Neďaleko Cagliari je množstvo obľúbených dovolenkových rezortov, skvelých pláží, či dokonca aj aquapark Diverland Water Park Village.

Okolie Cagliari

V blízkosti mesta sa nachádza tzv. Diablove sedlo, ktoré je viditeľné aj z vyššie spomenutej pláži Spiaggia Il Poetto. Podľa legendy sa práve v Diablovom sedle odohrala bitka anjelov a démonov, pretože mali záujem ovládnuť nádherný záliv. Nakoniec anjeli na čele Archanjelom Gabrielom záliv ubránili a od tých čias dostal pomenovanie Záliv anjelov.
V okolí Cagliari odporúčame taktiež návštevu jeho slaných jazier. Solné jazerá / rybníky Santa Gilla a Molentargius sú chránené Európskou úniou, predovšetkým pre rôznorodosť fauny a prítomnosť veľkej kolónie ružových plameniakov.

Kedy navštíviť Cagliari

Mesto je vhodné navštíviť celoročne. Pokiaľ máte záujem mesto spoznávať a vyvarovať sa horúčavám, môžeme odporučiť jarné, resp. jesenné obdobie. Bonusom v letnom období je možnosť kúpania sa v mori.
Obzvlášť zaujímavá je návšteva mesta v máji, kedy sa tu začiatkom mesiaca oslavuje sviatok Sant’Efisio, ktorý je vďaka okázalému sprievodu v tradičných kostýmoch pochádzajúcich z celej Sardínie, najznámejším a najnavštevovanejším sviatkom na celom ostrove. Počas procesie sa doprevádza kočiar s posvätnou soškou Sant'Efisio do kostola v Nore, kde bol umučený.

Doprava do Cagliari

Najjednoduchšie sa do Cagliari dostanete lietadlom. Medzinárodné letisko Aeroporto Internazionale di Cagliari-Elmas [ | ] je lokalizované približne 7 km od hlavného mesta. Z letiska je zabezpečená pravidelná autobusová doprava každých 30 minút. Alternatívne môžete využiť taxi služby, ktoré sú síce drahšie, no pohodlnejšie.
Cagliari je prístupné aj lodnou dopravou. Trajekty spájajú Cagliari s Palermom, Neapolom a Civitavecchiou, pričom plavba trvá od 11 do 13,5 hodín.

Doprava v Cagliari

Ideálnym dopravným prostriedkom v meste je zelený city bus, ktorý Vás prevedie všetkými zaujímavými pamiatkami v meste v priebehu jednej hodiny. Nástupište autobusu sa nachádza na Piazza Yenne a frekventované odchody (každú hodinu) sú v čase od 9:30 do 19:30.

Záverom o Cagliari

Hovorí sa, že Cagliari zaujme až na druhý pohľad. Pravdou však je, že toto mesto žiadneho návštevníka nesklame. Či už hľadá históriu, obchodné príležitosti, relax, každý si príde na svoje. Aj preto počas Vašej cesty do Sardínie Vám môžeme návštevu Cagliari, s punsko-rímskou výstavbou a dominantnou španielskou architektúrou, len vrelo odporučiť.


Preskúmaj Cagliari - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Cagliari
Ubytovanie v Cagliari
Požičanie auta v Cagliari

Poistenie Cagliari


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáCagliari