Cestopisy

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie

KanadaKANADA

Britská Columbia nie je len Vancouver

Hory, lesy, oceán, vysoké mrakodrapy, ale aj domčeky na predmestí je možné nájsť na tomto krásnom kúsku zemegule - v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Po vyše 10-hodinovom lete ponad oceán vystúpite na najkrajšom letisku Severnej Ameriky - Vancouver International Airport (YVR), ktoré už samo osebe zanechá veľmi príjemný pocit hneď po vystúpení z lietadla. Nastupujete do moderného vlaku metra, ktorý nemá žiadneho vodiča a pohýnate sa vpred do centra krásneho mesta Vancouver City.

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie

Cestou zisťujete, že niekoľko metrov pod vami funguje bežná premávka, ktorou by trvalo oveľa dlhšiu dobu dostať sa niekam. Vlaky nazvané Skytrain totiž jazdia po koľajniciach po dráhe vyššie ako sú bežné cesty, preto im čas nepredlžuje nič iné, než zastávky. O necelú polhodinku vám hlas z reproduktora zahlási konečnú zastávku Waterfront Station a vystupujete na severnej strane polostrova, kde sa nachádzajú prístavy a kde sa dá prestúpiť na lodnú pravidelnú linku smerujúcu k severnému Vancouveru.

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie
   Pohľad na časť Waterfront

Všade naokolo vidieť veľa mrakodrapov postavených len niekoľko rokov dozadu, takže je hneď jasné, že mesto má dobré finančné zázemie a prosperujúci trend. V uliciach je fakt slušný poriadok vďaka uvedomelosti miestnych a pravidelnému upratovaciemu servisu mesta.

Samotný Vancouver je rozdelený na viac menších častí, ako napríklad Richmond, kde sa pravidelne konajú trhy s lacnou elektronikou, oblečením a stánkami s rôznymi ochutnávkami kadečoho. Burnaby zas poskytuje možnosť si v letných mesiacoch vyskúšať kolotoče a pozrieť si rôzne vystúpenia v zábavnom parku. Okrem týchto je tu aj Severný Vancouver, Západný Vancouver a časť nazvaná Delta.

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie
   Autor: vitaminxxl

Pri otázke, čo sa vo Vancouveri dá vidieť, nasleduje niekoľko odpovedí. V samotnom downtowne to môže byť hokejový štadión, kde sa hrávajú svetové zápasy NHL s miestnym tímom Vancouver Canucks, alebo sa v ňom konajú koncerty známych hviezd. Hneď vedľa je futbalový štadión, ktorý sa len prednedávnom zrekonštruoval a pár sto metrov od neho, smerom do kopca, uvidíte starú knižnicu, v ktorej si aj bez registrácie môžete krátiť chvíle čítaním kníh z obrovskej ponuky. Blízko je aj budova štátneho rozhlasu CBC, kúsok na severovýchod natrafíte na druhý najväčší Chinatown Severnej Ameriky. Práve obyvatelia tejto časti tvoria veľké percento domácich.

Po celom meste funguje vysoko rozvinutá cyklistická doprava využívaná na presun do práce či relaxačne a tak isto by bola škoda nevyužiť možnosť prejsť sa po chodníkoch vedúcich po obvode polostrova. Uvidíte tam krásne udržiavané pláže, trávnaté plochy slúžiace na oddych, alebo naberiete energiu v Stanley Parku, kde sa vám bude zdať, akoby ste prekročili hranice mesta. Tie neprekročíte ani keď sa vyberiete trajektom do severnej časti mesta pozrieť si mosty spájajúce vysoko položené kopce, medzi ktorými sa tiahne rieka prichádzajúca z jazera. Pohľady odtiaľ budú určite stáť za to, či už na bezplatne dostupnom moste, alebo na tom väčšom, ktorý je ich turistickou atrakciou.

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie
Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie
   Autor: vitaminxxl

A ako bolo spomenuté na začiatku, nechýbajú tu ani hory, tak isto dostupné na skok od mesta. Lyžovať sa dá na Grous Mountain, odkiaľ budete mať Vancouver ako na dlani. Tento kopec je blízko spomínaných mostov a jazera Capilano Lake, takže opäť nebudete veriť, že jedno mesto môže ukázať tak veľa krásy.

Lenže Britská Columbia nie je len Vancouver, ale aj ostatné územie provincie. Určite sa oplatí zájsť aj do dvoch lákavých miest a to Whistler a Victoria City.

Whistler sa stal známejším miestom vďaka zimným olympijským hrám v roku 2010, kedy sa oči státisícov ľudí pozerali na výkony športovcov z celého sveta. Nakoniec, nie nadarmo si ho vybrali ako miesto konania. Nachádza sa asi 2 hodiny cesty autom severne od Vancouveru, je usadené medzi štítmi pohoria Rocky Mountains a okrem útulne pôsobiacich ulíc centra sa tu dá nadýchať čerstvého vzduchu a využiť lanovky, prevážajúce návštevníkov doslova z jedného štítu na druhý.

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie
   Autor: vitaminxxl

Na vrchu prvého z nich je veľký kamenný symbol olympijských hier - Inukshuk, označujúci zaujímavé, prípadne dôležité miesta, kam sa pred vami v prírode človek dostal.

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie

Vo Whistleri si človek nájde niečo pre seba aj v zime, keď je čas na lyžovanie, snowboardovanie či stavanie snehuliakov, ale aj v lete, pri prechádzkach krížom-krážom horami, alebo si vyskúša zjazdové bicyklovanie s prepracovanou dráhou. Ako dopravný prostriedok pre 2 milióny turistov ročne je možné použiť cestnú dopravu a tak isto aj železnicu, ktorá vedie v jej blízkosti.

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie
   Autor: vitaminxxl
Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie

Tretím miestom nádhernej provincie je mesto Victoria. To možno nájsť približne 100 km južne od Vancouveru, na južnom cípe ostrova Vancouver Island. Dostať sa tam dá trajektom, prípadne malým lietadlom. Po asi jednej a pol hodine plavby vystúpite v prístave Swartz Bay. Do centra si však treba ešte pár kilometrov cesty pripočítať, takže ako bežný turista využijete poschodové autobusy za 2,5$, prípadne taxík.
Hlavným poznávacím znamením Victorie je pohľad na zátoku obkolesenú luxusným hotelom The Empress a múzeom National Geographic. Prehliadnuť si mesto je v rámci ušetrenia času najlepšie vo vyhliadkovom autobuse. Ten vás prevedie všetkými zaujímavými zákutiami, ktoré majú svoju históriu. Ak si to miesto chcete pozrieť zblízka a vychutnať si ho viac, je možné vystúpiť a počkať na ďalší, prichádzajúci o pol hodinu. Pri jednej trase si tak odfotíte prvý vodojem v meste, obrovskú mozaiku na budove, golfové ihriská pri pobreží či hrad Craigdarroch Castle, priam vystrihnutý z rozprávky o Gumkáčoch.

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie

Vo Victorii je niekoľko miest, kde ponúkajú niečo, čo sa len tak vidieť nedá - voľne žijúce kosatky a veľryby spolu s uškatcami a ostatnými plavcami. Stačí sa obliecť do skafandra chrániaceho pred vetrom a chladom a nastúpiť na rýchly člnok. Plavbou okolo jedinej pristávacej a odletovej dráhy na vode pre lietadlá v Severnej Amerike miniete zátoku a zrazu zrýchlite plnou parou vpred ku kráse prírody Britskej Kolumbie. Takmer isto tam budú rybári loviaci lososov a ostatné člny čakajúce na to najdôležitejšie - kosatky a veľryby. Pri šťastnom dni sa mi podarilo uvidieť aj obrovský výstrek vody, po ktorom nasledovala ešte väčšia chvostová plutva jedného z najväčších tvorov planéty. Presúvame sa o nejaký kúsok inde a tam popri kajakároch, len zopár metrov od pevniny, pláva rodinka dravých kosatiek.

Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie Britská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie

Kapitán člnka nám v tom tichu vysvetľuje základné pojmy a fakty o týchto krásavcoch, kým všetci, čo majú foťáky, zachytávajú tieto nádherné momenty. Nič netrvá večne, tak sa musíme vrátiť, ale cestou sa zastavujeme pri ostrove s majákom, na ktorom si vylihovalo asi 200 uškatcov zdraviacich nás tým ich typickým zvukom.
V meste si ešte stihnete dať niečo pod zub a na ceste počítate všelijaké autá vylodené z amerického trajektu, stojaceho v colných priestoroch a len o vlások stíhate posledný trajekt do Vancouveru o deviatej večer.

Takýto výlet nie je pre tých, čo sa radi opaľujú pri mori a nerobia nič, ale pre tých, ktorí chcú zažiť harmóniu prírody a človeka. Všetky tieto miesta majú jedinečného ducha a ich turizmus je rozvinutý natoľko, aby vo vás zanechal pocit bezstarostného života v tejto časti Kanady.

Autor: Ladislav Feher
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Vancouveru
Ubytovanie Vancouver
Požičanie auta Vancouver

Poistenie do Kanady

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchBritská Kolumbia, Vancouver a jeho okolie