Poklady sveta

Borobudur

IndonéziaINDONÉZIA

Popis lokality

Photograph .:The Peaks:. by Arsyad Siregar on 500px


Hoci vznik stavby Borobudur [ ] nie je presne známy, predpokladá sa, že jeho výstavba prebiehala medzi 8. a 9. storočím, počas vlády dynastie Šailendrovcov. Výsledkom bolo vytvorenie stavby, ktorá sa stala najväčšou budhistickou stavbou na svete a najväčším monumentom na južnej pologuli. Počas samotnej výstavby sa na túto stavbu ležiacu na umelo navýšenom kopci použilo až 60.000 m3 andezitu. Chrám má tvar 10 stupňovitej pyramídy, siahajúcej do výšky 34,5 metrov (pôvodne 42 metrov). Jeho štvorcová základňa má rozmery 123x123 m, teda 15.129 m2.
Borobudur je stavbou s množstvom obrazov a okolo 2.600 reliéfov pôvodne maľovaných žiarivými farbami. Nachádza sa tu tiež cez 500 sôch sediaceho Budhu. Stavitelia tohto úžasného komplexu Borobudur mali snahu vytvoriť obdobu legendárnej hory, tzv. Meru so zlatým vrcholkom, na ktorom spočíva celý vesmír – v zmysle indickej mytológie. Borobudur tak predstavuje budhistickú víziu kozmu vytesanú do kameňa, začínajúcu piatimi spodnými terasami so štvorcovým pôdorysom, predstavujúcimi pozemský život. Nad nimi sú ďalšie tri kruhovité terasy symbolizujúce svet duchovný. Horným terasám dominuje 72 menších svätýň (tzv. stúpy) zvoncovitého tvaru skrývajúce vo vnútri po jednej soche Budhu v životnej veľkosti. Vrcholu komplexu, uprostred najvyššej terasy, dominuje svätyňa s priemerom 15 metrov, ktorá svojou prázdnotou symbolizuje najvyšší cieľ budhizmu, nirvánu (hoci v minulosti v nej bola nájdená nedokončená socha Budhu).
Návštevníkom Borobuduru sa odporúča ísť tou cestou, ktorou chodia procesie (cca 5 km). Vystúpiť hore po schodoch k terasám a jedenkrát obísť dokola každú terasu, než vystúpia na ďalšiu. Pri výstupe by sa mal človek vždy obracať vľavo, nakoľko ísť druhým smerom by znamenalo priklonenie sa ku zlu.
Borobudur po konverzii obyvateľov z budhizmu na islam bol opustený a zabudnutý, aby ho následne v roku 1814 objavil Sir Thomas Raffles. V 20. storočí si tento poklad sveta vyžiadal kompletnú rekonštrukciu, ktorá sa realizovala pod záštitou UNESCO. Celá stavba bola rozobraná až na jednotlivé kamene, ktoré sa následne prečistili a ošetrili, aby sa zase poskladali do pôvodnej podoby. Spomenutá rekonštrukcia stála 25 miliónov USD. Aj vďaka nej v Borobudur budhisti každý rok oslavujú svoj najdôležitejší sviatok vesaku. Borobudur je bezpochyby úžasným magickým miestom a výnimočnými miestom svetovej architektúry.

Lokalita Borobudur je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1991.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Jakarta
Ubytovanie v Borobudur
Požičanie auta v Jakarte

Poistenie do Indonézie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaBorobudur