Festivaly vo svete

Regata Storica v Benátkach

TalianskoTALIANSKO

Veslárske súťaže v Benátkach

Táto historická oslava sa tradične koná každoročne v prvú septembrovú nedeľu. Jej korene siahajú do r. 1315, vtedy sa konala údajne prvýkrát, za vlády dóžu Giovanniho Sorazna. Keďže pre Benátky bolo existenče dôležité mať kvalitných a zdatných veslárov aj námorníkov, oslavy sa od 16. storočia začali usporadúvať pravidelne.

Photograph Festa della Sensa by Vesna Zivcic on 500px

Benátčania si v tento deň pripomínajú slávnu minulosť svojho mesta, kedy benátske lode vládli nad celým Východným Stredomorím. Oslava sa začína v nedeľu v poobednajších hodinách, kedy na Canal Grande pútajú pozornosť gondoly, staré lode s veslármi. Každá gondola býva riadená viacčlennou posádkou v krásnych pestrých historických kostýmoch, aj samotné gondoly sú zdobené rôznymi motívmi.

Photograph Regata Storica by Vesna Zivcic on 500px

Photograph The Umag Team by Vesna Zivcic on 500px

Súčasťou osláv sú aj veslárske súťaže v jednotlivých kategóriách. Veslárov čakajú rôzne úlohy a musia prejsť kontrolnými stanicami. V cieli sa vyhlásia výsledky súťaží a odovzdávajú sa ceny.

Photograph To the victory of the historical Regatta by Paolo Giraudo on 500px

Na brehu pozdĺž Canal Grande sa zhromažďujú jednak domáci obyvatelia, ale aj turisti zo sveta a všetci sa snažia v predstihu získať „dobré miesto“ s najlepším výhľadom na veľkolepé pestré divadlo.

Photograph Regata Storica by Vesna Zivcic on 500px

Regata je sviatok gondol a gondoliérov a ponúka nevšedný zážitok.

Photograph Expectant of historical Regatta by Paolo Giraudo on 500px

Po súťažiach sa začínajú ozajstné oslavy. Malé, tiché uličky ožijú, zavládne karnevalová nálada a mnohí atmosféru osláv prirovnávajú k známejšiemu podujatiu v Benátkach - karnevalu. Muzikanti vyzývajú do tanca a veselý, pestrý dav strhne do zábavy aj okoloidúcich návštevníkov mesta.
Navštíviť Benátky v tento deň znamená znásobený zážitok – samozrejme v spojení s prehliadkou jedinečného, krásneho mesta, ktoré môžete navštíviť viackrát, pretože aj tak vám vždy ponúkne nejaké prekvapenie. A tak počet návštevníkov z roka na rok stúpa a odhaduje sa, že každoročne ich toto mesto priláka 14 miliónov.

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Benátok
Ubytovanie v Benátkach
Požičanie auta v Benátkach

Poistenie do Benátok

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyRegata Storica