Mestá sveta

BARCELONA SPRIEVODCA / BARCELONA CITYGUIDE

ŠpanielskoŠPANIELSKO

Popis lokality

Barcelona, hlavné mesto Katalánska a druhé najväčšie španielske mesto, sa nachádza v severovýchodnom Španielsku na pobreží Stredozemného mora. Po Madride je to najľudnatejšie mesto - s predmestiami má vyše 3 milióny obyvateľov. S Madridom celé stáročia súperí o prvenstvo a v mnohých ohľadoch vychádza ako víťaz.

Gingerbread Village by Luis Pina on 500px.com

O Barcelone

Metropola je najvýznamnejším obchodným a priemyselným centrom, kolískou kultúry a olympijským mestom (v r. 1992 sa tu konali letné olympijske hry). Barcelona má bohatú históriu, existovala už v staroveku ako kartáginská kolónia. Za jej zakladateľa podľa jednej povesti považujú poloboha Herkula, podľa druhej Hamilkar Barcasa (otca slávneho Hannibala).
Mesto od jeho založenia dobývali Rimania, Vizigóti a Maurovia. V stredoveku jeho doba rozkvetu skončila objavením Ameriky Kolumbom, kedy sa moc presunula do Madridu a väčší význam nadobudli mestá Sevilla a Cádiz, ktoré sa stali východiskovými miestami pri objavovaní Nového sveta.
Rýchly rozvoj mesta nastal v 19. storočí, keď sa stalo centrom katalánskeho autonómneho života.

Pamiatky a zaujímavé miesta v Barcelone

Panorama of Placa de Catalunya in the Morning, Barcelona, Spain by Andrey Omelyanchuk on 500px.com

Prehliadku mesta možno začať na jednom z najznámejších námestí Barcelony - Placa Catalunya [ ]. Nachádza sa v centre mesta na hranici starého mesta a novšej modernej štvrti. Vzniklo v 19. storočí, keď sa zbúrali mestské hradby. Zdobia ho fontány, sochy, zeleň. Po jeho obvode sa nachádzajú banky, obchody, divadlá. Tu je situovaný aj najväčší obchodný dom v Barcelone - El Corte Inglés.
Námestie je centrom spoločenského života, ale aj miestom oddychu domácich či turistov.

La Rambla, Barcelona. by Sergey Didenko on 500px.com

Najrušnejším a najpopulárnejším miestom Barcelony je 1200 m dlhý bulvár Rambla [ ], ktorý sa nachádza medzi už spomínaným známym katalánskym námestím Placa Catalunya a prístavom. Názov ulice je odvodený od arabského slova ramla (potok), ktorý tu v minulosti skutočne okolo hradieb tiekol. Jednotlivé úseky majú svoj názov.
Pouličné kaviarne, hudobníci, kvetinové stánky, rôzne atrakcie, maliari portrétov, všade plno ľudí dotvárajú obraz tejto promenády.

Pred prístavom sa týči jeden zo symbolov mesta - 68 m vysoký Kolumbov stĺp (Mirador de Colón) [ ], odhalený v r. 1888 pri príležitosti Svetovej výstavy v Barcelone. Zdobia ju reliéfy znázorňujúce rôzne významné etapy z ciest moreplavca a alegorické sochy, ktoré predstavujú Katalánsko, Aragónsko, Kastíliu.
Na stĺpe stojí 8 m vysoká socha Krištofa Kolumba. Výťahom sa dá vyviezť na vyhliadkovú vežu, odkiaľ sa možno pokochať výhľadom na okolie.

Barcelona má krásne historické pamiatky, väčšinou románske, gotické aj renesančné, rovnako však láka návštevníkov aj svojimi secesnými stavbami. Veľkým lákadlom sú však jedinečné architektonické diela, ktorých autorom je Antonio Gaudí.

Najslávnejší architekt Španielska sa narodil v r. 1852, architektúru študoval v Barcelone. Jeho obdivuhodné stavby sú originálne, nenapodobňoval žiadny iný štýl. Asymetria, oblé línie potvrdzujú jemu pripisovanú myšlienku „rovná čiara je líniou ľudí, krivka líniou bohov“. Svojim dielom predbehol svoju dobu, možno aj preto sa mu nedostalo toľko uznania, koľko by sa očakávalo. Jeho životopisci udávajú, že bol skromný, žil striedmo a celý život bojoval s reumatizmom. Jeho mecenášom a priateľom bol bohatý obchodník a milovník umenia Eusebio Güell, vďaka nemu môžeme dnes obdivovať mnohé zaujímavé stavby.
V r. 1926 zomrel tragicky, zrazila ho električka. Nikým nespoznaný, považovaný za nemajetného, bol prevezený do nemocnice pre chudobných, kde skonal. Pochovaný je v krypte katedrály Sagrada Familia.

Ceiling of La Sagrada Familia, Barcelona by William Toti on 500px.com

Jeho vrcholným dielom je práve spomínaná katedrála Sagrada Familia [ | ], na ktorej pracoval od r. 1882 až do konca svojho života a ktorá dodnes nie je dokončená. Symbolom mesta sú jej dominantné, štíhle, vysoké veže, pýcha Barcelony.
Bazilika má tri hlavné fasády, ktoré predstavujú zrodenie, utrpenie a zmŕtvychvstanie. Po jej dokončení by mala mať 18 veží - 12 venovaných apoštolom, 4 evanjeliám, jedna Márii. Stredová, najvyššia veža Ježiša Krista doplnená obrovským krížom, bude vysoká 172,5 m a tým sa stane katedrála najvyšším chrámom v Európe. Jej kapacita by mala byť 5 500 ľudí.
Umožnený je výstup na veže s výhľadom na Barcelonu a okolie.
Bohato zdobená bazilika je unikátnym dielom a ročne ju navštívi okolo tri milióny turistov. Väčšina prác na chráme by mala byť ukončená do r. 2026, k 100. výročiu úmrtia Gaudího.

V centre Barcelony sa nachádza ďalšia Gaudího stavba, Casa Millá [ | ], väčšinou nazývaná La Pedrera-kameňolom. Obytná budova pre bohatého majiteľa pozemku sa stavala od r. 1906 do r. 1910. Zvlnené priečelie, výzdoba z kovaného železa, dominantné strechy, veľa farebných komínov spolu s interiérom so špirálovitými schodmi bez jedinej rovnej steny dotvárajú obraz futuristickej stavby. Je to posledná svetská stavba Gaudího. Dnes je verejnosti dostupná, nachádza sa tu Gaudího múzeum. Od r.1984 je v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO (pre zaujímavosť - sedem Gaudího stavieb je v tomto zozname).

Ďalším dielom tohto architekta je prepracovaný obytný dom Casa Batlló [ | ], prestavaný na objednávku textilného magnáta Josepa Batlló v rokoch 1905-1907. Ide o stavbu, kde je zreteľná syntéza rôznych architektonických štýlov tak, ako aj na jeho ostatných dielach. Strecha domu pripomína chrbát jaštera, línie sú v exteriéri aj interiéri zvlnené.

Pri prehliadke Barcelony nemožno vynechať Parc Güell [ | ], záhradný komplex so stavbami Gaudího. Pôvodne vilová oblasť pre majetných ľudí, ktorú sa nepodarilo predať, dnes hýri farebnosťou a hravosťou. Rozprávkové domy, tvory, hladké tvary, veselé farby, stĺporadie v tvare stromov zakrývajúce promenádu a krásne záhrady, z terasy impozantný výhľad na Barcelonu, to všetko možno nájsť v najzaujímavejšom verejnom parku. Nachádzajú sa tu aj dva domy, v ktorých bývali Eusebius Güell a Antonio Gaudí, v dome Gaudího je dnes zriadené múzeum.

Z veľkého množstva múzeí a galérií je najnavštevovanejšie Museo Picasso [ | ]. Nachádza sa v historickom centre mesta v krásnom paláci z 15. stor., ktorý je tvorený tromi gotickými budovami. Možno tu vidieť kresby a maľby maliara z rôznych období, od študentských čias po modré, ružové obdobie, plagáty atď.

Milovníkov moderného umenia poteší návšteva nadácie Fundació Joan Miró [ | ], ktorá bola založená samotným umelcom. Nachádzajú sa tu jeho maľby, grafiky a usporadúvajú sa aj koncerty a výstavy súčasných umelcov.

Ďalším lákadlom turistov je Španielska dedina Poble Espaňol [ ], jedna z atrakcií Svetovej výstavy v r. 1929. Je to viac - menej múzeum s kópiami známych budov v Španielsku, kde sú zobrazené rôzne historické a architektonické štýly. Je tu veľa obchodíkov so suvenírmi a tradičným spôsobom vyrobenými výrobkami.

Museo Maritime [ | ], bývalá kráľovská lodenica z 13.storočia, je sídlom námorného múzea. V krásnom gotickom interiéri expozícia prevedie návštevníka dejinami španielskeho námorníctva. Nachádzajú sa tu modely lodí z rôznych období, navigačné prístroje, mapy a rôzne iné zaujímavosti.

Barcelona Cathedral by Vincent van Rooijen on 500px.com

Gotická časť Barrio Gótico patrí k najstarším častiam mesta, kde môžeme obdivovať rímske hradby aj gotické stavby. Najvýznamnejšou stavbou je gotická katedrála La Catedral de Santa Eulalia [ | ], sídlo španielskeho arcibiskupa. Stavba sa začala v 13. storočí, trvala 200 rokov. Je zasvätená svätej Eulálii, ktorá zomrela mučeníckou smrťou v 4. storočí a patrí medzi patrónky Barcelony.

Z ďalších gotických kostolov spomenieme nádherný kostol Santa Maria del Mar [ | ] zo 14. storočia. Stavebné práce trvali 50 rokov. Je chránenou národnou pamiatkou a považuje sa za vrcholné dielo katalánskej architektúry.
Prechádzkou touto historickou štvrťou možno objaviť ďalšie kostoly, paláce, námestia, uličky, ktoré dýchajú dávnou minulosťou.

Precítiť atmosféru tohto mesta možno aj návštevou jednej z najkrajších cukrární v Barcelone Pastisseria Escribá [ | ], alebo večernou vychádzkou k spievajúcej fontáne, La Font Mágica. Bola postavená v r. 1929. Niektoré dni v týždni vidieť osvetlenú fontánu, striekajúce farebné prúdy vody za zvukov hudby a množstva divákov.

Barcelona a more

Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora, a to jej tiež pridáva na atraktivite. Pobrežie má dĺžku 4,5 km a ponúka turistom hotely, pláže, zábavu. Najobľúbenejšou plážou je pláž Barceloneta [ ] blízko centra, dlhá 1100 m. Je krásna piesočnatá a o jej kvalite hovorí aj titul najlepšej mestskej pláže na svete.

Pre fanúšikov futbalu

How will you watch yours? by Sulaiman Sibai on 500px.com

Kto by nepoznal svetoznámy futbalový klub FC Barcelona? Pri návšteve tohto krásneho mesta nezabudnite navštíviť futbalový štadión Nou Camp, ktorý je domácim štadiónom FC Barcelona [ | ]. Tento preslávený štadión bol postavený v roku 1957 a jeho kapacita je takmer 100 tisíc divákov a zároveň tak predstavuje aj najväčší európsky štadión. Je 250 metrov dlhý , 220 metrov široký a 48 metrov vysoký. Rozprestiera sa na ploche 55 tis. m2. Nachádza sa tu taktiež múzeum klubu FC Barcelona.

Prílet do Barcelony

V Barcelone sa nachádza medzinárodné letisko Barcelona Airport - El Prat [ | ], ktoré ročné obslúži približne 44 miliónov pasažierov. Nachádza sa približne 14 km juhozápadne od centra mesta.
Mesto je z letiska dostupné metrom (linka L9), autobusom (Aero Bus), vlakom (nachádza sa v terminále 2), či taxíkom. Taktiež z letiska odchádza tzv. Rapid Bus, ktorý spája Barcelonu s inými mestami v Španielsku.

Doprava v Barcelone

V Barcelone je rozvinutá sieť mestskej dopravy [ ]. K dispozícii je metro [ ], kde je možné využiť jednorázový cestovný lístok, ale aj tzv. T-10, ktorý zahŕňa predplatenie 10 jázd. Ďalšou možnosťou je zakúpenie tzv. "Hola BCN", resp. "Barcelona Tourist Travel Pass" na 2 až 5 dní. Takýto cestovný lístok umožní neobmedzený transport metrom, ale aj autobusom, či električkou.
Jednotlivé časti Barcelony sú veľmi dobre prístupné autobusovou dopravou [ ]. Autobusová sieť pozostáva až zo 100 liniek, pričom prepravu zabezpečuje viac ako 1.000 autobusov.
Barcelona má taktiež modernú sieť električiek [ ]. V meste však jazdia aj historické modré električky, tzv. "Tramvia Blau" , ktoré sú v prevádzke od roku 1901. Linka je dlhá len cca 1,4 km. Lístky na túto historickú električku sa kupujú priamo u vodiča. Jazda historickou električkou ponúka jedinečnú skúsenosť a nádherné výhľady na mesto a okolie Barcelony.
V Barcelone sú k dispozícii aj turistické autobusy (systém hop on / hop off), pričom k zaujímavým alternatívam nepochybne patrí tzv. "Barcelona Night Tour Bus", ktorý prevezie turistou nočnou Barcelonou.
Samozrejmosťou sú početné taxíky s taxametrom, pričom taxík prevezie maximálne štyroch pasažierov. Za batožinu sa platí extra príplatok.
Originálnu formu prepravy zabezpečujú v Barcelone dve lanovky. Jedna z nich odvezie turistov k prístavu a druhá na zelený kopec Montjuic (kde sa mimochodom nachádza Múzeum umenia, či umelecké centrum Joana Miróa). Podľa mnohých cestovateľov patrí lanovka v Barcelone medzi najkrajšie visuté lanovky fungujúce uprostred mesta. Premáva totiž vo výške do 110 metrov a tak ponúka úchvatné panoramatické pohľady na mesto. Kabínka je určená približne pre 20 ľudí. Je možné si kúpiť jednosmerný ako aj obojsmerný lístok.

Záverom o Barcelone

Ciudad Laberinto by Nicolás Roselló on 500px.com

Barcelona je krásne, pestrofarebné mesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou.
Barcelona poteší milovníkov umenia, histórie, kultúry, ale na svoje si prídu aj ľudia obľubujúci zábavu, vďaka bohatému nočnému životu. Možnosti návštevy rôznych kultúrnych podujatí, koncertov či divadla počas celého roka, sú veľké.
Mesto každému niečo ponúka, preto nie sú zriedkavosťou návraty, alebo aspoň krásne spomienky.


Preskúmaj Barcelonu - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Barcelony
Ubytovanie v Barcelone
Požičanie auta v Barcelone

Poistenie do Španielska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › MestáBarcelona