Cestopisy

Potulky Azerbajdžánom

AzerbajdžánAZERBAJDŽÁN

Novruz

V tomto roku nezvykle neskoro prichádzajúca jar prináša so sebou pre Azerbajdžancov aj ich najväčší a najúctievanejší sviatok Novruz. Už názov (v perzkom jazyku „nový deň“) naznačuje, že súvislosť s jarou je tu veľká. Áno, je to „nový rok“ v prírode a táto udalosť u Azerbajdžancov už stovky rokov je považovaná za veľký sviatok. História hovorí, že tento sviatok bol uctievaný ešte pred príchodom islamu a vzťah k tomuto sviatku bol taký silný, že odolal aj islamským pravidlám a odolal aj komunistickým nástraham počas „sovietského obdobia“.
Ako už vyplýva z podstaty sviatku, je termínovaný na začiatok jari. Hlavný sviatok bol tohto roku k 20.3. a slávený je tiež večer pred hlavným sviatkom, čiže večer 19.3..
Zaujímavé je aj obdobie prípravy, alebo očakávania hlavného azerbajdžanského sviatku. Sú to 4 predchádzajúce utorky, z ktorých každý má iný symbolický význam i tradície s tým spojené:

- prvý utorok pred Novruzom ( v tomto roku bol 21.2.) je Utorok vody
- druhý utorok pred Novruzom ( v tomto roku bol 28.2.) je Utorok ohňa
- tretí utorok pred Novruzom ( v tomto roku bol 6.3.) je Utorok vzduchu, alebo vetra
- štvrtý utorok pred Novruzom ( v tomto roku bol 13.3.) je Utorok zeme.

Celé prípravné obdobie ako aj hlavné sviatky majú jeden výrazný podtón – sú vedené ako sviatky rodiny. Preto aj veľa z rôznych tradičných zvyklostí sa odohráva v rodine. V utorky večer sa rodiny schádzajú pri spoločnom stole, na ktorom ani dnes nesmú chýbať podnos so sušeným ovocím a orieškami, na ktorom horia sviečky. Určite na podnose musí byť jablko, sladkosti a niečo zlaté. Hlavným symbolom Novruzu je asi tanier, alebo miska s vyklíčenými pšeničnými semienkami. Teda ozdoba, ktorú poznáme aj z naších jarných i veľkonočných domácností.

Novruz

V rodinách sa obyčajne v tieto utorky ľudia nehádajú, ale naopak vytvárajú si sviatočnú atmosféru. Spomínajú, hrajú spoločenské hry a podobne.
Zvlášť významné postavenie pri príprave hlavného sviatku má posledný utorok. Dá sa povedať, že v ten večer začína Novruz. V ten večer na stole by nemalo chýbať jedno z hlavných „novruzských jedál“ – Plov. Na stole musia byť v ten večer maľované vajcia no a tiež zelený tanier so vzídenou pšenicou. Pre každého člena rodiny sa zapáľuje sviečka.

Novruz

Po večeri ešte aj dnes sa mládež stretáva pri vatrách na ten účel zapálených. Preskakujú vatry a bavia sa. Pravda tradícia oddelených stretnutí chlapcov a dievčat tu ešte stále pretrváva.

Novruz

Zachovalo sa aj plnenie čiapok, alebo vrecúšok.
Chlapci v utorok pred Novruzom tajne nosia k svojím príbuzným a známym svoje čiapky, alebo vrecúška no a domáci tieto čiapky, či vrecúška naplnia ovocím a sladkosťami.
Samotný sviatok má podobný rodinný charakter. V predvečer sviatku, t.j. 19.3. sa najskôr navštevujú hroby umrelých členov rodín. Potom sa rodina zíde pri spoločnej večeri. Pri večeri sa prednesú motlitby za mŕtvych členov rodiny a spomína sa na nich. Ako hlavné jedlo by mala byť ryba. Na stole je obyčajne sedem predmetov. Po večeri sa deti obdarúvajú darčekami.
Hlavný sviatok – Novruz Bajram má už viac spoločenský charakter. Rodiny sa navštevujú, pričom sa zvykne začínať od najstarších členov rodiny. Sviatky trvajú 7 dní, počas ktorých sa organizujú rôzne kultúrne a športové podujatia.

Aj toto predsviatočné obdobie bolo cítiť na každom kroku. Ľudia si blížiace sviatky pripomínajú pri rozhovoroch, sviatky sú častou témou v médiach a je to vidno aj na reklamách na uliciach. S našou predvianočnou atmosférou sa to však porovnať nedá. A hoci sa aj tu ľudia v predvečer hlavného sviatku obdaruvávajú, tak osobitne pozitívne hodnotím, že tu nie je ešte ten „zdrvujúci nápor“ reklamy.


Autor: František Murár
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Baku, Azerbajdžán
Ubytovanie v Baku
Požičanie auta v Azerbajdžáne

Poistenie do Azerbajdžánu


SI TU:  Domov › Články › Na cestáchPotulky Azerbajdžánom Novruz